SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Máme nové informácie o Csatárym

Máme nové informácie o Csatárym

Vojnového zločineca Csatáryho v minulosti odsúdil nielen československý súd na trest smrti, ale aj maďarský na 20 rokov väzenia.

 

Zistené informácie sa teraz budú preverovať. Postará sa o to známy maďarský právnik Ádám Gellért, ktorý sa špecializuje na medzinárodné právo a zaoberá sa problematikou súdneho postihu exponentov a zločincov totalitných režimov. Na možnosť, že Csatáry bol v Maďarsku zadržaný a odsúdený, upozornil košický historik Zoltán Balassa. "Pán Gellért ma telefonicky kontaktoval a požiadal o podrobnosti. Chce v Pécsi preveriť, či tam bol Csatáry skutočne súdený," povedal Balassa.

 

Balassa prvý raz zachytil takúto zmienku už dávnejšie v cyklostylovaných spomienkach Artúra Göröga Tragédia košických Židov (A kassai zsidóság tragédiája), v ktorej autor v šesťdesiatych rokoch minulého storočia písal, že Csatáryho odsúdili v Pécsi (Pätkostolí) na dvadsať rokov. Teraz sa Balassovi podarilo nájsť v dobových novinách Východoslovenská Pravda z 24. júna 1945 krátku správu o zadržaní Csatáryho. "Najprv som bral Görögovu informáciu za nepodloženú. Ale keď sa objavila správa o zadržaní vo Východoslovenskej Pravde, tak to do seba zapadá," konštatoval Balassa.


V správe Východoslovenskej Pravdy, ktorej zdrojom je agentúra ZAS (Zpravodajská agentúra Slovenska) sa uvádza: "Bezpečnostné orgány v Maďarsku zaistili vo Veszpréme policajného kapitána Csatáryho, známeho nilaša, ktorého slovenská verejnosť na východe dobre pozná z čias jeho krutého maďarského pánstva v Košicicach. Nakoľko ide o známeho prenasledovateľa Slovákov v Košiciach a na okolí, známeho kolaboranta, právom žiada košická slovenská verejnosť, aby kpt. Csatáry za jeho protislovenskú a fašistickú činnosť bol postavený pred ľudový súd v Košiciach."

 


 

Gellért, ktorý sa teraz o informácie zaujíma, pracoval pre Medzinárodný trestný tribunál v Haagu. Momentálne je externým spolupracovníkom budapeštianskeho Holokauszt Emlékközpont (Pamätné centrum holokaustu). Pričinil sa napríklad o to, aby bol pred spravodlivosť postavený Béla Biszku. Tento komunistický politik bol ministrom vnútra Maďarska v rokoch 1956 až 1961 a jedným z hlavných riadiacich činiteľov represií voči revolucionárom z roku 1956. Neskôr sa stal tajomníkom ÚV Maďarskej socialistickej robotníckej strany (MSZMP - Magyar Szocialista Munkáspárt).


Maďarské orgány zadržali Csatáryho v júli v Budapešti, kde ho po desaťročiach unikania pred spravodlivosťou vypátralo Centrum Simona Wiesenthala. Podozrivý je z podielu na odsune tisícov košických Židov nacistami v rokoch 1944, keď boli Košice súčasťou Maďarska. V období od 15. mája do 2. júna 1944, keď mal Csatáry na starosti košické geto, odviezli takmer 12-tisíc tamojších Židov do koncentračného tábora Osvienčim. Údajný krutý zločinec odsúdený československým súdom na trest smrti svoju vinu popiera.


by J.D. l Aug 21, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or