SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nemci chytili atentátnika spred 17 rokov

Nemci chytili atentátnika spred 17 rokov

Nemecká polícia zadržala muža podozrivého zo spáchania bombového útoku, ktorý sa odohral pred takmer 17 rokmi na železničnej stanici v Düsseldorfe.

 

Sudca nariadil uvalenie vyšetrovacej väzby na 50-ročného pravicového radikála z neďalekého mesta Ratingen. Ralfa S. polícia zadržala už bezprostredne po čine, vzhľadom na nedostatok dôkazov ho však musela vtedy prepustiť. V čase útoku prevádzkoval v blízkosti stanice obchod s vojenským tovarom a bol známy ako milovník zbraní.


Miestom teroristického útoku z 27. júla 2000 bola stanica mestskej železnice (S-Bahn) Wehrhahn v Düsseldorfe. Rúrková bomba naplnená trinitrotoluénom zranila desať ľudí vrátane ženy, ktorá prišla v dôsledku zásahu črepinou o nenarodené dieťa. Väčšinu zranených tvorili židovskí prisťahovalci z východnej Európy, navštevujúci spoločne kurzy nemčiny v miestnej jazykovej škole.


Vyšetrovateľom sa napriek vynaloženému úsiliu roky nedarilo tento prípad objasniť, v roku 2015 sa však rozhodli opätovne preskúmať dôkazový materiál s využitím zdokonalených technických metód. Snažili sa pritom získať stopy DNA zo zdeformovaného kusu zábradlia, na ktorom bola bomba pripevnená. Polícia zatiaľ neoznámila, čo konkrétne ju viedlo k opätovnému zatknutiu Ralfa S.


Niekoľko mesiacov po výbuchu na stanici Wehrhahn bol v Düsseldorfe spáchaný aj podpaľačský útok na synagógu. Vtedajší kancelár Gerhard Schröder následne pricestoval do tohto mesta, pričom vyzval na "povstanie slušných ľudí". Pri vyšetrovaní bombového útoku boli okrem pravicovo-extrémistického motívu preverované aj iné hypotézy. Špekulovalo sa o islamistickom pozadí, ale aj činnosti východoeurópskeho zločineckého zoskupenia.


by Emil Vojtánek l Feb 7, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or