SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Minulosť nezmeníme ale budúcnosť áno

Minulosť nezmeníme ale budúcnosť áno

Štvrtok bol dňom Yom Ha-šoa, kedy si ako Židia pripomíname obete holokaustu. Nie je to štátny sviatok, tým je 27. január, keď si pripomíname výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim - Birkenau.

 

Januárová spomienka je univerzálna, venovaná nielen Židom, ale všetkým obetiam – Rómom, gayom, fyzicky a mentálne postihnutým. Spomíname si aj na obete iných genocíd a masových vrážd – Bosna, Kambodža, Rwanda, Darfúr a iné. Každý život má rovnakú cenu a každá vražda je útokom na Boží obraz, ktorým sme my všetci.

 

Aj napriek tomu sa nás jeden žiaľ dotýka viac než iný, pretože sa jedná o našu rodinu. Či už doslova alebo obrazne, všetci Židia stratili počas holokaustu svoju rodinu. Celé židovské spoločenstvá boli zničené – časti východnej Európy, kde sa rozprávalo v jidiš, príslušníci židovskej inteligencie vo Viedni, Židia z Nemecka, učenci, svätci, filozofi, básnici, umelci, hudobníci, rodičia aj s deťmi, mladí a starí – všetci nahnaní ako dobytok na jedno miesto, pripravení o svoje mená a následne aj o svoje životy.

 

Nenávratne zmizlo jeden a pol milióna židovských detí, ktoré často zabili nie pre ich vieru  alebo vieru ich rodičov, ale preto, že ich starí rodičia mali židovský pôvod. Dodnes existujú v Európe miesta, kam nie som schopný zájsť na návštevu, lebo tak veľmi silná je v nich prítomnosť generácie, ktorú vyvraždili. Veľa ľudí, ktorých som v živote stretol a považujem ich za hrdinov, boli práve tí, ktorí prežili hrôzy holokaustu.

 

Ako sa im to napriek všetkému podarilo, nechápem. Prežili nie preto, aby sa mohli nenávistne pomstiť, ale celú svoju pozornosť zamerali na život, rodinu, budúcnosť a pripomínanie ľuďom každej rasy a vierovyznania, že je potrebné bojovať proti nenávisti skôr, než z malej iskierky vzplanie ničivý požiar. Antisemitizmus je späť. Počuť ho z mnohých futbalových štadiónov, cítiť ho na internátoch.

 

V plnej sile sa ukázal pri nedávnej vražde učiteľa a detí zo židovskej školy v Toulouse a pri zabití rabína a jeho rodiny v indickom Bombaji. Znepokojuje ma fakt, že nenávisť namierená voči Židom sa nikdy nekončí len Židmi, a v závislosti od miesta, času a situácie sa terčom útokov stávajú kresťania, moslimovia alebo iná skupina obyvateľstva. Nenávisť je prenesenie osobného strachu a obáv na naše okolie.

 

Má zničujúce účinky nielen pre objekt nenávisti, ale aj pre toho, kto nenávidí. Postavme sa teda nenávisti spoločne, ako ľudské bytosti. Nemôžeme síce zmeniť minulosť, ale jej pripomínaním máme šancu zmeniť budúcnosť.


rabín Jonathan Sacks l Apr 20, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
2 reakcie pre „Minulosť nezmeníme ale budúcnosť áno“

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 21, 2012 01:30

*Židia z Nemecka, učenci, svätci, filozofi, básnici, umelci, hudobníci, rodičia aj s deťmi, mladí a starí – všetci nahnaní ako dobytok na jedno miesto, pripravení o svoje mená a následne aj o svoje životy.* V Osvienčime-Birkenau zomrela aj Edith Stein, úžasná filozofka, ktorá sa obrátila ku kresťanskej viere, vstúpila do klašrora tzv. Bosých Karmelitánov. Obdivujem jej pokoru - mohla predsa vo svete naďalej žať slávu zo svojich spisoch, ktorými oslovovala filozofov(observácia fenoménov). Ale stiahla sa do ústrania- odchodom do kláštora. A tak sa pýtam, ako ona mohla škodiť spoločnosti spoločnosti tým, že kľačala na kolenách a modlila sa k Hospodinu. Obludnosť vyvraždenia nevinných si treba stále pripomínať, nie pre nenávisť ale pre spravodlivosť. Pravda, spravodlivosť a nadovšetko milosrdenstvo Hospodina víťazí nad všetkým zlom - ON je večný....

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 20, 2012 12:30

Pán rabín to tak dobre napísal, že sa to neodvážim komentovať - mám iba jedno slovo - ÁNO, pán rabín Jonathan Sacks, posnažím sa zmeniť budúcnosť.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo