SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Príbeh židovsko - indickej Hagady

Príbeh židovsko - indickej Hagady

Vo Veľkej Británii objavili pri gáražovom predaji vzácny židovský text z 19. storočia, ktorý vydali v Indii. Text starý 137 rokov si čítali Židia z indického mesta Puné počas sviatku Pesach.

 

Yaakov Wise z Manchesterskej univerzity ho získal úplnou náhodou – v garážovom výpredaji. „Hneď som pochopil, že sa jedná o neuveriteľne vzácnu knihu. V celej Británii je pravdepodobne jediná svojho druhu,“ vysvetľuje Wise. Historik z anglického mesta Prestwich je častým návštevníkom antikvariátov a podomových predajov kníh. A pri jednom výpredaji našiel v hromade kníh Hagadu, ktorá obsahovala text nielen v hebrejčine ale aj v maráthštine, ktorou sa rozpráva v indických štátoch Maháráštra a Goa.

 

„Jeden muž zo Salfordu zomrel a zanechal po sebe množstvo kníh, preto sa jeho rodina rozhodla rozpredať ich. Boli tam celé kopy kníh, ale táto ma hneď zaujala. Vedel som totiž o akú knihu ide,“ povedal Yaakov Wise. Tradičný text k sviatku Pesach, hoci v netradičnom preklade, medzi toľkými knihami spoznal, keďže jedna z jeho minulých prednášok bola o takzvaných „tmavých Židoch z Indie“. Pomenovanie „tmaví Židia z Indie“ získali vďaka tmavšej farbe pokožky a indickému výzoru. Existovala aj komunita „svetlých Židov u Indie“, ktorí pochádzali z Blízkeho východu a v Indii sa usadili až oveľa neskôr.

 

 

Primárny zdroj

Yaakov Wise sa domnieva, že vzácny text sa dostal do Anglicka v období koloniálnych nepokojov v Indii, kedy sa veľa  Židov rozhodlo odcestovať práve do Veľkej Británie. Kniha sa preniesla do Salfordu pravdepodobne ako súčasť dedičstva, či náhodnej kúpy. „Ilustrácie v knihe nám dávajú možnosť nahliadnuť do každodenného života Bnei Israel,“ (synov Izraela, teda Židov, poznámka redakcie) povedal. „Tie kresby sú jedinečné. Hlavé postavy, napríklad Mojžiš a Abrahám, sú vyobrazené tradične západným štýlom, ale ľudia, ktorí slávia sviatok Pesach majú indické črty.“


Historik by rád knihu preskúmal a porovnal s podobnými dielami v Britskej knižnici v Londýne a Bodleian Library v Oxforde, či je to bežný preklad, alebo nie. V každom prípade je to veľmi vzácna kniha: „Len málo kníh bolo preložených priamo z hebrejčiny do niektorého z indických jazykov. Osobne poznám len jednu takúto knihu a tá je v zbierkach Kongresovej knižnice vo Washingtone,“ dodal historik.


Peter Godovic l Apr 13, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
5 reakcií pre „Príbeh židovsko - indickej Hagady“

Robert napísal(a):

Jún 14, 2012 02:23

Igor Dietrich, tak urcite si rozne "duchovne bytosti, duchovne svety, sily " . Ten tzv. hinduizmus sa ich snazi "uchopit asi vsetky" . No su aj niektore nebezpecne napr. Májá, nebezpecne nie preto ze by cloveka dostali podla falosnych fanatickych krestanov do pekla, ale preto lebo treba na ne vyrovnanu psychiku, to je silnu psychiku. A labilny clovek by sa mohol pri nich pomiatnut, zosaliet a to doslova. Májá je vylozene o iluziach o klame. Toto vsetko krestanskí fanatici nazyvaju diabolstvo, ale to nieje diabolstvo, to je iba iná energia, iná sila, na ktoru clovek musi byt velmi odolny a vyrovnany.
Krsna co o nich viem je ine, opak Májá. Osobne som dostal ponuku na vstup do hnutia uvedomenie si Krsnu, ale odmietol som to. Vies ako, mam iny nazor na niektore veci v zivote. Aj ked to sladke jedlo co serviruju je naozaj chutne. :))) Tusim aj puding pochadza z Indie. Proste Krsna alebo princ Ráma si vybojovali sladky zivot a mali ho na svojom dvore, tak by boli radi keby ho mali vsetci sladky. To ale fanatickym a pokryteckym krestanom co si beru z biblie iba to co chcu a pokial ich obmedzena inteligencia siaha nevysvetlis.

Igor Dietrich napísal(a):

Jún 11, 2012 10:01

Opravujem mantru: *. Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare , Hare, Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna, Krišna,Hare Hare * treba to opakovať celú noc do vyprázdnenia - ale netreba tomu veriť...

Igor Dietrich napísal(a):

Jún 11, 2012 09:58

Halo Robert, nie si ty polyteista, ktorý vyznáva viac Bohov? Ak áno - tak je ti to neberiem - to bola iba moja skromná otázka. Ja veľmi rád počúvam hinduistické mantry, napr. Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare , Hare, Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna, Krišna Hare, Krišna, Krišna, hare, hare(=sväty). Ak tie mantry rád počúvam-pre vyprázdenie a koncentráciu - neznámená to hned, že sa Krišnovi klaniam.Ale hinduistická kultúra je ozaj pekná kultúra...................

Robert napísal(a):

Jún 10, 2012 18:31

prvy sladky kolac prinieslo jedno vysoke bozstvo pre ludi, ten kolac sa volal : Sladké slnko , bol zlatozlty a aj keby si k nemu sadlo 10. ale aj 5000 ludi vsetci by sa najedli :) .. tu citit aj paraelu s novym zakonom, chleby .

Robert napísal(a):

Jún 10, 2012 00:28

to je to, odkial sa sem dostali sladke veci, z indie, ich prastara védska kuchyna je toho plna

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo