SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Potomkovia nacistov sa chcú ospravedlniť

Potomkovia nacistov sa chcú ospravedlniť

Za účasti okolo 300 ľudí, vrátane vnukov niekdajších nacistických zločincov, sa v Osvienčime začala akcia s názvom Pochod života.

 

Vznikla z iniciatívy menšej nemeckej protestantskej cirkvi Tübinger Offensive Stadtmission. Účastníci pochodu sa z Osvienčimu vydali na trasu dlhú viac ako 2000 km, na ktorej chcú do piatka v menších skupinkách navštíviť viaceré niekdajšie tábory smrti. Ich poslednou zastávkou bude potom Treblinka, asi 100 km severovýchodne od Varšavy.


Podľa slov predstaviteľov akcie sa idea tejto akcie zrodila v sídle ich cirkvi, ktorej nápad však našiel podporu aj u iných protestantských cirkví a mimovládnych organizácií. Záujem o účasť prejavili ľudia, ktorí sa od rodinných príslušníkov dozvedeli, že i medzi ich predkami boli páchatelia zločinov v období Tretej ríše. Práve preto sa teraz chcú ospravedlniť za ich činy a súčasne prerušiť mlčanie, ktoré tieto skutky sprevádza v Nemecku, uviedli organizátori.


Už pri pietnej spomienke v Osvienčime-Birkenau sa jedna z účastníčok Bärbel Pfeifferová ospravedlnila za svojho starého otca, ktorý sa ako elektrikár podieľal na montáži elektrického oplotenia v tomto koncentračnom tábore a elektrického zariadenia plynových komôr. Na účastníkov pochodu z nemecky hovoriacich krajín, ale aj Bieloruska, Izraela, Poľska a USA čaká trasa, ktorej zastávkami budú po Osvienčime ešte Belzec, Chelmo, Majdanek, Sobibor a Treblinka, vyplýva z informácií na webovej adrese cirkvi. Trocha neskoro síce ale lepšie ako nikdy...


Emil Vojtánek l Aug 22, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo