SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nacistu obžalovali z vojnových zločinov

Nacistu obžalovali z vojnových zločinov

Budapeštianska prokuratúra obvinila bývalého maďarského policajného dôstojníka Sándora Képíróa z vojnových zločinov  v Srbsku počas druhej svetovej vojny.

 

Képíró je podozrivý z priamej účasti na poprave vyše 1200 civilistov, najmä Židov, Srbov a Rómov v Novom sade v roku 1942. Skoro 97-ročný obžalovaný bol na čele Wiesethalovho zoznamu najhľadanejších nacistických zločincov. Képíró tvrdí, že je nevinný a že nikdy nikoho nezabil. V prípade uznania viny mu hrozí doživotie.

 

Maďarskí vojaci a policajti nahnali v januári 1942 stovky obyvateľov Nového sadu k rieke Dunaj, kde ich za dva dni postrieľali a nahádzali do vody. Táto tragédia je známa ako "novosadský masaker". Képíróa a ďalších 14 osôb odsúdili v roku 1944 za účasť na masovej vražde na 10 rokov väzenia, maďarský fašistický režim ich však oslobodil.

 

V roku 1946 ho komunistický režim odsúdil na 14 rokov v neprítomnosti, keďže hneď po vojne ušiel do Argentíny, kde ho nikdy neidentifikovali. V roku 1996 sa vrátil do Budapešti, kde úrady začali nové vyšetrovanie, dnes ho však obžalovali po prvý raz. Končene!


by Emil Vojtánek l Feb 14, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or