SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Múzeum získa pochybný miliardový dar

Múzeum získa pochybný miliardový dar

Švajčiarske múzeum v Berne prijme celú zbierku výtvarného umenia miliardovej hodnoty, ktorú jej po smrti odkázal nemecký zberateľ umenia Cornelius Gurlitt.

 

Diela venoval syn obchodníka s umením v službách Adolfa Hitlera. Riaditeľ inštitúcie Christoph Schäublin prisľúbil, že diela ostanú v Nemecku, pokiaľ sa nepreukáže ich skutočný pôvod. Pokiaľ sa zistí, že ich nacisti ukradli židovským majiteľom, úrady nadviažu kontakt s ich pôvodnými vlastníkmi a dielo im vrátia. Až polovica diel má podľa expertov sporný pôvod.


Schäublin uistil, že múzeum rešpektuje dohodu o preverovaní pôvodu diel, ktorú uzavrel Gurlitt s nemeckou vládou. Svetový židovský kongres vedenie múzea varoval, že v prípade akceptovania zbierky sa vystavuje riziku "lavíny" súdnych procesov.


Vzácna Gurlittova umelecká zbierka obsahuje okrem iných aj diela od majstrov svetovej aj nemeckej výtvarnej avantgardy. Ich umenie v tom čase Adolf Hitler označoval za "zvrhlé umenie" (Entartete kunst) a nariadil ho zničiť. Nacisti diela od zakázaných moderných umelcov konfiškovali, zhromažďovali a pálili. Jedným z Hitlerových zberateľov "zvrhlého umenia" bol aj Gurlittov otec Hildebrand. Často sa však rozhodli ho radšej schovať.


Cornelius Gurlitt, ktorý zomrel 6. mája v Mníchove vo veku 81 rokov, odkázal svoju kontroverzne vnímanú zbierku nevyčísliteľnej hodnoty celú Múzeu umenia vo švajčiarskom Berne, konkrétnejšie jeho nadácii.

 

Vo februári 2012 sa v zberateľovom mníchovskom byte našla desaťročia pred verejnosťou ukrývaná neoceniteľná zbierka. Do kolekcie s takmer 1200 dielami patrili aj obrazy Pabla Picassa, Marca Chagalla, Henriho Matissa, Maxa Beckmanna a Emila Noldeho.


Gurlitt žil utiahnutým životom v dome v Salzburgu a v byte v mníchovskej štvrti Schwabing, až kým sa neocitol v centre zrejme najpozoruhodnejšej umeleckej senzácie uplynulých desaťročí. V rozhovore pre týždenník Spiegel povedal, že nič nemal radšej ako svoje obrazy. V súvislosti so zhabaním obrazov uviedol, že úrady mohli počkať, kým nebude mŕtvy.


Emil Vojtánek l Nov 25, 2014 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo