SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Clintonová: Lotyši vráťte Židom majetok

Clintonová: Lotyši vráťte Židom majetok

Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová v Rige vyzvala Lotyšsko, aby čo vrátilo židovskej komunite majetky skonfiškované nacistami a komunistami.

 

"USA dôrazne podporujú reštitúcie alebo odškodnenie všetkých, ktorým nacisti alebo komunisti skonfiškovali majetok," povedala ministerka zahraničných vecí. Jej lotyšský partner uviedol, že úrady krajiny vedú v záujme vyriešenia tejto otázky intenzívny dialóg s predstaviteľmi židovskej komunity. Vnútrokoaličné spory o vrátenie počas druhej svetovej vojny skonfiškovaného židovského majetku predznamenali i prekvapujúcu rezignáciu lotyšského ministra spravodlivosti Gaidisa Bérziňša, ktorý o svojom rozhodnutí informoval presne pred týždňom.


Premiér pobaltskej republiky Valdis Dombrovskis vyzval predtým šéfa rezortu spravodlivosti, aby zriadil pracovnú skupinu, ktorej úlohou by bolo vytvoriť menoslov židovských vlastníkov majetku k 17. júna 1940. Bérziňš však tento podnet predsedu vlády zamietol so slovami, že takýto zoznam vznikol už v roku 2010. Ani po demisii ministra, ktorá zrejme súvisí s odmietavým postojom jedného z koaličných subjektov k vracaniu židovského majetku považovaným ním za nepotrebný krok, sa zmeny v zložení lotyšskej vládnej koalície nedajú očakávať.


Premiér Valdis Dombrovskis sa iba v stredu nechal počuť, že súčasná rozpočtová situácia neumožňuje uvažovať o odškodnení niekdajších vlastníkov, iba o vracaní skonfiškovaného majetku. Pred druhou svetovou vojnou mala židovská komunita v Lotyšsku približne 85.000 členov; veľkú väčšinu z nich, okolo 70.000, čakala po okupácii krajiny nacistami násilná smrť. Prepočty vlády hovoria o tom, že odškodnenie niekdajších židovských vlastníkov by malo objem asi 60 miliónov dolárov.


Emil Vojtánek l Jún 29, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
1 reakcia pre „Clintonová: Lotyši vráťte Židom majetok“

Solomon napísal(a):

Jún 30, 2012 11:48

Ta US spina nech zatvori svoju spinavu papulu a prestane poucovat ine narody o vrateni majetku. Americani a uy vobec nie ich politici nemaju absolutne ziadne pravo zasahovat do takychto sporov. Strkate svoje spinave americke paprce do Syrie a inych stattov, posielate tam zakerne zabijakov, masakrujete ludi a falosne vinu hadzete na inych. USA je prekliata krajina, ktora nikdy nemala vzniknut. Americania su tucne neveriace prasce, ktore vedia len zrat a srat....

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo