SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pred 69 rokmi oslobodili Osvienčim

Pred 69 rokmi oslobodili Osvienčim

"Cesty cez holokaust" - to je tento rok téma, ktorú OSN vybrala pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripadajúceho na 27. januára.

 

OSN vo svojom sídle v New Yorku pripravila vo štvrtok 23. januára brífing mimovládnych organizácií s názvom: "70. výročie deportácie maďarských Židov počas holokaustu". Účastníci brífingu mali možnosť oboznámiť s tým, ako maďarské orgány spolupracovali s nemeckou políciou a bezpečnostnými zložkami pri systematickej deportácii židov z Maďarska v máji 1944, uviedla OSN na svojej webovej stránke. V tom čase z Maďarska deportovali takmer 440.000 Židov. Väčšinu z nich do nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka, ale časť aj do pohraničných oblastí s Rakúskom, kde museli kopať zákopy a budovať opevnenia, informovala OSN.


Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v spojitosti s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu pripravila na 27. januára vo svojom sídle v Paríži niekoľko podujatí - výstavy i medzinárodný seminár s názvom: "Dosah vyučovania o holokauste - ako hodnotiť politiky a praktiky?" Na seminári majú diskutovať odborníci z akademickej obce, predstavitelia vzdelávacích zariadení a špecializovaných inštitúcií na vyučovanie o holokauste. Majú aj predstaviť najnovší výskum o tom, ako motivovať vyučujúcich i žiakov učiť sa o danej historickej udalosti, ako vysvetľovať a prezentovať holokaust v školských programoch a učebniciach.

 

Výstavu o histórii Židov a Izraela UNESCO v Paríži na žiadosť arabských krajín ale odložilo.

 

Jeden z najväčších a smutne známych koncentračných táborov Osvienčim-Brezinka oslobodili pred 69 rokmi - 27. januára 1945. Valné zhromaždenie OSN v januári 2005 na 28. mimoriadnom zasadnutí zorganizovalo spomienkové podujatie pri príležitosti 60. výročia oslobodenia komplexu koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka v roku 1945. Potom v rezolúcii nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, VZ OSN stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok.

 

 

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan po schválení rezolúcie označil holokaust za "jednoznačné zlo". Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť, podčiarkol Kofi Annan. Neskôr, 26. januára 2007, VZ OSN schválilo rezolúciu, v ktorej odsúdilo popieranie holokaustu. Stalo sa tak niekoľko týždňov po Iránom organizovanej konferencii, ktorej účastníci prevažne spochybňovali masové vyvražďovanie židov počas druhej svetovej vojny.


V rezolúcii prijatej VZ OSN konsenzom sa odsúdilo "bez výhrad akékoľvek popieranie holokaustu" a OSN "vyzvala všetky členské štáty, aby odmietli akékoľvek popieranie holokaustu ako historickej udalosti" alebo akékoľvek aktivity s týmto cieľom. Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini 26. januára 2007 vyzval členské krajiny, aby "konečne prijali" nové prísne predpisy, ktoré by na úrovni celej únie kriminalizovali podnecovanie nenávisti a činov rasovo motivovaného násilia vrátane popierania holokaustu.


Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 obsadil nemecký vyhladzovací tábor Osvienčim-Brezinka, v ktorom nacisti zavraždili pravdepodobne štyri milióny ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu. Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, založili Osvienčim v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.


Koncom marca 1942 prišli do Osvienčimu prvé transporty Židov zo Slovenska a z Holandska. Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Osvienčime-Brezinke nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna ľudí. Iné štatistiky hovoria o troch až štyroch miliónoch obetí.


by J.D. l Jan 27, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Pred 69 rokmi oslobodili Osvienčim“

Vlastimil Matouš says:

Apr 15, 2014 6:03 PM

Len tak pre poriadok. Prvé skúšobné splynovanie v ZT OI bolo uskutočnené 3.9.1941 v suteréne bloku 11 - 350 sovietskych vojnových zajatcov a 250 chorých poľských väzňov. Druhé splynovanie (prvýkrát v PK ZT OI) bolo uskutočnené 16.9.1941 - 900 sovietskych vojnových zajatcov.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or