SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nový Kameň v piešťanskom chodníku

Nový Kameň v  piešťanskom chodníku

V Piešťanoch pribudne Kameň zmiznutých - Stolperstein. Bude to spomienka na Mariu Schulzovú, dcéru zakladateľa piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera.

 

Kameň vložia do chodníka na hlavnej - Winterovej ulici. Bude pamiatkou na mladú ženu židovského pôvodu, ktorá zahynula v koncentračnom tábore v roku 1945 a dovtedy žila v dome známom ako Zelený strom. Osadenie prvého takéhoto pamätného kameňa na území mesta iniciovala jej vnučka Andrea Schulz-Steinel a za podpory piešťanskej radnice. Uskutoční sa 6. augusta.


Mariu odvliekli gardisti v januári 1945 na základe udania niekoho z miestnych. Až po 60 rokoch sa vďaka pomoci Židovskej náboženskej obce v Bratislave dozvedeli, že bola zavraždená vo veku 38 rokov v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. "Vlani som navštívila tento tábor a rozhodla som sa postarať, aby verejnosť na ňu a jej krutý osud nikdy nezabudla," uviedla Schulz-Steinel v pozvánke na augustové podujatie k Zelenému stromu.


Spomienkové kamene Stolpersteine (z nemeckého kamene, o ktoré sa potknete) pripomínajú a ctia si pamiatku obetí nacistickej genocídy a holokaustu. Autorom projektu je nemecký sochár Gunther Demnig.  Dodnes bolo uložených už okolo 50.000 kameňov v 18 krajinách Európy.

 

"Je to kameň s medenou tabuľkou a menom obete, ktorý je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, čím sa vytvorí symbolické prepojenie obete s jej posledným domovom, rodinou i súčasnou dobou. Pamätník vo verejnom priestore na chodníku zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a okoloidúci sa pri čítaní textu na kameni v chodníku symbolicky poklonia pred obeťou," dodala Schulz-Steinel.


Kamene zmiznutých sú na Slovensku inštalované už v Banskej Bystrici, Bratislave, Brezne, Častej, Haliči, Komárne, Lučenci, Prešove i Ratkovej.


by J.D. l Jul 20, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Nový Kameň v piešťanskom chodníku“

relativita says:

Jul 20, 2016 9:31 PM

V principe je to chvalihodny cin sochara, Nemca, Gunthera Demninga. Na strane druhej, ludia po tych pamätnych kamenoch, potazne tabulkach, slapu. Zrejme sa to inac nedalo previest. Ale, ze to oci niektorych 'vcerajsich' kole dokazuje ta skutocnost, ze niekde boli tieto tabulky bud vykopane, alebo zamazane... To su kruhy, ktore sa nezastavia ani pri niceni nahrobnych kamenov na zidovskych cintorinoch. Nuz, zverski fasisti zial nevymyzli!

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or