SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pred 75 rokmi schválili židovský kódex

Pred 75 rokmi schválili židovský kódex

Slovenská republika si 9. septembra pripomenie Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý sa zaraďuje medzi jej pamätné dni.

 

Ústavní činitelia pri tejto príležitosti v ostatných rokoch kladú vence a kvety k Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave. V tomto roku prejde 75 rokov odvtedy, ako vláda vtedajšej Slovenskej republiky 9. septembra 1941 vydala Nariadenie č. 198/1941 o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex.


Približne 100 mien ľudí židovského pôvodu, ktorí sa stali obeťami holokaustu, po prvý raz prečítali slovenské osobnosti 9. septembra 2009 v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Išlo o ľudí z prvej vlny deportácie, do ktorej bolo zahrnutých vyše 57.000 židov. "Všetkým obetiam holokaustu treba prinavrátiť ľudskú dôstojnosť a k nej v prvom rade patrí meno. Keď už nemajú hrob, keď nevieme, ako boli ponížení, akým príšerným spôsobom boli zavraždení v koncentračnom tábore, tak im dajme aspoň ich meno," povedala vtedy novinárka Ľuba Lesná, autorka idey čítania mien na celoslovenskej úrovni.


Poslanci Národnej rady (NR) SR 31. októbra 2001 schválili návrh zákona, ktorý určil nový pamätný deň SR. Stal sa ním 9. september - Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Právnu normu predložil vtedy nezávislý poslanec Robert Fico v presvedčení, že si treba stále pripomínať obete holokaustu, ako aj zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. Fico si osvojil návrh teraz už bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý sa zasadzoval za zavedenie tohto pamätného dňa. Schuster ako prezident počas oficiálnej návštevy Izraela vo februári 2000 prisľúbil, že bude presadzovať schválenie tohto zákona.

 Pri príležitosti prvej spomienky Dňa obetí holokaustu a rasového násilia v roku 2001 vyšla Schusterovi kniha s názvom Muž s dvoma srdcami. Autor v nej popísal životný príbeh Arieha Kleina z Terchovej, ktorý prežil druhú svetovú vojnu v Slovenskom štáte a v roku 1949 odišiel do Izraela. Schuster ako prezident 9. septembra 2003 zdôraznil, že dôsledky holokaustu a rasového násilia treba mladým ľuďom pripomínať. Keď tieto fenomény prerastú do väčších rozmerov, komplikuje to boj proti nim a následky bývajú tragické. Vtedy Schuster ako jediný z najvyšších ústavných činiteľov položil veniec k Pamätníku obetí holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave.


Spoločné vyhlásenie ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia aj k prejavom extrémizmu a neznášanlivosti prijali 6. septembra 2006 členovia parlamentu. Vo vyhlásení, ktoré predložil vtedajší predseda NR SR Pavol Paška, poslanci odsúdili všetky prejavy extrémizmu a rasovej neznášanlivosti. Vyhlásenie podporilo 112 zo 140 prítomných poslancov. Zdôraznili, že SR ako zvrchovaný štát so suverénnou vládou je schopná samostatne čeliť akýmkoľvek prejavom extrémizmu a etnickej neznášanlivosti.


V nariadení o právnom postavení Židov išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva. Židovský kódex v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili občianske práva. O rok neskôr sa prikročilo k deportáciám židovských občanov do vyhladzovacích táborov. Nariadenie nadväzujúce na dovtedy prijaté obmedzenia a zákazy zásadne obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudské práva židov. Židovskýkódex, vypracovaný podľa nacistického vzoru, patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.


Pamätník holokaustu vybudovaný v Bratislave na mieste, kde pôvodne stála synagóga, slávnostne odhalili 28. augusta 1997. Jeho autorom je akademický sochár Milan Lukáč, úpravu priestranstva vrátane Steny spomienok navrhol architekt Peter Žalman.


by Emil Vojtánek l Sep 8, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
95 Reponses to „Pred 75 rokmi schválili židovský kódex“

gewitter says:

Oct 4, 2016 4:19 PM

:D :D :D
Prosím ťa bobo, nerob zo seba väčšieho blbca, ako si.

Robert says:

Oct 4, 2016 3:57 PM

gewitter, ježiš ti odkazuje: že musíš nájsť najprv seba, a potom až jeho, keďže seba nevieš nájsť nenájdeš ani jeho. A seba nájsť to je mať úspech u Boha, bez modlidieb, a klaňania sa a strachu z jeho hnevu lebo je to blbosť. Takže si blbec - to dodávam ja k tomu čo mi ježiš povedal. :)

gewitter says:

Oct 3, 2016 7:17 PM

Čo bobo už ťa samomluva nebaví, že zase otravuješ ako dotieravý komár ?

Robert says:

Oct 3, 2016 2:36 PM

koki, ťa obdivujem, že na to nereaguješ :)) je to psychodynamicchristian :)

gewitter says:

Oct 3, 2016 10:30 AM

Nie, sorry, ver mi, že nemám v úmysle búšiť do teba s radostnou zvesťou, len som si dovolil reagovať na tú tvoju. Vy - jediná pravá a spravodlivá cirkev na zemi sa síce vyhlasujete za monoteistické náboženstvo, ale s ohľadom na množstvo osôb ľudského pôvodu, ktorým vzdávate božskú česť som chcel vedieť, ktorého z nich pod všeobecným označením Boh máš vlastne na mysli, to je celé.

Koki says:

Oct 2, 2016 10:02 AM

Písal som tu len vo všeobecnosti, hovoríme o Bohu ako najvyššej bytosti, ktorý sa nám zjavil a sprevádza nás. Keď sa Ho kedysi Mojžiš opýtal na meno, On odpovedal že je Ten ktorý existuje, čo sa skrátene píše ako tetragrammaton. Potom keď prišiel čas aby sa splnilo Písmo, Pán zostúpil vo svojom Synovi aby sa stal jedným z nás a dostal aj meno...
Gewitter, keď toto poviem niekomu čo verí inak, môže sa hnevať že sa rúham, že to čo vravím je nemožné. Treba si teda zachovať taktnosť a nie hnevlivo búšiť niekomu na dvere s radostnou zvesťou. :-)

gewitter says:

Oct 2, 2016 7:58 AM

Mňa by zaujímalo MENO "slávneho Boha," ktorého tu opisuješ pán koki - MENO, MENO, MENO - ako by povedal Vlastík Burian. Pánbožko, svätý Peter, sedembolestná panenka Mária, svätý František, či kto to má byť ?

Koki says:

Oct 1, 2016 9:24 PM

Ervín Rybár,
potrebovali by sme tu nejakého osvieteného filozofa... Ak ho tu niet, pokúsme sa nad tým zamyslieť my diskutéri.
Boh iste existuje - jednak sa vybraným ľuďom, svojim prorokom zjavil, a jednak aj sama existencia sveta nám to napovedá, veď v čom inom by mal mať tento svet pôvod, ak nie v Bohu? Keď takí ctení vedci ako R. Dawkins alebo S. Hawking hovoria že Boha niet a že svet vznikol sám náhodou, tak sa žartovne spýtam že koľko miliárd rokov by bolo treba, aby sa mi v izbe sám poskladal nábytok čo som si minule kúpil? Napokon, podľa toho čo tvrdíte vy, páni, vesmír by ani nemal trvať tak relatívne krátko, ale mal by tu byť už nekonečne skôr. Takže máte niekde chybu.
Ale prečo sa potom za stvorením tiahne aj tieň zla, prečo tu Boh dopustil rozdelenie a hriech, bolesť a zánik? Možno ide o tajomstvo v Jeho prozreteľnosti, to je otázka na Neho. Chyba nebude v Bohu, On nie je ani nevedomý ani zlý. Podľa toho ako Ho poznáme, je zosobnenou pravdou a láskou, u Neho je všetka múdrosť a moc. Boli sme stvorení z lásky a pre lásku, ako hovorí viera. Bytie je lepšie než nebytie, a dobro je lepšie než zlo. Stvorenie sveta bolo teda dobré, avšak Stvoriteľ a Vykupiteľ ho raz dovedie k dokonalosti, ako sa zlato v ohni očistí, odstráni zlo a spaseným daruje nepredstaviteľný život s Ním. Ten čas túžobne očakávam každý deň, v tejto viere mám nádej a radosť, akú svet nedá. Nech je oslávené meno Pánovo!

Robert says:

Sep 28, 2016 12:58 PM

česť prezidentovi Kiskov, že sa nedal ovplyvniť nejakými blbcami.

Robert says:

Sep 28, 2016 12:58 PM

hej ÚPN, a poznáte doklad od prezidenta Kisku? ktorý posielal odvolaným sudcom? ako ďakoval za ťažkú a náročnú prácu, naozaj pekne napísané, mal som možnosť vidieť. ... ÚPN sami sa na hlavu seriete. :)

Page 1 of 10 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or