SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovský zápasník vyzval Hitlera na boj

Židovský zápasník vyzval Hitlera na boj

Spoznať športové úspechy aj život zabudnutého židovského zápasníka Dávida Unreicha (1907-1957) bolo zámerom dnešnej konferencie v Bratislave.

 

Organizovalo ju občianske združenie História bez hraníc s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR. Okrem ich zástupcov aj účastníci z Ministerstva kultúry SR, Národného športového centra, Slovenského olympijského výboru, Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied či Slovenského národného archívu vo svojich príspevkoch predstavili najslávnejšieho židovského športovca v medzivojnovom období a ochrancu židovskejkomunity. Okrem toho, že to bol úspešný zápasník, jeho príbeh má aj sociálny rozmer, pretože Dávid "Dufi" Unreich aktívne bojoval proti antisemitizmu a nacizmu.


V bývalom Prešporku sa Dávid narodil 30. júla 1907. Pochádzal zo zbožnej ortodoxnej židovskej rodiny. Jeho rodičmi boli bratislavský obchodník Jonáš (Šulim) a manželka Ráchel, rodená Grünhutová. Otec bol činný v orgánoch ortodoxnej obce, matka viedla židovskú jedáleň. Mal šesť bratov, všetci boli aktívni športovci v slávnom židovskom atletickom klube ŠK Makkabea Bratislava.


Dávid najviac vynikol v zápasení. Stal sa sedemnásobným amatérskym majstrom Československa. Na Makabiáde v Palestíne získal titul židovského majstra sveta (1935). O dva roky neskôr odišiel medzi profesionálov a zvíťazil na majstrovstvách Európy v lotyšskej Rige. Ďalšie trofeje získal v Taliansku a Poľsku. Keď už v Európe nenašiel protivníka, rozhodol sa pre odchod do Spojených štátov, kam ušiel pred nacistami v roku 1939. Aj tam zažiaril a stal sa najúspešnejším židovským zápasníkom v histórii. Patril do spoločenskej smotánky a mal povesť férového športovca. V USA zápasil aj v Madison Square Gardens.


Jeho najpamätnejší súboj sa odohral v slávnej bostonskej aréne. Za veľkého diváckeho záujmu nastúpil proti nemeckému šampiónovi, ktorý sympatizoval s nacistami, a zvíťazil nad ním. V tom čase Unreich verejne vyzval na súboj nacistického diktátora Adolfa Hitlera.


by J.D. l Dec 9, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or