SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Židovský zápasník vyzval Hitlera na boj

Židovský zápasník vyzval Hitlera na boj

Spoznať športové úspechy aj život zabudnutého židovského zápasníka Dávida Unreicha (1907-1957) bolo zámerom dnešnej konferencie v Bratislave.

 

Organizovalo ju občianske združenie História bez hraníc s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR. Okrem ich zástupcov aj účastníci z Ministerstva kultúry SR, Národného športového centra, Slovenského olympijského výboru, Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied či Slovenského národného archívu vo svojich príspevkoch predstavili najslávnejšieho židovského športovca v medzivojnovom období a ochrancu židovskejkomunity. Okrem toho, že to bol úspešný zápasník, jeho príbeh má aj sociálny rozmer, pretože Dávid "Dufi" Unreich aktívne bojoval proti antisemitizmu a nacizmu.


V bývalom Prešporku sa Dávid narodil 30. júla 1907. Pochádzal zo zbožnej ortodoxnej židovskej rodiny. Jeho rodičmi boli bratislavský obchodník Jonáš (Šulim) a manželka Ráchel, rodená Grünhutová. Otec bol činný v orgánoch ortodoxnej obce, matka viedla židovskú jedáleň. Mal šesť bratov, všetci boli aktívni športovci v slávnom židovskom atletickom klube ŠK Makkabea Bratislava.


Dávid najviac vynikol v zápasení. Stal sa sedemnásobným amatérskym majstrom Československa. Na Makabiáde v Palestíne získal titul židovského majstra sveta (1935). O dva roky neskôr odišiel medzi profesionálov a zvíťazil na majstrovstvách Európy v lotyšskej Rige. Ďalšie trofeje získal v Taliansku a Poľsku. Keď už v Európe nenašiel protivníka, rozhodol sa pre odchod do Spojených štátov, kam ušiel pred nacistami v roku 1939. Aj tam zažiaril a stal sa najúspešnejším židovským zápasníkom v histórii. Patril do spoločenskej smotánky a mal povesť férového športovca. V USA zápasil aj v Madison Square Gardens.


Jeho najpamätnejší súboj sa odohral v slávnej bostonskej aréne. Za veľkého diváckeho záujmu nastúpil proti nemeckému šampiónovi, ktorý sympatizoval s nacistami, a zvíťazil nad ním. V tom čase Unreich verejne vyzval na súboj nacistického diktátora Adolfa Hitlera.


J.D. l Dec 9, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo