SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Franek: Ústav pamäti národa chce rehabilitovať ľudácky režim

Franek: Ústav pamäti národa chce rehabilitovať ľudácky režim

Vo vedení Ústavu pamäti národa, ale aj vo vedení katolíckej cirkvi sú ľudia, ktorí sa snažia o rehabilitáciu ľudáckeho režimu a predstaviteľov Slovenského štátu.

 

Myslí si to hovorca Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Jaroslav Franek. Podľa jeho slov ÚPN má podobnú povesť ako Matica slovenská či Slovenská pospolitosť a "je doslova karikatúrou toho, čo by táto inštitúcia mala zo zákona robiť". Franek tak reagoval na blížiaci sa vedecký seminár o kňazovi a politikovi Jánovi Ferenčíkovi, ktorý chce 6. decembra usporiadať ÚPN spolu s občianskym združením Historia nostra v Ružomberku.

 

Ferenčík, člen Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, sa v roku 1939 stal poslancom Snemu Slovenskej republiky, po smrti Andreja Hlinku pôsobil ako farár v Ružomberku. Ferenčík bol známy svojou neskrývanou láskou k nemeckému vodcovi, zúčastňoval sa osláv narodenín Adolfa Hitlera a do tlače písal o "führerovi" oslavné články.

 

"Nemyslím si, že v prípade Ferenčíka pôjde o vedeckú analýzu niečoho," povedal agentúre SITA Franek. Hovorca židovských náboženských obcí tvrdí, že postoj ústavu je jednoduchý: "Čo je slovenské a katolícke, to je dobré." To sa podľa neho prejavilo aj pri osobe Ferdinanda Ďurčanského, ktorého busta v Rajci je "postavená aj vďaka postoju historikov ÚPN, ktorí píšu výrazne ideologicky a ich postoje sú viac modulované ideológiou, ako objektívnym historickým výskumom." Podľa Franeka aj na oslavných akciách v prospech Vojtaššáka organizovaných akože vedecky sa zúčastňovali predstavitelia ÚPN s predsedom správnej rady na čele. "Čo sa týka Ferenčíka, nebude to iné," nazdáva sa Franek.

 


Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik Franekove názory nechce komentovať. "Nebudeme reagovať, toto patrí vedcom, dejiny a čas ukážu," povedal. Predseda Správnej rady ÚPN Ivan A. Petranský je však presvedčený, že Franek je voči ústavu predpojatý. "Jedným z logických vysvetlení jeho postojov môže byť aj skutočnosť, že sa v minulosti neúspešne uchádzal o post v orgánoch ÚPN," domnieva sa Petranský.

 

Na seminári, ktorý sa má venovať kontroverznému Ferenčíkovi, podľa Petranského vystúpia aj dvaja historici z Českej republiky a historici z dvoch slovenských univerzít. "Pri organizovaní seminára boli oslovení aj ďalší historici (napr. aj Ivan Kamenec z HÚ SAV), navyše nikto nebráni nikomu zúčastniť sa na seminári a prezentovať v diskusii svoje názory," dodal šéf ÚPN.

 

Ústav má podľa neho povesť rešpektovanej inštitúcie, ktorá nepodlieha tlakom politikov a ktorá sa cieľavedomou a tvrdou prácou snaží odhaľovať praktiky a zločiny totalitných režimov. "Prirovnaním ÚPN k Slovenskej pospolitosti sa pán Franek u každého súdneho človeka musel sám diskvalifikovať," uzavrel. Petranský podotkol, že jeho ústav len prednedávnom organizoval medzinárodnú konferenciu "Protižidovské zákonodarstvo na Slovensku a v Európe".

 

Na konferencii usporiadanej pri príležitosti 70. výročia prijatia tzv. Židovského kódexu prezentovalo výsledky výskumu v oblasti protižidovského zákonodarstva viac ako tridsať odborníkov z trinástich krajín. "Na podujatí s príhovorom vystúpil medzi inými aj veľvyslanec štátu Izrael Alexander Ben-Zvi," uzavrel Petranský.


by Michael Szatmary l Dec 1, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
6 Reponses to „Franek: Ústav pamäti národa chce rehabilitovať ľudácky režim“

realista says:

Dec 7, 2011 7:22 PM

Michael, čo vlastne vyčítate Hroncovi? Napísal vari nepravdu? Ak áno, vysvetlite to aj nám ostatným a prosím rýchlo.

Michael Szatmary says:

Dec 3, 2011 4:06 AM

pan hronec, okrem toho, ze netusim, o com hovorite, je velmi zvlastne ako pisete mena ludi, o ktorych hovorite. to, akoze schvalne pisete zle ich mena, to akoze neviete ako sa pise Szatmary? aleboo Spitzer? to fakt, vam stoji zato, naschval napisat nase priezviska zle? a vobec, sa vam chce urazat ludi, ktorych vobec nepoznate? stretnime sa. a ja vam rad vysvetlim, co chcete vediet. a velmi rychlo.

Jozef Hronec says:

Dec 2, 2011 3:56 PM

TO UZ MI FAKT NEDA NEZAREAGOVAT... tak Vazení - na jednej strane sa idete obuvat do Feriencika a konferencoe o ktorej poriadne ani neviete co tam bude, na druhej strane vam nevadi ze otec Satmáriovej, Špicer - bol boľševik, velebiaci Stalina a jeho čistky, ktprý dokonca písomne vydal dielo schvalujuce politikcé procesy (podotýkam NIK ho dotoho nenútil a robil to čisto dobrovoľne!!!) to že ho za normálizácie (ktorá bola absolútne ligt režim oproti boľševickým 50 rokom) odstavili tí voči ktorým bojoval!!! ho absolutne neospravedlnuje.... a to radšej ani nepíšem o tom že sa osobne postavil na čelo prepadovej jednotky ktorá so zbraňami vruke prepadla sídlo Demokratickej strany, jasné že pani Satmáriová neôže za svojho fotra tak ako napr. ani Goringov syn za svojho, ale starý Špicer je vynášaný do nebies (jeho boľševizmus zatajovaný a vymazávaný) a vám vadí jedna konferencia???? O Meštanovi ktorý s boľševizmom vydržal až dokonca do 89 ani nepišem, ten Vám nevadí...???

Igor Dietrich says:

Dec 1, 2011 1:59 AM

Od ľudí z RKC je to trápne - ale ide len o bigotních katolíkov, existujú aj iní, - avšak existuje len jeden bigotný Gewitter...Kto stal za všetkým zlom v tejto republike do sametovej revolúcie? Tiež RKC? Ale je dobré, že tento článok je tu, svedči o tom, že fanatizmus má na rozum zahalený závojom hlúposti - či už ide o bigotných katolíkov alebo o iných sklerozne založených v iných smeroch...Nie zriedka bývalý katolíci útočia proti katolíkom, ako napríklad Gewitter Ale každá ideológia založená na nepriateľstve k iným smerom je príčinou biedy a úpadku človeka...

Trubiroch says:

Nov 30, 2011 7:38 PM

Ústav sklerózy národa.

gewitter says:

Nov 30, 2011 10:44 AM

Za všetkým zlým v tejto republike stojí RKC, je hlavnou príčinou jej biedy a úpadku.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or