SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

V Lotyšsku spomínali na likvidáciu geta

V Lotyšsku spomínali na likvidáciu geta

V Lotyšsku si vo stredu v predvečer tzv. likvidácie geta v Rige, pripomenuli masakru asi 15.000 lotyšských Židov z 30. novembra 1941.

 

Po nej nasledovala v neďalekých lesoch 8. decembra toho istého roka masová vražda ďalších asi 12.500 ľudí príslušníkmi lotyšských síl SS pod dohľadom ich kolegov z nacistického Nemecka. Dôvodom bolo "uvoľnenie kapacít" geta v lotyšskej metropole pre Židov deportovaných z Nemecka.


Na dnešnej spomienkovej slávnosti sa pamiatke zavraždených poklonil lotyšský prezident Raimonds Véjonis, predsedníčka parlamentu pobaltskej republiky Inára Múrnieceová, ako aj ďalší verejní činitelia, predstavitelia miestnych úradov, diplomatického zboru a židovskej komunity.


Najvyšší lotyšský predstaviteľ pri tejto príležitosti pripomenul, že ide o spomienku na Židov, ktorých v rámci organizovanej akcie neľútostne zmasakrovali nacisti. "Tento zločin proti ľudskosti nebude nikdy premlčaný. Tieto tragické historické udalosti po dlhé roky utajovali pred spoločnosťou," vyhlásil lotyšský prezident, ktorý položil veniec k štvormetrovému sedemramennému svietniku z granitu s menami obetí, postavenému na ich pamiatku.

 

Zároveň poznamenal, že sa javí ako nepochopiteľné, že na malom priestore došlo svojho času v krátkom čase k systematickému a chladnokrvnému vyvraždeniu takého počtu krajanov. Zdôraznil, že na udalosti minulosti neslobodno zabúdať, aby sme žili v spoločnosti opierajúcej sa o demokratické hodnoty, v ktorej sú neprípustné intolerancia, rasová nenávisť a antisemitizmus.


Emil Vojtánek l Dec 1, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo