SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovské putovanie svetom a storočiami

Židovské putovanie svetom a storočiami

Nie je nič nezvyčajné, ak stretnete bývalého izraelského vojaka na potulkách Indiou alebo narazíte na centrum hnutia Chabad niekde v ďalekom Laose.

 

Židia zanechali svoj nezmazateľný odkaz v rôznych kútoch sveta. Počas celej histórie sme putovali do odľahlých končín, aby sa zachránili pred útlakom a prenasledovaním, ale boli medzi nami aj objavitelia hnaní zvedavosťou a snahou o vedecký pokrok. A našli sa aj takí, ktorých len náhoda priviedla k neznámym brehom nejakej tajomnej krajiny. Redakcia DELETu sa rozhodla, že Vám aspoň niektorých z týchto „večných pútnikov a dobrodruhov“ v krátkosti predstaví.

 

Žid Izák

Už v roku 797 vyslal Karol Veľký, zakladateľ obrovskej franskej ríše a neskorší cisár Svätej ríše Rímskej, muža známeho ako Žid Izák na dvor bagdadského kalifa Haruna al-Rašida. V roku 802 sa Izák z tejto výpravy vrátil a na kráľovský dvor priviedol okrem iného aj slona – dar od sultána pre kráľa.

 

Benjamín z Tudely

Sefardský Žid Benjamín z Tudely sa okolo roku 1160 vydal na výpravu na Ďaleký východ, teda takmer o sto rokov skôr ako Marco Polo. Zápisky z jeho cesty v hebrejskom jazyku nazvané Sefer ha-Massa’ot (Kniha ciest) patria k najdôležitejším dobovým záznamom o oblasti Stredozemného mora a severovýchodnej Afrike. Opísal v nich židovskú komunitu v Ríme za vlády pápeža Aelxandra III., posvätné miesta na území Izraela, krásy Jeruzalema a mnoho iných miest. Vďaka tomuto dokumentu môžeme aj dnes nahliadnuť do bežného života stredovekých Židov.

 

Luis de Torres

V 15. storočí sa Luis de Torres (tiež sefardský Žid) zúčastnil ako prekladateľ na výprave Krištofa Kolomba na Kubu. On a ostatní členovia výpravy boli prvými Európanmi, ktorí boli svedkami fajčenia tabaku. Podobne ako veľa Židov v Španielsku, konvertoval Torres na kresťanstvo, aby unikol pred prenasledovaním v období španielskej inkvizície. Niektorí z týchto konvertitov v tajnosti pokračovali v praktizovaní židovskej viery.

 

Krištof Kolumbus (?)

Krištofa Kolumba, slávneho objaviteľa Ameriky, sme už spomínali. Len nedávno sa objavili teórie, že aj on bol židovským konvertitom na kresťanstvo. Jeden britský historik sa domnieva, že na Kolumbovej poslednej vôli sa nachádzajú náznaky židovskej modlitby. V niektorých listoch, ktoré napísal svojmu synovi je možné naraziť na hebrejské písmená bet-hei, ktoré znamenajú b’ezrat Hashem, teda „s Božou pomocou“.

 

 

Hernando Alonso

Tesár Hernando Alonso bol prvým Židom, ktorého upálili v Severnej Amerike v období veľkých zámorských objavov. Bol to úspešný kolonizátor, ktorý slúžil pod španielskym dobyvateľom Hernánom Cortésom. Oficiálne bol považovaný za kresťana, kým ho dominikánsky kňaz neobvinil z praktizovania židovskej viery.

 

Simon von Geldern

Simon von Geldern, prastrýko nemeckého spisovateľa Heinricha Heineho, žil v 18. storočí na území strednej Európy. Precestoval celú Európu a podnikol aj cesty do Afriky, na Blízky východ a do Izraela, kde vykonal púť do Jeruzalema.

 

Joseph Halevy

Tento francúzsky židovský objaviteľ a učenec v 19. storočí uskutočnil výpravu do Afriky, aby tam študoval komunitu etiópskych Židov. O svojej ceste napísal aj správu nazvanú Putovanie po Etiópii. Vydal sa aj na cestu do Jemenu, kde preskúmal a dešifroval množstvo starobylých nápisov.

 

Až na severný pól: Israel Lyons a Isaac Israel Hayes

Aj na chladný sever sa podarilo doputovať niektorým židovským dobrodruhom a to v 19. storočí. Britský židovský matematik a botanik Israel Lyons sa ako astronóm zúčastnil v roku 1853 na polárnej výprave k severnému pólu. Isaac Israel Hayes viedol výpravy k severnému pólu a do Grónska. Nedá nám nespomenúť, že to bol práve nemecký židovský lekár a polárny bádateľ Emil Bessels, ktorý dokázal, že Grónsko je ostrov.

 

Nathaniel Isaacs

Židovskí prieskumníci sa dostali aj na africkú pôdu. Nathaniel Isaacs je považovaný za jedného zo zakladateľov historickej provincie Natal na území dnešnej Juhoafrickej republiky. Vo svojich zápiskoch Cesty a dobrodružstvá vo východnej Afrike opísal zvyky a každodenný život kmeňa Zulu.

 

Arminius Vambery

Tento maďarský orientalista z 19. storočia sa narodil v chudobnej židovskej rodine a bol chromý na jednu nohu. Ale ani to mu nezabránilo, aby získal potrebné vzdelanie a mohol pôsobiť v Konštantínopole ako učiteľ francúzskeho jazyka (dnešný Istanbul) pre sultánovú dcéru. V snahe objasniť vzťahy medzi maďarčinou a stredoázijskými jazykmi sa preobliekol za moslima a pripojil sa k pútnikom na ceste do oblastí v dnešnom Uzbekistane, Afganistane a Iráne. Bol to práve Vambery, ktorý porozprával maďarskému spisovateľovi Bramovi Stokerovi príbeh o Draculovi, a súčasne poslúžil ako vzor pre postavu doktora Abrahama Van Helsinga v Stokerovej slávnej knihe.

 

 

Eduard Schnitzer

Ďalší európsky Žid, Eduard Schnitzer, sa narodil v nemeckej židovskej rodine na území dnešného Poľska. Neskôr sa presťahoval do Ottomanskej ríše, kde pôsobil ako lekár. Zmenil si meno na Emin Paša (turecké meno a titul, ktorý získal). Nejaký čas pobudol aj v Egypte, Chartúme, severnom Sudáne a Ugande. Ako prírodovedec sa zaoberal zberom afrických rastlín. V roku 1892 ho zabili arabskí obchodníci s otrokmi.

 

Alexander Salmon

Na rozdiel od hore uvedených vedcov a prieskumníkov sa anglický Žid Alexander Salmon dopravil na Tahiti ako obyčajný námorník. Na ostrove sa usadil a oženil sa z dcérou miestneho panovníka. Neskôr zastával post tajomníka kráľovnej Tahiti. Bol otcom deviatich detí a jeden z jeho synom bol neskôr priateľom spisovateľa Roberta Louisa Stevensona, autora Ostrova pokladov.

 

Ehrich Weisz

Ehrich Weisz, syn rabína, sa síce narodil v roku 1874 v Maďarsku, ale už ako deväťročný sa pridal k cirkusantom. Stal sa z neho slávny kúzelník Harry Houdini. So svojou show precestoval celý svet a bol známy ako hadí muž (považovaný za najlepšieho), kaskadér, skeptik a vyšetrovateľ duchovna, filmový producent, herec a amatérsky letec – skrátka muž mnohých talentov.


by Peter Godovic l Nov 19, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
4 Reponses to „Židovské putovanie svetom a storočiami“

Igor Dietrich says:

Nov 23, 2012 11:39 PM

Aha, mal si na mysli Wernhera von Braun - nevedel som to.

Robert says:

Nov 23, 2012 10:37 PM

Igor, ale nakoniec bol to nemec : von Braun ktory dostal ludi najdalej, na mesiac. :)

Igor Dietrich says:

Nov 23, 2012 10:11 PM

Pokiaľ je pravda, že účel svätí prostriedky - tak potom chytrák je chytrák - jedno, či je to žid alebo kresťan. Zatiaľ čo Arminius Vambery sa preobliekol za muslima a pripojil sa k pútnikom,raz si dvaja jezuiti nahodili na seba buddhistické odevy a v takomto preoblečení misionarčili v Japonsku. Kresťanským kazateľom nenávisti by tam však táto metóda nebola nič platná – nie je to vždy pravda, že šaty robia človeka...

Robert says:

Nov 22, 2012 4:06 PM

no, ono aj iluzionista a kuzelnik David Copperflied je povodom rusky zid, ale o Houdinim som to nevedel

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or