SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Pred 70-timi rokmi oslobodili Osvienčim

Pred 70-timi rokmi oslobodili Osvienčim

Svet spomína na hrôzy holokaustu. 27. január je dňom, kedy Červená armáda oslobodila koncentračný tábor v Osvienčime. Dovtedy tam našli smrť až štyri milióny ľudí. Drvivá väčšina Židov.

 

Na tému "Sloboda, život a dedičstvo ľudí, ktorí prežili holokaust" (Liberty, Life and Legacy of the Holocaust Survivors) sa v parížskom sídle Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sa majú uskutočniť oficiálne podujatia venované 70. výročiu oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Spomienková akcia v sídle UNESCO je naplánovaná na 27. januára, na ktorý pripadá Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V roku 2015 si svet pripomína 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou 27. januára 1945.


Viaceré podujatia - premietania dokumentov, koncert, okrúhle stoly a výstavy - sú naplánované na dni 21., 26. a 27. januára tohto roku v rámci 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. "Kultúra, pamäť a odovzdávanie" bude námetom diskusií pri okrúhlom stole v Paríži 27. januára. Umelci a predstavitelia tých, čo prežili holokaust, budú hľadať spôsob, ako dejinnú skúsenosť a pamäť o nej odovzdávať ďalej, keď odvtedy vyrástli tri generácie ľudí.

 

Spomienková akcia v UNESCO sa stane svedectvom úcty voči tým, čo prežili, a zároveň aj spomienkou na tých, čo sa oslobodenia tábora nedožili, uviedla UNESCO na svojej webovej stránke. Už v pondelok 26. januára je naplánovaný koncert Symfonického orchestra mesta Jeruzalem, ktorý popri ďalších dielach má interpretovať aj Symfóniu č. 13 Babij jar ruského hudobného skladateľa, jedného z najväčších symfonikov 20. storočia Dmitrija Šostakoviča.

 Spomienkové podujatie je naplánované pri poľskom meste Osvienčim pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz. V Nemecku si 27. januára pripomínajú Deň pamiatky obetí národného socializmu. Pamätný deň zaviedol 3. januára 1996 nemecký prezident Roman Herzog a dátum 27. januára stanovil parlament. Valné zhromaždenie OSN v januári 2005 na 28. mimoriadnom zasadnutí zorganizovalo spomienkové podujatie pri príležitosti 60. výročia oslobodenia komplexu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.

 

Potom v rezolúcii nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, VZ OSN stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok. Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan po schválení rezolúcie označil holokaust za "jednoznačné zlo". Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť, podčiarkol Kofi Annan.


Neskôr, 26. januára 2007, VZ OSN schválilo rezolúciu, v ktorej odsúdilo popieranie holokaustu. Stalo sa tak niekoľko týždňov po Iránom organizovanej konferencii, ktorej účastníci prevažne spochybňovali masové vyvražďovanie židov počas druhej svetovej vojny. V rezolúcii prijatej VZ OSN konsenzom sa odsúdilo "bez výhrad akékoľvek popieranie holokaustu" a OSN "vyzvala všetky členské štáty, aby odmietli akékoľvek popieranie holokaustu ako historickej udalosti" alebo akékoľvek aktivity s týmto cieľom.

 Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini 26. januára 2007 vyzval členské krajiny, aby "konečne prijali" nové prísne predpisy, ktoré by na úrovni celej únie kriminalizovali podnecovanie nenávisti a činov rasovo motivovaného násilia vrátane popierania holokaustu. Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 obsadil nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, v ktorom nacisti zavraždili pravdepodobne štyri milióny ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.


Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, založili Auschwitz v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.


Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty židov zo Slovenska a z Holandska. Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Aschwitzi-Birkenaue nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna osôb. Iné štatistiky hovoria o troch až štyroch miliónoch obetí.


Michael Szatmary l Jan 27, 2015 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo