SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Židovský text súčasťou Pamätí sveta

Židovský text súčasťou Pamätí sveta

Vzácny text v hebrejčine z 15. storočia, ktorý je patrí do zbierok Izraelského múzea, sa stal súčasťou programu UNESCO „Pamäť sveta“.

 

Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru označila Rothschildov zborník za „unikátny a nádherne ilustrovaný rukopis plný prekrásnych miniatúr ozdobených lístkovým zlatom a striebrom a vzácnymi farbami“. „Kresby nám dávajú možnosť nahliadnuť do náboženských zvykov, každodenného života a spôsobu obliekania Židov v renesančnom Taliansku,“ uvádza sa v popise. „Zborník je príkladom vrcholnej hebrejskej rukopisnej maľby z 15. storočia a je nenahraditeľným príkladom židovského dedičstva z obdobia, z ktorého sa nám dochovalo len málo artefaktov židovskej kultúry.“

 

Čo presne sa s týmto rukopisom dialo počas druhej svetovej vojny je dodnes záhadou, ale po rokoch sa znova objavil na aukcii v New Yorku a jeho majiteľom sa stal známy filantrop James A. de  Rothschild. Ten ho venoval Izraelskému múzeu krátko po vzniku Židovského štátu.

 

„Je pre nás neuveriteľnou cťou, že náš Rothschildov zborník sa stal súčasťou Pamäte sveta UNESCO,“ informoval riaditeľ Izraelského múzea, James Snyder. „Je to azda najkrajší hebrejský rukopis z 15. storočia a patrí k najvzácnejším pokladom nášho múzea.“


Medzinárodný program „Pamäť sveta“ vznikol v roku 1995 a jeho úlohou je dokumentovať významné a hodnotné diela svetového dedičstva. Doteraz bolo na zoznam zaradených 300 predmetov a vybraných zbierok. Je to po prvý raz, kedy sa na tento prestížny zoznam dostali až dve izraelské inštitúcie (okrem Izraelského múzea aj zbierka pamätníka Jad Vašem).


Peter Godovic l Mar 10, 2014 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo