SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Spomienka na únos lietadla v Entebbe

Spomienka na únos lietadla v Entebbe

Na starom letisku v ugandskom Entebbe sa 4. júla konala spomienková slávnosť pri príležitosti záchrannej operácie izraelského komanda spred štyroch desaťročí.

 

Pietny akt sa konal za účasti ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ako aj viacerých bývalých rukojemníkov a ich osloboditeľov.


Izraelské bezpečnostné zložky vtedy zasiahli po tom, čo dvaja Palestínčania a dvaja Nemci uniesli 27. júna 1976 lietadlo spoločnosti Air France s 248 cestujúcimi na palube a pristáli s ním napokon v Afrike. Únoscovia väčšinu rukojemníkov prepustili, ale desiatky židovských pasažierov, ktorých zajali, sa na slobodu dostalo až po zásahu izraelského komanda 4. júla 1976.


Rukojemnícka dráma sa začala počas letu Tel Aviv-Paríž, keď na palubu stroja spoločnosti Air France počas medzipristátia v Aténach prenikli štyria teroristi, aby s lietadlom zamierili najskôr do Líbye a následne do ugandského Entebbe. Spomedzi 104 rukojemníkov prišli o život štyri osoby; to isté platí aj o siedmich únoscoch, kým značné straty zaznamenali príslušníci ugandských ozbrojených síl. Vtedajšie ugandské vedenie stálo oficiálne na strane teroristov.


Prekvapujúca izraelská akcia, ktorá netrvala ani hodinu, sa odvtedy stala opakovane aj inšpiráciou pre filmárov. Benjamin Netanjahu dnes na mieste drámy položil veniec. V príhovore podľa izraelských médií vyzdvihol, že vtedajšia záchranná akcia bola dôkazom, že po vzniku Izraela nie sú Židia - na rozdiel od obdobia holokaustu - bezbranní a vydaní napospas. Udalosti na letisku v Entebbe spred 40 rokov boli podľa neho veľkou porážkou terorizmu a vtedajšiu operáciu možno vnímať ako príklad pre súčasnosť, keď podobní extrémisti ešte stále predstavujú aktuálnu výzvu.


Po niekoľkohodinovom pobyte v Ugande, do ktorej dnes Netanjahu pricestoval ako prvý izraelský premiér od udalostí v Entebbe, navštívi predseda izraelskej vlády ešte Keňu, Rwandu a Etiópiu.

 by Doron Keshet l Jul 6, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or