SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

O židovskej rozmanitosti

O židovskej rozmanitosti

Mnohí považujú Židov za jednotvárnu homogénnu masu ľudí, ale pravdou je, že židovský národ odjakživa tvorili rôznorodé skupiny s vlastnou identitou a kultúrou.

 

V biblickom období sa Židia delili na tri náboženské skupiny:

  • Kohanim – potomkovia synov Árona, ktorí slúžili ako kňazi v Jeruzalemskom chráme
  • Leviti – potomkovia kmeňa Lévi , ktorí slúžili v Chráme ako hudobníci, speváci, strážcovia a vrátnici
  • Izraeliti – príslušníci zvyšných jedenástich kmeňov

Drvivá väčšina dnešných Židov sú Izraeliti, ale Kohanim a Leviti si stále zachovávajú niekoľko osobitných čŕt. Kohanim podliehajú pravidlám týkajúcim sa sobášov a manipulácie so zomrelými. Ako prvých ich volajú k čítaniu Tóry počas bohoslužieb a po nich nasledujú Leviti.

 

Aškenázi, Sefardi, Mizrachim...

Židia z rôznych kútov sveta si časom vybudovali vlastnú jedinečnú kultúru, folklór a náboženské zvyky. Tí, ktorí sa usadili v Nemecku a východnej Európe, sú známi ako Aškenázi. Veľká časť toho, čo sa v Spojených štátoch považuje za židovské – čierne klobúky, jidiš – je typické pre aškenázsku kultúru. Židia zo Španielska, Pyrenejského polostrova a španielskej diaspóry sú známi ako Sefardi. V 8. storočí sa tešili „zlatému veku“ spolu s kresťanmi a moslimami. Toto obdobie pokoja trvalo takmer dvesto rokov. Keď ich neskôr vyhnali zo Španielska a Portugalska, uchýlili sa do rôznych častí sveta, pričom si so sebou vzali aj svoj osobitý jazyk - ladino.

 

Mizrachim pochádzajú zo severnej Afriky, Kaukazu a zemí Blízkeho východu. Patria sem Židia z Iraku, Sýrie, Libanonu, Jemenu, Iránu, Afganistanu, Uzbekistanu, severného a východného Sudánu. V minulosti boli terčom diskriminácie, ale časom si získali svoje pevné miesto v izraelskej spoločnosti.

 

Nesmieme zabudnúť ani na židovskú komunitu, ktorá žila v Etiópii viac než jedno tisícročie. Väčšina etiópskych Židov odišla v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia do Izraela. Tu doteraz zachovávajú vlastné náboženské praktiky a zvyky, hoci sa v mnohých ohľadoch museli prispôsobiť izraelskej kultúre.

 

Ďalšie komunity Židov nájdeme aj v iných afrických krajinách, napríklad v Ugande. V Spojených štátoch sa vďaka vzrastajúcemu počtu sobášov s nežidovskými obyvateľmi, adopciám a konverzii zvyšuje počet Židov najmä ázijského, latinskoamerického a afrického pôvodu.

 

 

Reformovaní, konzervatívni, ortodoxní a tí ostatní

V praktizovaní svojho náboženstva a prístupe k viere, tradíciám a pravidlám sa Židia dramaticky líšia. Napríklad, v USA sú najhlavnejšími prúdmi vo vnútri židovského náboženstva reformný, konzervatívny, ortodoxný a rekonštruktívny judaizmus. A aj tieto sa často ešte ďalej rozdeľujú. Ortodoxná vetva, z ktorej vzišiel reformovaný a konzervatívny judaizmus, v sebe zahŕňa ultra-ortodoxný judaizmus, kam patria aj chasidskí židia, modernú a centristickú ortodoxiu. Mnohí Židia sa nestotožňujú so žiadnou z týchto skupín, ale považujú sa za patriacich do „žiadnej denominácie“, „viacerých denominácií“ alebo sa považujú len za „Židov“.

 

Semiti a antisemtizmus

Židov ako celok často označujú ako „Semitov“, čo môže byť zavádzajúce a vyžaduje si aspoň krátke vysvetlenie. Tento výraz má svoj pôvod v Biblii a bol odvodený od vlastného mena Sem, jedného z troch synov Noeho. V prvom rade sa jedná o jazykové, nie rasové označenie. Semiti a ich jazyky obývali, a stále obývajú, rozľahlú oblasť od severnej Afriky cez Arabský polostrov až po západnú Áziu.

 

V dnešnej dobe sa „antisemitizmus“ chápe ako konanie namierené „proti Židom“, hoci za Semitu môže byť označený ktokoľvek z Blízkeho východu. Hebrejčina a arabčina sú považované za semitské jazyky. Aj z tohto dôvodu Palestínčania a Arabi trvajú často na fakte, že nemôžu konať „antisemitsky“, pretože oni sami sú Semitmi.

 

podľa myjewishlerning.com


Peter Godovic l Aug 4, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
3 reakcie pre „O židovskej rozmanitosti“

Koki napísal(a):

Sep 13, 2017 22:59

Robert,
keď už spomínaš voľby, som toho názoru že v súčasnosti je najlepšie k žiadnym voľbám nechodiť, nebudem podporovať niekoho s kým zásadne nesúhlasím. Kotlebovci patria k odstrašujúcim príkladom toho, ako sa nemá robiť politika. Samozrejme ani vládnucich socialistov nechcem, a tak nad politikou ako "panským huncúctvom" lámem palicu, aspoň teda dokým sa u nás neobjaví niekto pozoruhodný, čo by stál za to.

Robert napísal(a):

Aug 7, 2017 20:15

demokratíkovia, vy sa snažte udražať koalíciu, lebo nebudete mať ani 0. percent po predčasných voľbách, lebo zelená všetko berie :)) v budúcnosti aj vaše životy

Robert napísal(a):

Aug 7, 2017 17:56

gewitter, Pozývam ťa na výstavu: Ľudské telá ktoré prepadli peklu ! https://www.youtube.com/watch?v=DmDrQwZeo3s

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo