SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Potomkovia nacistov sa chcú ospravedlniť

Potomkovia nacistov sa chcú ospravedlniť

Za účasti okolo 300 ľudí, vrátane vnukov niekdajších nacistických zločincov, sa v Osvienčime začala akcia s názvom Pochod života.

 

Vznikla z iniciatívy menšej nemeckej protestantskej cirkvi Tübinger Offensive Stadtmission. Účastníci pochodu sa z Osvienčimu vydali na trasu dlhú viac ako 2000 km, na ktorej chcú do piatka v menších skupinkách navštíviť viaceré niekdajšie tábory smrti. Ich poslednou zastávkou bude potom Treblinka, asi 100 km severovýchodne od Varšavy.


Podľa slov predstaviteľov akcie sa idea tejto akcie zrodila v sídle ich cirkvi, ktorej nápad však našiel podporu aj u iných protestantských cirkví a mimovládnych organizácií. Záujem o účasť prejavili ľudia, ktorí sa od rodinných príslušníkov dozvedeli, že i medzi ich predkami boli páchatelia zločinov v období Tretej ríše. Práve preto sa teraz chcú ospravedlniť za ich činy a súčasne prerušiť mlčanie, ktoré tieto skutky sprevádza v Nemecku, uviedli organizátori.


Už pri pietnej spomienke v Osvienčime-Birkenau sa jedna z účastníčok Bärbel Pfeifferová ospravedlnila za svojho starého otca, ktorý sa ako elektrikár podieľal na montáži elektrického oplotenia v tomto koncentračnom tábore a elektrického zariadenia plynových komôr. Na účastníkov pochodu z nemecky hovoriacich krajín, ale aj Bieloruska, Izraela, Poľska a USA čaká trasa, ktorej zastávkami budú po Osvienčime ešte Belzec, Chelmo, Majdanek, Sobibor a Treblinka, vyplýva z informácií na webovej adrese cirkvi. Trocha neskoro síce ale lepšie ako nikdy...


by Emil Vojtánek l Aug 22, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or