SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pred 70-timi rokmi oslobodili Osvienčim

Pred 70-timi rokmi oslobodili Osvienčim

Svet spomína na hrôzy holokaustu. 27. január je dňom, kedy Červená armáda oslobodila koncentračný tábor v Osvienčime. Dovtedy tam našli smrť až štyri milióny ľudí. Drvivá väčšina Židov.

 

Na tému "Sloboda, život a dedičstvo ľudí, ktorí prežili holokaust" (Liberty, Life and Legacy of the Holocaust Survivors) sa v parížskom sídle Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sa majú uskutočniť oficiálne podujatia venované 70. výročiu oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Spomienková akcia v sídle UNESCO je naplánovaná na 27. januára, na ktorý pripadá Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V roku 2015 si svet pripomína 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou 27. januára 1945.


Viaceré podujatia - premietania dokumentov, koncert, okrúhle stoly a výstavy - sú naplánované na dni 21., 26. a 27. januára tohto roku v rámci 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. "Kultúra, pamäť a odovzdávanie" bude námetom diskusií pri okrúhlom stole v Paríži 27. januára. Umelci a predstavitelia tých, čo prežili holokaust, budú hľadať spôsob, ako dejinnú skúsenosť a pamäť o nej odovzdávať ďalej, keď odvtedy vyrástli tri generácie ľudí.

 

Spomienková akcia v UNESCO sa stane svedectvom úcty voči tým, čo prežili, a zároveň aj spomienkou na tých, čo sa oslobodenia tábora nedožili, uviedla UNESCO na svojej webovej stránke. Už v pondelok 26. januára je naplánovaný koncert Symfonického orchestra mesta Jeruzalem, ktorý popri ďalších dielach má interpretovať aj Symfóniu č. 13 Babij jar ruského hudobného skladateľa, jedného z najväčších symfonikov 20. storočia Dmitrija Šostakoviča.

 Spomienkové podujatie je naplánované pri poľskom meste Osvienčim pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz. V Nemecku si 27. januára pripomínajú Deň pamiatky obetí národného socializmu. Pamätný deň zaviedol 3. januára 1996 nemecký prezident Roman Herzog a dátum 27. januára stanovil parlament. Valné zhromaždenie OSN v januári 2005 na 28. mimoriadnom zasadnutí zorganizovalo spomienkové podujatie pri príležitosti 60. výročia oslobodenia komplexu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.

 

Potom v rezolúcii nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, VZ OSN stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok. Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan po schválení rezolúcie označil holokaust za "jednoznačné zlo". Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť, podčiarkol Kofi Annan.


Neskôr, 26. januára 2007, VZ OSN schválilo rezolúciu, v ktorej odsúdilo popieranie holokaustu. Stalo sa tak niekoľko týždňov po Iránom organizovanej konferencii, ktorej účastníci prevažne spochybňovali masové vyvražďovanie židov počas druhej svetovej vojny. V rezolúcii prijatej VZ OSN konsenzom sa odsúdilo "bez výhrad akékoľvek popieranie holokaustu" a OSN "vyzvala všetky členské štáty, aby odmietli akékoľvek popieranie holokaustu ako historickej udalosti" alebo akékoľvek aktivity s týmto cieľom.

 Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini 26. januára 2007 vyzval členské krajiny, aby "konečne prijali" nové prísne predpisy, ktoré by na úrovni celej únie kriminalizovali podnecovanie nenávisti a činov rasovo motivovaného násilia vrátane popierania holokaustu. Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 obsadil nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, v ktorom nacisti zavraždili pravdepodobne štyri milióny ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.


Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, založili Auschwitz v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.


Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty židov zo Slovenska a z Holandska. Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Aschwitzi-Birkenaue nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna osôb. Iné štatistiky hovoria o troch až štyroch miliónoch obetí.


by Michael Szatmary l Jan 27, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or