SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Výstava: Židovské osobnosti Bratislavy

Výstava: Židovské osobnosti Bratislavy

V rámci podujatí Európskeho dňa židovskej kultúry otvorili v Bratislave výstavu, ktorá predstavuje významných židovských rodákov.

 

"Príbeh výstavy sa začal pred 25 rokmi, keď som ešte ako študent vysokej školy hľadal katarziu stresu a na medika som si našiel neobvyklý koníček - dokumentovať židovské pamiatky na Slovenska", hovorí autor výstavy Tomáš Stern. Výsledkom je zbierka tisícoch fotografií cintorínov a synagóg, dokumentujúcich agóniu židovského kultúrneho dedičstva na u nás, mnoho rokov po Holokauste.

 

Na rozdiel od okolitých krajín na Slovensku doteraz neexistovala žiadna koncepčne spracovaná literatúra o životných osudoch osobností, ktoré tieto synagógy postavili, alebo sa v nich modlili. Taktiež sa nevie o významných osobnostiach, ktoré sú pochované na židovských cintorínoch po celom Slovensku. "Cieľom bolo teda zozbierať materiály k životným osudom slovenských Židov od stredoveku až po súčasnosť, Židov, ktorí sa zaslúžilí o rozvoj hospodárskeho, kultúrneho, vedeckého, alebo spoločenského života v mieste bydliska, pripadne v regióne, ale aj takých, ktorí rodisko preslávili po celom svete", vysvetľuje Tomáš Stern.

 

Zatiaľ,  čo Česi majú rabína Lowa, Mahlera, či Kafku, Maďari Tellera a Herzla o Židoch z niekdajšieho "Felvideku-Hornej zeme” nebolo a stále nie je známe skoro nič. Mnohí "Slovenskí" Židia, sú dnes uctievaní v Maďarsku, Nemecku, alebo v Rakúsku, zatiaľ čo v ich rodisku ich nikto nepozná.

 

 

Výstava Židovské osobnosti Bratislavy zachytáva osudy 15 osobností židovskej Bratislavy v období 17. až 20. storočia. Sú to osudy osobnosti, ktorí svoje rodisko určite preslávili, v ich rodnom meste však po nich (s výnimkou asi len tzv. Soferovych schodov a Stolpersteinov) neexistuje žiadna zmienka, pomenovaná ulica alebo pamätná tabuľa.

 

15 tabúl, asi promile z celkového objemu cca. 15000 zozbieraných biografii osobnosti je skráteným príbehom vybraných životných osudov, ktoré by mali tvoriť súčasť pripravovanej publikácie. Prvý diel by mal vyjsť na budúci rok zatiaľ s pracovným názvom “Who was Who” - osudy židovských osobnosti vo víre dejín Slovenska. Prvý diel bude venovaný práve osudom Židov z bývalej Bratislavskej župy.

 

Výstava Židovské osobnosti Bratislavy je prístupná verejnosti zadarmo na Mestských hradbách až do jesene. Vznikla pod hlavičkou Bnai Brit v spolupráci s BKIS. Realizovaná bola s finančnou podporou Úradu vlády SR - program Kultúra národnostných menšín.


Michael Szatmary l Júl 7, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo