SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Našli starobylého a zamysleného muža

Našli starobylého a zamysleného muža

Tím izraelských archeológov a stredoškolských študentov objavil hlinenú nádobu so soškou starú takmer štyritisíc rokov.

 

Figúrka ma tvar muža, ktorý akoby bol v hlbokom zamyslení. „Nespomínam si, že by sa niekde v Izraeli našlo také obrovské množstvo pohrebných nálezov na tak malom mieste a navyše s takou unikátnou nádobou z hliny,“ informoval jeden z archeológov.

 

Tím izraelských archeológov a stredoškolských študentov objavil hlinenú nádobu so soškou starú takmer štyritisíc rokov. Soška ma tvar muža, ktorý akoby bol v hlbokom zamyslení, kľačiaceho na kolenách a s hlavou opretou o dlaň. Izraelský pamiatkový úrad minulý týždeň informoval, že nádoba pochádza zo strednej doby bronzovej a bola objavená pri vykopávkach v meste Yehud.

 

 

„Domnievame sa, že najskôr vznikol krčah, ktorý je úplne typický pre toto obdobie, a až následne naň dorobili sošku, akú sme nikdy predtým ešte nevideli,“ vyhlásil Gilad Itach, vedúci objaviteľského tímu, ktorého súčasťou boli aj stredoškoláci. Samotná soška meria asi 18 centimetrov. „Tvár figúrky je opretá v dlani a zdá sa akoby nad niečím hlboko premýšľala,“ povedal. Pri vykopávkach objavili rozličné nádoby a predmety z kovu ako nože, hroty šípov, hlava sekery, ale aj ovčie a oslie kosti.

 

Podľa Itacha sa pravdepodobne jedná o pohrebnú výbavu niektorého dôležitého člena vtedajšej spoločnosti. „Nespomínam si, že by sa niekde v Izraeli našlo také obrovské množstvo pohrebných nálezov na tak malom mieste a navyše s takou unikátnou nádobou z hliny,“ uviedol.

 

Soška patrí k najnovším objavom Izraelského pamiatkového úradu, ktorý má na starosti archeologický výskum pri všetkých veľkých výstavbách v krajine, aby nedošlo k poškodeniu, či zničeniu cenných historických predmetov a miest. V poslednom období úrad informoval o viacerých zaujímavých objavoch, od pokladu zlatých mincí až po starobylú mozaiku.

 


Peter Godovic l Nov 28, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo