SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Určite si chcete kúpiť oblek Hugo Boss?

Určite si chcete kúpiť oblek Hugo Boss?

Na sieti sa objavili informácie o niektorých firmách, ktoré spolupracovali s nacistickým režimom počas vojny, medzi inými napríklad Nestlé, Coca Cola a Hugo Boss.

 

Väčšina ľudí vie, že spoločnosti ako Volkswagen, Siemens a BMW spolupracovali s nacistickým režimom pred a počas druhej svetovej vojny. Ale čo taký Hugo Boss? Alebo Coca Cola? A je ich oveľa viac – vydavateľstvo Random House, Nestlé a IBM – všetky tieto spoločnosti sú na zozname „Dvanásť známych spoločností, ktoré spolupracovali s Adolfom Hitlerom“, ktorý zverejnila internetová stránka o filme a kultúre „What Culture“.

 

Ukázalo sa, že Hugo Boss už v roku 1939 navrhoval uniformy pre SS a Hitlerovu mládež a vďaka tejto zmluve sa z malej firmy stala obrovská medzinárodná spoločnosť. Väčšinu z jej zamestnancov tvorili vojnoví zajatci a väzni z koncentračných táborov. Samotný Hugo Boss patril medzi podporovateľov a členov nacistickej strany. „Samozrejme, že môj otec bol členom nacistickej strany,“ vyhlásil jeho syn Siegried v roku 1997, „veď v tom čase do nej patrili predsa všetci.“

 

V roku 2000 prispela švajčiarska firma Nestlé takmer 15 miliónov dolárov do fondu pre preživších holokaustu, ktorí museli počas druhej svetovej vojny vykonávať nútené práce. Rovnaká firma v roku 1939 finančne podporila nacistickú stranu, za čo sa jej dostalo odmeny v podobe výhodné kontraktu na dodávku čokolády pre nemeckú armádu. Hneď po vojne Nestlé odkúpila výrobcu pochutín Maggi, ktorá počas vojny taktiež využívala väzňov na nútené práce.

 

Majiteľom najväčšieho vydavateľstva na svete Random House je Bertelsmann A.G., ktorá pre nacistov tlačila milióny propagandistických plagátov a tisíce publikácií, vrátane knihy „Sterilizácia a Eutanázia: Príspevok k aplikovanej kresťanskej etike“ a spisy Willa Vespera, jedného z vládnych úradníkov, ktorí sa podieľali na pálení kníh v roku 1933. Coca Cola sa na stránke „What Culture“ objavuje v spojitosti s pomarančovým nápojom Fanta, ktorú vraj firma vymyslela práve pre nemecký trh v čase vojny, kedy bol vo väčšine krajín cukor len na prídel.

 

V zozname „What Culture“ nájdeme aj IBM, Allianz (sponzor tímu Bayern Mníchov), Ford, General Motors a Kodak.


by Peter Godovic l Feb 26, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or