SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pred 70timi rokmi oslobodili Dachau

Pred 70timi rokmi oslobodili Dachau

Sedemdesiate výročie oslobodenia koncentračného tábora Dachau si dnes spolu s preživšími pripomenula aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

 

Na spomienku prišlo aj niekoľko amerických veteránov. Alan Lukens, jeden z vojakov, ktorí Dachau oslobodili, "bol to príšerný šok", keď uvidel zbedačených väzňov, trpiacich chorobami, podvýživou a zlým zaobchádzaním. Spomenul si tiež na ich vzrušenie, keď s ručne ušitou americkou zástavou, ktorú museli mať predtým dobre schovanú, vítali svojich osloboditeľov.


S príhovorom vystúpil i predseda Ústrednej rady Židov v Nemecku Joseph Schuster: "Keď sa pozerám, ako niektorí občania rozdúchavajú vášne proti utečencom, alebo ako sa pohŕdavo vyjadrujú o Židoch, pýtam sa v duchu: ako hlboko je v ľudských mysliach zakotvené to veľké dobro ľudskej dôstojnosti?" vyjadril sa predstaviteľ nemeckej židovskej obce.


Dachau, ležiaci neďaleko Mníchova, bol vôbec prvým koncentračným táborom, ktorý nacisti zriadili po tom, čo sa v roku 1933 chopil moci Adolf Hitler. Bolo v ňom zadržiavaných vyše 200.000 ľudí z celej Európy a viac než 40.000 väzňov tam zahynulo. Dachau oslobodili jednotky armády USA 29. apríla 1945.


by Michael Szatmary l May 3, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or