SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Boli v lágroch, mesto im dávalo pokuty

Boli v lágroch, mesto im dávalo pokuty

Amsterdam odškodní potomkov obyvateľov Amsterdamu židovského pôvodu, ktorých po druhej svetovej vojne pokutovali za neplatenie daní z nehnuteľností.

 

Pokuty im boli udelené za obdobie, ktoré strávili v koncentračných táboroch. Peniaze vo výške 820 tisíc eur, o ktoré sa nebude nikto uchádzať, venujú na kontá židovských charitatívnych organizácií. V apríli 2013 študentský výskum odhalil, že stovkám holandských židovských rodín po návrate z koncentračných táborov, úrady zaslali výzvy na zaplatenie dane z nehnuteľnosti a tiež pokút za ich nezaplatenie.

 

Pokuty, ktoré museli navrátilci zaplatiť budú teraz vrátené ich potomkom. Amsterdam požadoval peniaze aj od Židov, ktorí sa vrátili z nemeckého zajatia alebo ktorí boli nútení stráviť vojnu v rôznych úkrytov. Mesto tiež vymáhalo zaplatenie vodného a stočného a ďalších úradných poplatkov. Holandsko sa aj takmer sedemdesiat rokov po druhej svetovej vojne snaží vyrovnať s tým, ako tamojšie úrady zaobchádzali so Židmi, ktorí sa v roku 1945 vrátili domov a ktorých majetky a cennosti boli odcudzené alebo stratené.


Z pôvodnej 140-tisícovej židovskej populácie v Holandsku hrôzy druhej svetovej vojny prežilo iba 35 tisíc členov židovskej komunity. Podľa dostupných údajov bolo 107 tisíc holandských Židov deportovali do vyhladzovacích táborov, pričom 102 tisíc tam zahynulo.


by Emil Vojtánek l May 26, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or