SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Poprade spomínali na prvý transport

V Poprade spomínali na prvý transport

V stredu uplynulo 73 rokov od prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračného táboru v Auschwitzi z popradskej železničnej stanice.

 

Pri tejto príležitosti v Tatranskej galérii v Poprade predstavili výstavu venovanú práve tejto udalosti a zároveň aj digitálnu encyklopédiu s menami Židov žijúcich na území Slovenska. "Je veľmi dôležité, že táto tradícia, ktorá vznikla v Poprade, sa udržiava, a že aj tento rok máme možnosť stretnúť sa a pripomenúť si tragický deň 25. marec," uviedol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.


Výstava obrazov Igiho Breza, rozdelená do dvoch častí na seba nadväzujúcich, bude v priestoroch galérie v starej elektrárni približne mesiac. Prvá časť pod názvom Nezabudni pozostáva z piatich obrazov a venuje sa holokaustu, druhá nesie názov Smrť holubíc a tri obrazy sú venované práve transportu židovských žien z Popradu.

 

"Ja som citlivý človek, táto téma je veľmi ťažká na spracovanie. Bolo veľa obrazov na túto tému vytvorených, ktoré sú morbídne a tragické, ja som to chcel naznačiť no zároveň trochu odľahčiť, aby to nebolo až také popisné. Tá tragédia je veľká, ale tá ťažoba sa má nejako zmierniť," objasnil Brezo. Spomínané obrazy budú aj súčasťou októbrovej výstavy House of quality v Jeruzaleme.


"Encyklopédia Židov na Slovensku, ktorú sme dnes predstavili, pozostáva z mien Židov, ktorí na tomto území žili, tvorili, obohacovali život iných i ten svoj, a to v oblasti kultúry, hospodárstva a v celom rozsahu spoločenského života. V tomto zozname sú ľudia, ktorí zahynuli, a keby sme ich my, nedali takýmto spôsobom do povedomia verejnosti, už by sa k nim nikto nevrátil. Z môjho pohľadu by tak zahynuli dvakrát, raz v koncentračnom tábore a druhýkrát tým, že ich už nikto nespomenie," zdôraznil Mešťan. Publikácia vyšla pod názvom Storočia, ľudia, osudy.


Autorom diela, resp. jeho zostavovateľom je divadelný historik Ladislav Lajcha, ktorý na ňom pracoval päť rokov. Táto encyklopédia nevyjde v knižnej, ale v digitálnej forme. "V knižnej podobe by ani nemohla vyjsť, pretože je to taký rozsah, ktorý by sa ťažko tlačil. Myslím, že to splní svoj účel práve v takejto forme. Ku každému menu som uviedol všetko o tom človeku, čo sa mi podarilo zistiť. Niekde je len meno a dátum narodenia a úmrtia, niekde je viac, sústredil som sa aj na spolky a združenia, v ktorých Židia pôsobili," priblížil Lajcha.


Dohromady sa mu podarilo zhromaždiť v tomto dokumente približne 80.000 mien. Nie sú to však len o Židia, ktorí boli deportovaní a zahynuli v koncentračných táboroch. "Ide aj o ľudí, ktorí žili na Slovensku od stredoveku. Mám tam napr. bratislavských majiteľov vinohradov z 15. storočia," zdôraznil Lajcha s tým, že encyklopédia je otvorená a môže byť doplnená o ďalšie tisícky mien rodín, ktoré svojich príbuzných stále hľadajú.

 

"Táto encyklopédia má skôr význam ľudský než nejaký odborný. To nie je výber významných osobností, je to materiálová báza ľudských osudov a mien za celé stáročia," uzavrel Lajcha, ktorý materiál tvoril s mottom "Keď už nemajú hroby, nech sa aspoň uchovajú ich mená ako memento".


by Emil Vojtánek l Mar 26, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
3 Reponses to „V Poprade spomínali na prvý transport“

Robert says:

Apr 8, 2015 8:34 PM

gewitter, ježiša nechaj tam kde je on neutečie, ľudia potrebujú: https://www.youtube.com/watch?v=vUN9NHMOSMs

gewitter says:

Apr 6, 2015 4:24 PM

Nech Boh Abraháma, Izáka a Jakoba - Boh Otec, Syn a Duch svätý v mene Pána Ježiša Krista žehná Izraelu, ľudu svojej večnej zmluvy, ktorá nebude nikdy zrušená. Pán Ježiš Kristus - Boží Baránok bol ako obeť pripravený položiť svoj život za padlého človeka ešte pred založením sveta a obetoval sa dobrovoľne, nikto z ľudí by na Neho nesiahol, keby im to nebol dovolil. Takže tieto antisemitské reči a to ešte v mene Pána Ježiša radšej nevyslovuj, očividne vôbec dielu vykúpenia nerozumieš. TVOJE hriechy Pána umučili, pribili na kríž a zavraždili, TVOJ hriešny život Boh Otec súdil na svojom Synovi. Židia síce zohrali v celom procese nemalú úlohu, rovnako i pohania a ich vina je rovnaká, ale skutočná realita je, že TY máš Jeho smrť na svedomí. O tom si doteraz nevedel ?

Solomon says:

Mar 30, 2015 6:43 AM

Ked delet spomina na holocaust, tak krestania na celom svete si teraz pripominaju ako zidia zradili, umucili a ukrizovali nasho Pana Jezisa Krista....lebo prave dnes zacina velky tyzden. Nech je pozehnany Boh a jeho syn Jezis Nazaretsky.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or