SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Maďari zastavili Csatáryho stíhanie

Maďari zastavili Csatáryho stíhanie

Budapeštiansky Súd hlavného mesta pozastavil trestné stíhanie Lászlóa Csatáryho. Zdôvodnil to tak, že Csatáry bol už za to isté odsúdený.

 

Podľa súdu je potrebné preveriť, či dávnejší verdikt súdu, ktorým bývalého šéfa košického geta Csatáryho odsúdili najskôr na trest smrti a príslušný súd v SR rozsudok zmenil v marci tohto roka na doživotný trest, môže byť právoplatný aj v Maďarsku. Ak áno, či si odsúdený môže odpykať svoj trest v Maďarsku. Hovorkyňa úradu budapeštianskej hlavnej prokuratúry Bettina Bagolyová v rozhlase uviedla, že verdikt, na ktorý sa súd odvoláva, nefiguruje na zozname rozsudkov členských krajín Európskej únie, preto pozastavenie stíhania "považujú za predčasné".


Ako dodala, skúmanie platnosti zahraničného verdiktu nie je prekážkou začatia súdneho procesu, ani procesu dokazovania. Prokuratúra sa voči rozhodnutiu o pozastavení trestného stíhania odvolala. Maďarská prokuratúra v júni vzniesla žalobu voči Csatárymu, v ktorej tvrdí, že obvinený pomáhal aj pri deportáciách Židov do koncentračného tábora Osvienčim.


"Je obžalovaný z nezákonných popráv a mučenia ľudí, ktorých sa dopustil čiastočne ako páchateľ a čiastočne ako spolupáchateľ," spresnila hovorkyňa Bagolyová. Ako dodala, Csatáryho prípad sa dostane pred súd v priebehu nasledujúcich troch mesiacov. Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili, a čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.


Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.


by Emil Vojtánek l Jul 9, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or