SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Hladovkár

Hladovkár

Deväťdesiatročný John Demjanjuk, ktorý čaká na rozsudok za to, čo ako dozorca robil v koncentračných táboroch druhej svetovej vojny, sa hnevá.

 

Obvinený je z toho, že v tábore Sobibor v Poľsku sa mal podieľať na zabití skoro 28 tisícok ľudí. Nemci ho zajali ako príslušníka Červenej armády. Aby sa vyhol ťažkým podmienkam v koncentračnom tábore, údajne sa dal do služieb SS. Demjanjuk, pôvodom Ukrajinec, mal v tábore vodiť Židov do plynových komôr. Ak mu vinu dokážu, vo väzení dožije. Tento John Demjanjuk sa na sklonku procesu teda hnevá. A chce začať protestne hladovať – aby ukázal, že celý súd je mylný a politicky motivovaný. Tvrdí ústami právnikov, že dôkazy proti nemu sú nedostatočné. On sám počas celého procesu mlčí a bez emócií ho sleduje z lôžka, zdravie mu už príliš neslúži.

 

Nie som sudca. Nevidím Johnovi Demjanjukovi do hlavy a nemôžem ho súdiť ani odsúdiť. Len som si tak nevdojak spomenula na jednu situáciu z môjho vlastného života. Ešte som mala vodičák len krátko a tak som radšej šoférovala vždy po boku s niekým skúseným. Raz v jednej dedine som sa obzrela za bilbordom – a odrazu sa na volante zjavili ruky mojej spolujazdkyne a prudko ním trhli doľava. Auto odbočilo – a chvalabohu. Presne vo chvíli, keď som nedávala pozor, sa z chodníka rozbehli na cestu dve deti. Nebyť kamarátky vedľa mňa, zrazila by som ich. Stalo sa to pred rokmi. No dodnes na tie deti myslím, často sa mi objavujú pred očami. Ten vnútorný pohľad vôbec nie je príjemný. Je to pre mňa veľké memento, uvedomiť si čo všetko som mohla spôsobiť.

 

Ako vravím, nevidím Johnovi Demjanjukovi do hlavy. Ale pokiaľ urobil to, z čoho je obvinený, dobre, že mu do tej hlavy nevidím. Defilé tisícok nešťastných osudov, ľudí, ktorých životy skončia nezmyselne a v jedinom krátkom okamihu... To musí byť mučivý a veľmi bolestný pohľad.


by Marie Stracenská l Feb 22, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or