SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Múzeum získa pochybný miliardový dar

Múzeum získa pochybný miliardový dar

Švajčiarske múzeum v Berne prijme celú zbierku výtvarného umenia miliardovej hodnoty, ktorú jej po smrti odkázal nemecký zberateľ umenia Cornelius Gurlitt.

 

Diela venoval syn obchodníka s umením v službách Adolfa Hitlera. Riaditeľ inštitúcie Christoph Schäublin prisľúbil, že diela ostanú v Nemecku, pokiaľ sa nepreukáže ich skutočný pôvod. Pokiaľ sa zistí, že ich nacisti ukradli židovským majiteľom, úrady nadviažu kontakt s ich pôvodnými vlastníkmi a dielo im vrátia. Až polovica diel má podľa expertov sporný pôvod.


Schäublin uistil, že múzeum rešpektuje dohodu o preverovaní pôvodu diel, ktorú uzavrel Gurlitt s nemeckou vládou. Svetový židovský kongres vedenie múzea varoval, že v prípade akceptovania zbierky sa vystavuje riziku "lavíny" súdnych procesov.


Vzácna Gurlittova umelecká zbierka obsahuje okrem iných aj diela od majstrov svetovej aj nemeckej výtvarnej avantgardy. Ich umenie v tom čase Adolf Hitler označoval za "zvrhlé umenie" (Entartete kunst) a nariadil ho zničiť. Nacisti diela od zakázaných moderných umelcov konfiškovali, zhromažďovali a pálili. Jedným z Hitlerových zberateľov "zvrhlého umenia" bol aj Gurlittov otec Hildebrand. Často sa však rozhodli ho radšej schovať.


Cornelius Gurlitt, ktorý zomrel 6. mája v Mníchove vo veku 81 rokov, odkázal svoju kontroverzne vnímanú zbierku nevyčísliteľnej hodnoty celú Múzeu umenia vo švajčiarskom Berne, konkrétnejšie jeho nadácii.

 

Vo februári 2012 sa v zberateľovom mníchovskom byte našla desaťročia pred verejnosťou ukrývaná neoceniteľná zbierka. Do kolekcie s takmer 1200 dielami patrili aj obrazy Pabla Picassa, Marca Chagalla, Henriho Matissa, Maxa Beckmanna a Emila Noldeho.


Gurlitt žil utiahnutým životom v dome v Salzburgu a v byte v mníchovskej štvrti Schwabing, až kým sa neocitol v centre zrejme najpozoruhodnejšej umeleckej senzácie uplynulých desaťročí. V rozhovore pre týždenník Spiegel povedal, že nič nemal radšej ako svoje obrazy. V súvislosti so zhabaním obrazov uviedol, že úrady mohli počkať, kým nebude mŕtvy.


by Emil Vojtánek l Nov 25, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or