SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Spomienka na Babi Jar

Spomienka na Babi Jar

Neďaleko Kyjeva sa stretli prezident Janukovyč, premiér Azarov a podpredseda izraelskej vlády Avigdor Lieberman, spomínali na masakru Židov v roku 1941.

 

Spomienkové podujatie sa konalo pri príležitosti 70. výročia masakry takmer 34.000 židov silami SS, ktorej dejiskom sa stala roklina Babij Jar. V prítomnosti významných hostí tu položili základný kameň budúceho múzea. Janukovyč označil túto udalosť za jednu z najstrašnejších tragédií minulého storočia. Zdôraznil, že Ukrajina sa vydala európskou cestou, budujúc spoločnosť na princípoch demokracie, humanizmu a tolerancie, v ktorej niet miesto pre rasisticky motivované násilie ani pre agresiu.


"Šovinizmus, xenofóbiu a netrpezlivosť nemožno poraziť iba násilím alebo politickými prostriedkami. Boj s týmito zlami musíme všetci zvládnuť v duši," vyhlásil najvyšší ukrajinský predstaviteľ. Lieberman označil Babij Jar za jedno z miest symbolizujúcich peklo na zemi pre európskych židov v strašných rokoch holokaustu.


Ku krviprelievaniu v tejto rokline došlo v dňoch 29.-30. septembra 1941 po tom, čo ozbrojené sily  fašistického Nemecka obsadili Kyjev. Až do roku 1943 využívali okupanti túto lokalitu ako tábor a popravisko, takže tu smrť našlo podľa odhadov celkove až 100.000 ľudí. V Babom Jare pripomínajú popravených pamätník zo sovietskej éry a sedemramenný svietnik menora. Výročnú štátnu spomienkovú slávnosť v Babom Jare tento rok posunuli na neskorší termín kvôli židovskému Novému roku, Roš Hašana.

 

(Na titulnej fotografii je príslušník SS s namierenou zbraňou proti židovskej žene aj s dieťaťom v náručí...)

 


by J.D. l Oct 4, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Spomienka na Babi Jar“

Ervin Rybár says:

Oct 4, 2011 11:00 AM

Táto fotka je dôkazom toho, že niektorí ľudia sú horší než zvieratá.

gewitter says:

Oct 4, 2011 8:41 AM

Strašná fotka. Toto by normálny človek ani zvieraťu neurobil.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or