SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nový film o Wintonovi treba vidieť

Nový film o Wintonovi treba vidieť

Nedávno sme v DELET-e písali o  návšteve záchrancu stoviek Židov Nicholasa Wintona v Prahe. Režisér Matej Mináč o ňom nakrútil už tretí film - Nickyho rodina.

 

Snímka, ktorá v sebe kombinuje dokument a hraný film, nadväzuje na Mináčov celovečerný film Všetci moji blízki z roku 1999 a dokument Nicholas Winton Sila ľudskosti z roku 2002. "Všetko sa to tak vyvíja a kopí, a preto sme sa rozhodli pre ten posledný film z tej trilógie, zachytiť celý ten príbeh od začiatku až po rok 2010, a použiť na to aj formu hraných rekonštrukcií, aj úplne nových historiek, ktoré vlastne nikto doteraz nepozná," povedal Mináč v predvečer premiéry.

 

Angličan Nicholas Winton v roku 1939 zorganizoval z Prahy sériu transportov prevažne židovských detí do Švédska a Veľkej Británie. Pred útrapami vojny i hroziacou smrťou tak zachránil 669 detí. O čine Winton pol storočia mlčal. Médiá na zachránené deti upozornila v 80. rokoch minulého storočia až Wintonova manželka.

 

"Ja som mu musel dlho vysvetľovať, prečo nás to zaujíma. On hovoril: veď ja som robil tisíc iných vecí, prečo vás zaujíma práve to, čo som robil osem mesiacov? On je taký človek, ktorý sa pozerá vždy dopredu," povedal Mináč na adresu dnes 101-ročného Wintona. Napriek vysokému veku stále vitálny. Dokonca stavia v Británii dom pre seniorov.

 

V Česku vznikla dokonca kampaň za nominovanie Wintona na Nobelovu cenu za mier. Návrh podporilo vyše 100 000 českých školákov a získal napokon aj podporu českej vlády. Po pražskej premiére filmu Nickyho rodina si návrh na Nobelovu cenu prevzal nórsky veľvyslanec.

 

Pozrite si trailer k filmu, ktorý určite treba vidieť. Hrajú ho už od začiatku februára:
by J.D. l Feb 22, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Nový film o Wintonovi treba vidieť“

Hoffmannová says:

Feb 22, 2011 2:52 PM

Souhlasím, tento film je opravdu potřeba vidět. Je výborně natočený a velmi poučný. Myslím, že někoho může inspirovat k pomoci potřebným, hlavně mladé. Jak se o tom mluví na konci filmu.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or