SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pracoval na telegrafe a založil Reuters

Pracoval na telegrafe a založil Reuters

Pred dvesto rokmi sa narodil v Nemecku Paul Julius Reuter. Ak sa vám zdá jeho priezvisko povedomé, je to preto, že  založil tlačovú agentúru, ktorú pozná celý svet.

 

Tlačová agentúra nesúca jeho meno produkuje objektívne a nezávislé spravodajstvo do dnešných dní. Jej sídlo sa v súčasnosti nachádza v New Yorku v Spojených štátoch amerických (USA). V židovskej rodine v meste Kassel v Nemecku sa 21. júla 1816 narodil chlapec, ktorému rodičia dali meno Israel Beer Josaphat. Ako mladík pracoval v banke, kde sa oboznámil s telegrafom. Rozpoznal prínos tohto zariadenia na prenos správ a usiloval sa ho využiť. V októbri 1845 sa presťahoval do Londýna v Británii, konvertoval na kresťanstvo, zmenil si meno na Paul Julius Reuter a oženil sa. V nasledujúcich rokoch sa však živil ako vydavateľ a prekladateľ z nemeckého jazyka vo Francúzsku a Nemecku.


V Nemecku založil Reuter v roku 1850 vlastnú tlačovú agentúru. Na posielanie správ využíval telegraf. Medzi mestami Aachen v Nemecku a belgickým Bruselom, kde telegrafické spojenie chýbalo, mu slúžili na prenos správ spoľahlivé poštové holuby. Mal ich až 200, to už znamená poriadny holubník. V júni 1851 sa Reuter opäť odsťahoval do Londýna, získal tam štátne občianstvo a 10. októbra 1851 založil v blízkosti londýnskej burzy kanceláriu, odkiaľ posielal burzové správy do francúzskeho Paríža prostredníctvom podmorského telegrafického kábla.

 

Tvrdá práca počas nasledujúcich rokov mu priniesla úspech. Správy, ktoré získaval z parníkov plaviacich sa z Ameriky do Európy okolo Írska a posielal telegraficky ďalej, predbiehali lode. Podarilo sa mu presvedčiť vydavateľov periodickej tlače, aby používali aktuálne, rýchle a spoľahlivé spravodajstvo jeho agentúry. Onedlho sa vydavatelia novín nevedeli bez nej zaobísť. V roku 1865 sa agentúra premenovala na Reuter's Telegram Company.


Bola prvou agentúrou, ktorá 26. apríla 1865 priniesla správu o atentáte na prezidenta Abrahama Lincolna v USA a vyvolala tak chaos na európskych finančných trhoch. O rok otvorila pobočku v Egypte. Onedlho expandovala do USA, Francúzska a Nemecka. V roku 1870 dosiahla Áziu a v roku 1874 Južnú Ameriku. V roku 1871 získal Reuter šľachtický titul baróna. Svoju agentúru premenil na akciovú spoločnosť a do odchodu na dôchodok v roku 1878 bol jej riaditeľom.


V memorande pre pracovníkov agentúry v roku 1883 stanovil poradie dôležitosti správ podľa udalosti, ktorej sa týkajú. Za každou orientačnou správou (fleš) mala nasledovať podrobná vyvážená správa. Stanovil tak základné pravidlá, ktorými sa riadia aj dnešné tlačové agentúry sveta. Zakladateľ agentúry Reuters Paul Julius Reuter zomrel 25. februára 1899 vo veku 83 rokov vo svojom sídle v Nice vo Francúzsku.


by J.D. l Jul 22, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
3 Reponses to „Pracoval na telegrafe a založil Reuters“

relativita says:

Jul 23, 2016 11:23 AM

Nebolo by cudo byvalo, keby bol Reuter kvoli kariere, potazne kvoli tomu, aby sa dostal dalej, zmenil nabozenstvo. Nebol by jediny, ktory, v zidom nepriatelskom a neprajnom okoli, to previedol. Teda nie hanba, ale pragmatizmus... A z toho profituje ludstvo dodnes.

gewitter says:

Jul 23, 2016 10:40 AM

Teda "konvertoval na kresťanstvo"... predpokladám, že vymenil náboženstvo, prezliekol kabát. Kresťanom sa môže žid stať bez toho, aby zaprel svoj národ, meno a národnosť. Prvými kresťanmi boli práve židia bez toho, aby menili svoju identitu.

gewitter says:

Jul 23, 2016 10:05 AM

Že konvertoval na kresťanstvo a zmenil si meno na nemecké, židom neprekáža ? Vari sa hanbil za svoj pôvod, keď sa ho pokúšal zaprieť ? Asi hej.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or