SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Park zabudnutých susedov

Park zabudnutých susedov

Dňa 8. mája 2012 vo Zvolene sa otvára "Park zabudnutých susedov". Je  to spomienka na ľudí, ktorých počas Druhej svetovej vojny donútili opustiť mesto.

 

Na takmer istú smrť odvliekli predovšetkým Židov ale aj Rómov, Čechov či občanov s iným politickým zmýšľaním.  „Všetci boli niekoho susedmi a po ich odchode ostali prázdne miesta“, hovorí autor projektu Jozef Klement. „Aj preto na tomto mieste odhalíme aj plačúcu fontánu“, dodáva Jozef Klement.

 

Fontána má  tvar vyvalených dverí ako symbol domova, ktorý pre niektorých prestal byť miestom samozrejmého bezpečia a istoty.  Na podujatí sa zúčastnia: splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák, primátor mesta Zvolen Miroslav Kusein, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel, riaditeľka dokumentačného strediska holokaustu Monika Vrzgulová a ďalší hostia.

 

Podujatie začína o 14. hod na Tehelnej ulici. Po otvorení parku a slávnostnom odhalení plačúcej fontány nasleduje kultúrny program.  Hlavnými organizátormi celej akcie sú Rotary club Zvolen, mesto Zvolen, Český spolok na Slovensku a Židovská náboženská obec v Banskej Bystrici.

 


Michael Szatmary l Máj 4, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
1 reakcia pre „Park zabudnutých susedov“

Peter Steinitz napísal(a):

Aug 29, 2013 14:30

Vskutku viac ako chvályhodný počin.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo