SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Kutil alebo fanúšik Hitlera z Rychvaldu?

Kutil alebo fanúšik Hitlera  z Rychvaldu?

Nápis Arbeit macht frei na vstupnej bránke jedného z domov v Rychvalde v okolí Karvinej vyvolal už pozornosť nielen českých médií.

 

Slovné spojenie, ktoré svojho času nacisti vyvesili nad vstupnú bránu do koncentračného tábora Osvienčim, umiestnil majiteľ na bránke údajne už pred piatimi rokmi. "Nápis je tu päť rokov a nikdy nikomu neprekážal. Naraz je však z toho aféra a my vyzeráme ako zločinci," uviedla majiteľova manželka pre webový portál idnes.cz.


Na otázku, či sa nedomnieva, že sa slovné spojenie môže niekoho dotknúť, však žena prikývla. Na manželovu obranu poznamenala: "Je historik, zberateľ, zaujíma ho druhá svetová vojna, nevidím v tom nič zvláštneho". Majiteľov syn pre TV Prima, ktorá o kauze informovala ako prvá, povedal, že "ak by bolo viac ľudí ako Hitler, tak by tu nebol taký bordel".


Susedia popísali majiteľa ako priateľského muža, s ktorým nikdy neboli žiadne problémy. Samotné slovné spojenie na bránke však považujú za nevkusný výstrelok. Hovorkyňa príslušného krajského veliteľstva polície Soňa Štětinská uviedla, že inkriminovaný nápis "je na súkromnom pozemku a nie je dôvodom k otvoreniu trestného alebo priestupkového konania".


Vedenie obce však umiestnenie nápisu jednoznačne odsúdilo. "Hraničí s propagáciou fašizmu. Je to zneváženie ľudí, ktorí boli v Osvienčime umučení a je tragédiou, že niečo takého nie je v ČR trestné," vyhlásil vicestarosta Rychvaldu Ladislav Sitko.


by Emil Vojtánek l Nov 24, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or