SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nové vydanie Mein Kamf rozdelilo Židov

Nové vydanie Mein Kamf rozdelilo Židov

Zatiaľ čo židovské obce z Nemecka vyjadrili obavy z akademického vydanía Mein Kampf, Židia s Veľkej Británie a USA si myslia, že pomôže v boji s neonacizmom.

 

Rozporuplné rozhodnutie vydať na budúci mesiac neslávne známe antisemitské dielo Adolfa Hitlera „Mein Kampf“ s poznámkami a odborným komentárom vôbec po prvý raz od skončenia druhej svetovej vojny sa stretlo s rozdielnymi reakciami významných predstaviteľov židovských komunít v Európe. Autorské práva na knihu už čoskoro vypršia a toto nové vydanie s podrobnými poznámkami, odkazmi a bibliografiou má byť určené najmä odbornej verejnosti.

 

Viceprezident Rady zástupcov britských židovských obcí, Richard Verber, sa v rozhovore pre médiá opatrne vyjadril v prospech reedície s tým, že „musíme ostať v strehu pred každým oslavovaním Hitlera a popieraním holokaustu, ale toto nie je ten prípad. Zároveň viem pochopiť obavy a rozhorčenie niektorých židovských skupín. Je zrejmé, že vydavateľ má záujem čitateľovi predložiť toto dielo zasadené do kontextu a z historického pohľadu“.

 

Kľúčovým faktom je, že poznámky k textu v skutočnosti Hitlerove myšlienky odborne vyvracajú. Ak by tomu tak nebolo, určite by bol dôvod na obavy,“ uviedol Verber v rozhovore pre denník Guardian. „Hitler je samozrejme jednou zo známych, ale zároveň aj neslávne známych, postáv minulého storočia, a čokoľvek, čo by mohlo pomôcť vyvrátiť jeho názory, je možné považovať za užitočné.“

 

Autor rozhovoru pre Guardian pripomína, že niektorí Židia v Nemecku vyjadrili svoju nevôľu nad zámerom vydať „Mein Kampf“ hoci aj doplnený o odborný výklad. Jeden z oslovených predstaviteľov nemeckých židovských náboženských obcí sa spýtal, či „je možné doplniť diabla o poznámky pod čiarou a výklad?“ Iný nazval projekt „Pandorinou skrinkou“.

 

Naopak, v stĺpčeku pre Daily Telegraph Stephen Pollard, redaktor Jewish Chronicle, zámer odobril: „Môj osobný postoj je taký, že reedícia je správna vec. Táto kniha je prinajmenšom historickým dielom, aj keď myšlienky v nej obsiahnuté sú hrozné. Tieto myšlienky nestačí niekam schovať. Tieto myšlienky musíme treba v prvom rade poraziť.“

 

Aj vplyvný americký rabín Shmuley Boteach sa vo svojom článku pre Observer vyjadril v prospech kritického vydania. „Úplnou cenzúrou „Mein Kampf“ v Nemecku je širokej verejnosti upreté právo nadobudnúť poznanie, prečo sú myšlienky a názory v tejto knihe zlé a musíme zabrániť ich uskutočňovaniu,“ uvádza rabín a zároveň upozorňuje, že nekomentované dielo je už dnes voľne prístupné na internete.

 

„Keď si nemecký národ prečíta kritické vydanie „Mein Kampf“, v ktorom sú vyvrátené všetky klamstvá, chyby a nedostatky Hitlerovho učenia, mnohých to odradí od členstva alebo prejavom sympatií voči nenonacistickým hnutiam,“ domnieva sa rabín Boteach.


by Peter Godovic l Jan 2, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or