SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Gašparovič považuje maďarského hrdinu za obdivovateľa Hitlera

Gašparovič považuje maďarského hrdinu za obdivovateľa Hitlera

Slovenský prezident Ivan Gašparovič pobúril Maďarsko. V rozhovore pre Bojovník označil maďarského hrdinu Jánosa Esterházyho za Hitlerovho obdivovateľa.


 

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom odmietlo Gašparovičov prejav. Vyjadrilo ľútosť, že činnosť grófa Esterházyho - ktorý zomrel mučeníckou smrťou - na záchranu ľudí sa opäť stala predmetom politiky.
Životnú dráhu konzervatívneho maďarského politika Esterházyho, ktorý ako jediný nehlasoval v bratislavskom parlamente za protižidovský zákon, už ocenilo patrične viacero krajín, medzi nimi aj Izrael.


Podľa maďarského rezortu diplomacie duch prejavu slovenského prezidenta neprispieva k pokroku maďarsko-slovenských vzťahov, o ktorý sa vlády oboch krajín v uplynulom období snažia zvýšeným úsilím. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo presvedčenie, že posudzovanie diskutabilných osobností a udalostí z dejín "je úlohou dobre fungujúcej zmiešanej slovensko-maďarskej komisie historikov, a nie politickej sféry".


Podľa maďarského vicepremiéra Zsolta Semjéna je útok na Esterházyho pamiatku súčasne urážkou maďarského národa, katolíckej cirkvi i všeobecných ľudských práv. Politik Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) vyjadril nádej, že prejav prezidenta SR "nie je zámerným útokom a nepramení ani z nedostatku historických vedomostí, ale je iba novinárskym omylom".


Predseda Jednotnej maďarskej židovskej náboženskej obce (EMIH) Slomó Köves v reakcii na Gašparovičovo vyhlásenie povedal, že niet pochýb o tom, že Esterházy sa záchranou stoviek židov zachoval príkladne. Za vyjadrením slovenského prezidenta podľa jeho slov môžu stáť slovensko-maďarské politické záležitosti. Opozičná zelená strana Politika môže byť iná (LMP) v tejto súvislosti poznamenala, že Gašparovič týmto urazil nielen Maďarov žijúcich na Slovensku, ale celý maďarský národ. Prezidentovi pripomenul slová Esterházyho, ktorý vyhlásil: "Naším znakom je kríž, nie hákový kríž."


Hovorca slovenského prezidenta Marek Trubač pre maďarskú agentúru MTI vyhlásil, že Gašparovič svoj názor vytvorený na Esterházyho nebude meniť. Podľa hovorcu na Slovensku vnímajú Esterházyho ako vojnového zločinca pre jeho podporu fašistickej ideológie. "Nepopierame, že Esterházy bol jediný, ktorý v roku 1942 hlasoval proti deportácii židov, súčasne však je na Slovensku každému jasné, že Esterházy vítal medzi prvými Horthyho fašistické vojská, ktoré obsadili Košice," dodal pre MTI Trubač.


Slovenský prezident Gašparovič v rozhovore pre vydanie dvojtýždenníka antifašistov Bojovník, ktorý vyšiel 18. augusta, v reakcii na otázku "Ako hodnotíte odhalenie búst Jánosa Esterházyho v Košiciach a Ferdinanda Ďurčanského v Rajci?" povedal, že v zmysle platných zákonov je rozhodnutie o umiestnení akéhokoľvek historického monumentu na území mesta či obce v plnej kompetencii miestnej samosprávy.


"Má to tri rozmery. Ľudský, politický a umelecký. V Ríme je Mussolliniho veľká socha. Nikto ju nezbúral, stojí doteraz. Nikto tam nedáva vence, jednoducho je tam. Ako kus Ríma, ktorý tam patrí z umeleckého pohľadu. Politicky ani ľudsky tam nikto nechodí. Čo sa týka oživenia neofašizmu, aj v Taliansku sa niektoré politické strany do tejto pozície dostávajú. Ale napriek tomu nie som za to, aby sa historické sochy odstraňovali. Vytváranie nových takýchto sôch v súčasnosti, to už je o niečom inom.

 

Historická socha je umelecké dielo, nevidím dôvod, prečo ju búrať. Takisto nevidím dôvod, prečo u nás búrali napríklad sochu Jána Nálepku v Stupave. Ale ľuďom, ktorí boli zainteresovaní do nešťastí, ktoré v tom čase boli, nie je správne vytvárať nové sochy. Vystaviť sochu Esterházyho, ktorý bol vyznávač Hitlera a fašizmu, v Košiciach, je nesprávne. A to sa týka aj Ďurčanského. Bol v tej dobe pri tom, keď sa tvorila protižidovská legislatíva, keď sa transportovali židia a politickí väzni. Ďalšie otázky vznikajú z pohľadu práva. Na súkromnom majetku (Esterházyho socha je na súkromnom pozemku, pozn. Bojovník), si  každý môže robiť to, čo mu zákon umožní.

 

Aj tam však existujú pravidlá. V trestnom zákone máme, že je trestné propagovať fašizmus. Treba si povedať, do akej miery je možné zasiahnuť na súkromnom majetku a do akej miery je z tohto súkromného majetku možnosť pôsobiť na okolie negatívne sochou, alebo iným propagačným materiálom. Ak to má na záhrade pre seba, tam ťažko dokážete, že je to šírenie fašistickej propagandy. Aj v Košiciach je to súkromný pozemok. Ale verejnosti prístupný. Je to problém," uviedol prezident pre časopis Bojovník.

 

(DELET zisťuje podrobnosti a stanovisko slovenskej židovskej obce)


J.D. l Aug 25, 2011 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
3 reakcie pre „Gašparovič považuje maďarského hrdinu za obdivovateľa Hitlera“

robofireball napísal(a):

Sep 9, 2011 16:14

Mordi Kapusta má pravdu.Je síce pravda že za Horthyho vlády deportácie židov z Maďarska ešte neboli a prišli až po nástupe šípových krížov ale názory omieľané v súčastnosti o tom aký bol Horthy ochranca židov sú absolútna lož.Moja stará mama mala v roku 1939 9 rokov a na vlastné oči videla ako v Rimavskej Sobote pred jej očami ubili maďarský žandári žida na smrť a vyháňali židov z obchodov a bili ich kopali do nich.Rimavská sobota patrila po videnskej arbitráži v roku 1938 k maďarsku.To si židia v súčastnosti naozaj neuvedomujú že v maďarsku dochádzalo k pogromom a v lete roku 1941 bolo zabitých predovšetkým civilným obyvateľstvom okolo 7000 židov?V auguste 1941 zas horthyovské Maďarsko, ako prvý neokupovaný štát hitlerovskej Európy, vyviezlo 18 tisíc svojich Židov na územie ZSSR, kde boli pri meste Kamenec-Podoľsk postrieľaní.

Mordi Kapusta napísal(a):

Aug 25, 2011 10:36

V čase, keď v dramatických mníchovských dňoch roku 1938 sa rozhodovalo o budúcnosti č.-s. štátu, o obrane pred agresiou nacistickéhoNemecka a zachovaní demokratického systému v republike, János
Esterházy stál na strane nepriateľov vlastného štátu a svojou politickoučinnosťou nielen podporoval, ale spolupracoval s blízkym okolím A. Hitleraa M Horthyho a priamo sa podieľal na územom okyptení Slovenska.Z hľadiska Slovenska je to principiálna otázka, pretože v dôsledkuviedenského verdiktu z 2.novembra 1938 dvoch fašistických veľmocíSlovensko sa muselo zrieknuť v prospech Maďarska svojho úyemiaPri poskytovaní argumentov pre arbitrov, týkajúcich sa rozsahu slovenskéhoúzemia, ktoré malo byť odstúpené Maďarsku, Esterházy v Ríme venovalosobitnú pozornosť budúcnosti Košíc a jeho okoliu, za ktorú oblasť sa roku1935 stal poslancom č.-s. parlamentu. Nie je náhoda, že o ich osude saRíme rozhodlo v poslednej chvíli (podľa sčítania obyvateľstva roku 1930v Košiciach žilo 60 percent Slovákov a Čechov a 16 a pol percentaMaďarov). Maďarský vyslanec 31. októbra 1938 veľmi dôverne oznámil
maďarskej vláde, že „ Ribbentrop súhlasil s prinavrátením Košíc, Užhorodua Mukačeva“. Rovnako sa Esterházy zasadzoval aj v otázke práv maďarskejmenšiny v Bratislave. Keď bolo známe, že hlavné esto Slovenskanepripadne Maďarsku, Esterházy presadil, aby tamojšia maďarská menšinazískala osobitné koncesie v cirkevnej, školskej a kultúrnej oblasti, čo saodrazilo v 5. článku viedenského rozhodnutia.Krátko po vyhlásení viedenského verdiktu Esterházy bol prítomný11.novembra 1938 na slávnosti v Košiciach pri príležitosti „ návratu“ mestado maďarského štátu, na ktorej sa zúčastnili vedúci predstaviteliaz Budapešti na čle s regentom M. Horthym. Týmto aktom J. Esterházyverejne demonštroval svoj súhlas s viedenským rozhodnutím Nemecka aTalianska o novej hranici medzi Č-SR a Maďarskom, ktorá hruboporušovala etnický princíp. Okolo 300 000 Slovákov sa opäť ocitlo podmaďarským národnostným útlakom.

Mordi Kapusta napísal(a):

Aug 25, 2011 10:05

Maďari po roku 1989 prehodnotili zahranično-politickú koncepciu a opustili demokratickú líniu - vrátili sa späť k Horthyho tradícii. Tomuto padol za obeť Esterházy, keď sa maďarská publicistika snaží vyrobiť z neho legendu. Esterházy si bol vedomý, že myšlienku veľkého Maďarska možno realizovať len cez rozbitie ČSR, predpokladal, že keby sa Slovensko odtrhlo a potom by sa Slováci sami vrátili do Uhorska.Nebránil demokraciu, nekonal v záujme ČSR, ale Maďarska, rokoval v zahraničí o rozbití Československa. Esterházy nebol demokrat a nebránil demokraciu a vpustil Hitlera do strednej Európy. Existujú dokumenty, o ktorých národný súd nemohol v r. 1947 vedieť, ale tie obžalobu Národného súdu nevyvracajú, ale naopak potvrdzujú a rozširujú. Nie je pravda, že vystupoval proti Slovenskému štátu. Podporoval osamostatnenie Slovenska a Slovenský štát, veď jeho menovala autonómna vláda na jednotnú kandidátku a tak sa dostal do slovenského snemu.Esterházy sa sám považoval za VODCU maďarskej menšiny. Len potom vystupoval proti Slovenskému štátu. Nehlasoval síce za deportácie židov, ale hlasoval za všetky predchádzajúce zákony proti židom. Keď videl, že Nemecko vojnu prehráva, až vtedy začal vystupovať proti Nemcom, odmietal sa s nimi baviť na svojom statku.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo