SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovskí dediči zažalovali Nemecko

Židovskí dediči zažalovali Nemecko

Dedičia židovských obchodníkov s umením zažalovali na americkom súde Nemecko, dožadujúc sa navrátenia zbierky stredovekých cirkevných artefaktov.

 

Tie podľa nich boli pod nacistickým nátlakom predané za oveľa nižšiu cenu, akú má skutočnú hodnotu. Bostonský právnik Nicholas O'Donnell podľa vlastných slov podal žalobu na federálnom súde v americkom hlavnom meste Washington, v ktorej sa dovoláva vlastníctva zbierky známej ako poklad Welfovcov. Názov pochádza z európskeho šľachtického rodu, ktorý dal Nemecku i Británii v 11.-20. storočí mnohých monarchov.


Okrem Nemecka obžaloba spomína aj vládnu Nadáciu pruského kultúrneho dedičstva (SPK), ktorá je jednou z najväčších inštitúcií svojho druhu na svete a zároveň prevádzkovateľom berlínskych múzeí. Zbierka pozostávajúca prevažne zo zlatých, klenotmi zdobených krížov a relikviárov je v súčasnosti v rukách SPK. Jej hodnota sa odhaduje na desiatky miliónov eur.


Poklad Welfovcov je stredobodom sporu ohľadom jeho vlastníctva od roku 2008. Podľa komisie poverenej nemeckými úradmi vystopovať pôvod diel však nič nenaznačuje tomu, že predchádzajúci majitelia boli nútení predať artefakty pod cenu.


by Emil Vojtánek l Feb 25, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or