SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Lotyšsku spomínali na likvidáciu geta

V Lotyšsku spomínali na likvidáciu geta

V Lotyšsku si vo stredu v predvečer tzv. likvidácie geta v Rige, pripomenuli masakru asi 15.000 lotyšských Židov z 30. novembra 1941.

 

Po nej nasledovala v neďalekých lesoch 8. decembra toho istého roka masová vražda ďalších asi 12.500 ľudí príslušníkmi lotyšských síl SS pod dohľadom ich kolegov z nacistického Nemecka. Dôvodom bolo "uvoľnenie kapacít" geta v lotyšskej metropole pre Židov deportovaných z Nemecka.


Na dnešnej spomienkovej slávnosti sa pamiatke zavraždených poklonil lotyšský prezident Raimonds Véjonis, predsedníčka parlamentu pobaltskej republiky Inára Múrnieceová, ako aj ďalší verejní činitelia, predstavitelia miestnych úradov, diplomatického zboru a židovskej komunity.


Najvyšší lotyšský predstaviteľ pri tejto príležitosti pripomenul, že ide o spomienku na Židov, ktorých v rámci organizovanej akcie neľútostne zmasakrovali nacisti. "Tento zločin proti ľudskosti nebude nikdy premlčaný. Tieto tragické historické udalosti po dlhé roky utajovali pred spoločnosťou," vyhlásil lotyšský prezident, ktorý položil veniec k štvormetrovému sedemramennému svietniku z granitu s menami obetí, postavenému na ich pamiatku.

 

Zároveň poznamenal, že sa javí ako nepochopiteľné, že na malom priestore došlo svojho času v krátkom čase k systematickému a chladnokrvnému vyvraždeniu takého počtu krajanov. Zdôraznil, že na udalosti minulosti neslobodno zabúdať, aby sme žili v spoločnosti opierajúcej sa o demokratické hodnoty, v ktorej sú neprípustné intolerancia, rasová nenávisť a antisemitizmus.


by Emil Vojtánek l Dec 1, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or