SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Výstava: Židovské osobnosti Bratislavy

Výstava: Židovské osobnosti Bratislavy

V rámci podujatí Európskeho dňa židovskej kultúry otvorili v Bratislave výstavu, ktorá predstavuje významných židovských rodákov.

 

"Príbeh výstavy sa začal pred 25 rokmi, keď som ešte ako študent vysokej školy hľadal katarziu stresu a na medika som si našiel neobvyklý koníček - dokumentovať židovské pamiatky na Slovenska", hovorí autor výstavy Tomáš Stern. Výsledkom je zbierka tisícoch fotografií cintorínov a synagóg, dokumentujúcich agóniu židovského kultúrneho dedičstva na u nás, mnoho rokov po Holokauste.

 

Na rozdiel od okolitých krajín na Slovensku doteraz neexistovala žiadna koncepčne spracovaná literatúra o životných osudoch osobností, ktoré tieto synagógy postavili, alebo sa v nich modlili. Taktiež sa nevie o významných osobnostiach, ktoré sú pochované na židovských cintorínoch po celom Slovensku. "Cieľom bolo teda zozbierať materiály k životným osudom slovenských Židov od stredoveku až po súčasnosť, Židov, ktorí sa zaslúžilí o rozvoj hospodárskeho, kultúrneho, vedeckého, alebo spoločenského života v mieste bydliska, pripadne v regióne, ale aj takých, ktorí rodisko preslávili po celom svete", vysvetľuje Tomáš Stern.

 

Zatiaľ,  čo Česi majú rabína Lowa, Mahlera, či Kafku, Maďari Tellera a Herzla o Židoch z niekdajšieho "Felvideku-Hornej zeme” nebolo a stále nie je známe skoro nič. Mnohí "Slovenskí" Židia, sú dnes uctievaní v Maďarsku, Nemecku, alebo v Rakúsku, zatiaľ čo v ich rodisku ich nikto nepozná.

 

 

Výstava Židovské osobnosti Bratislavy zachytáva osudy 15 osobností židovskej Bratislavy v období 17. až 20. storočia. Sú to osudy osobnosti, ktorí svoje rodisko určite preslávili, v ich rodnom meste však po nich (s výnimkou asi len tzv. Soferovych schodov a Stolpersteinov) neexistuje žiadna zmienka, pomenovaná ulica alebo pamätná tabuľa.

 

15 tabúl, asi promile z celkového objemu cca. 15000 zozbieraných biografii osobnosti je skráteným príbehom vybraných životných osudov, ktoré by mali tvoriť súčasť pripravovanej publikácie. Prvý diel by mal vyjsť na budúci rok zatiaľ s pracovným názvom “Who was Who” - osudy židovských osobnosti vo víre dejín Slovenska. Prvý diel bude venovaný práve osudom Židov z bývalej Bratislavskej župy.

 

Výstava Židovské osobnosti Bratislavy je prístupná verejnosti zadarmo na Mestských hradbách až do jesene. Vznikla pod hlavičkou Bnai Brit v spolupráci s BKIS. Realizovaná bola s finančnou podporou Úradu vlády SR - program Kultúra národnostných menšín.


by Michael Szatmary l Jul 7, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Výstava: Židovské osobnosti Bratislavy“

Ervin Rybár says:

Dec 4, 2017 1:58 PM

Režisér Peter Konwitschny v rozhovore pre Opera Slovakia povedal:

,,Halévyho opera Židovka nás poučuje o tom, že musíme prestať s každým násilím, vedieť správne komunikovať a hľadať viac lásky…V pôvodnej predlohe ide o konflikt židov a kresťanov. V našom poňatí ide jednoducho o ľudí s modrými a žltými rukami. Príbeh sa dá dobre zovšeobecniť. Na celom svete sa konflikty riešia iba násilím. Ale to vlastne nie sú žiadne riešenia, len čisto teoretické. Príbeh je silný preto, že na ľudských osudoch ukazuje, aké zlé môžu byť dôsledky neznášanlivosti.“, povedal svetoznámy nemecký režisér, ktorý do nadčasového a stále aktuálneho príbehu Židovky vložil aj ďalšiu silnú tému – terorizmus. ,,Na začiatku som hudbu Židovky nepoznal, ale zaujal ma príbeh, ktorý je veľmi aktuálny aj dnes. Preto som prijal ponuku robiť ju.“

„Zdieľam totiž názor, že naša civilizácia speje ku koncu. Myslíme si, že naša životná úroveň sa bude stále zvyšovať a aj naše zisky budú stále väčšie. V skutočnosti si ale na svete svoju životnú úroveň zlepšuje stále menej ľudí a stále viac ľudí umiera hladom. Myslím si, že na toto neexistuje riešenie. Keď už žijeme v dobe úpadku, je dobré obklopiť sa rovnako mysliacimi ľuďmi a nie idiotmi, ktorí ešte ani nezbadali, aký je náš svet zločinecký a neľudský. A musíme si uvedomiť, že náš blahobyt – vrátane blahobytu na Slovensku – je založený na chudobe miliárd iných ľudí na svete…V našom príbehu, ako som už povedal, ide len o žlté či modré ruky. Nemyslíme tým teda konkrétne náboženské skupiny, ale poukazujeme na to, že netolerancia sa dotýka každého z nás.“

chavah Hirsch says:

Dec 1, 2017 10:12 AM

Áno, história je na poučenie. Tretí chrám bude, ak s´židia jedinkrát správne dodržia schabbat, t.z. YUD HEI musia sa v pečati nájsť a spojiť a prísť k schabbat. Duch Moshiach sa musí vrátiť. Moshiah je Adam a chavah.
Schalom, schalom Vám a pokoj v duši. chavah Hirsch

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or