SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Posvietia si na strážcov z koncentrákov

Posvietia si na strážcov z koncentrákov

Nemecko začne vyšetrovať 40 ľudí, ktorí sú podozriví, že počas druhej svetovej vojny slúžili ako strážcovia väzňov v Osvienčime

 

Potvrdil to šéf úradu pre vyšetrovanie zločinov nacizmu Kurt Schrimm. Podľa jeho slov majú dostatok dôkazov na ich obvinenie z podielu na masovom vraždení. Všetci podozriví majú dnes viac ako 90 rokov a patria medzi približne 50 stále žijúcich pracovníkov niekdajšieho neslávne známeho tábora.

 

Ich odhalenie je výsledkom úsilia Nemcov vyrovnať sa svojou minulosťou a nátlaku židovských organizácii, ktoré žiadajú spravodlivosť za holokaust voči ich etniku. Výsledkom ich snahy bolo aj zatknutie 93-ročného niekdajšieho strážcu v tábore smrti zo začiatku roka a taktiež odsúdenie Johna Demjanjuka mníchovským súdom pred dvoma rokmi. Schrimmov úrad, ktorý od svojho založenia pred 55 rokmi vykonal už tisíce vyšetrovaní, však nemá právomoc priamo obviňovať podozrivých a svoje nálezy preto posiela prokuratúre. Tá následne rozhodne o ďalšom postupe.


V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda.

 

V tábore pracovalo približne 6000 príslušníkov SS. Doteraz súdy stíhali iba ľudí, ktorým bolo možné dokázať priame spáchanie zločinov. Situácia sa zmenila v roku 2011. Práve vtedy na päť rokov väzenia za podiel na v nacistickom vyhladzovacom tábore na okraji poľského mesta Sobibór odsúdili Demjanjuka, ktorý tam pôsobil ako strážca. Ten však v marci minulého roka vo veku 91 rokov zomrel v opatrovateľskom ústave v Bavorsku.


by Emil Vojtánek l Aug 28, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or