SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nacistický zločinec Barbie bol agentom Západného Nemecka

Nacistický zločinec Barbie bol agentom Západného Nemecka

Známy nacistický zločinec Klaus Barbie bol počas bolívijského exilu po druhej svetovej vojne agentom západonemeckej tajnej služby.

 

Napísal to nemecký týždenník Spiegel. Bývalého šéfa gestapa vo francúzskom Lyone, ktorého prezývali "lyonský mäsiar", získala v roku 1965 Spolková spravodajská služba (BND). Barbie vtedy žil v meste La Paz ako Klaus Altman a jeho krycie meno agenta bolo Adler (Orol). Podľa časopisu mal výborné kontakty s vysokými bolívijskými predstaviteľmi a BND ho považovala za "inteligentného, dôveryhodného a diskrétneho".

 

Barbieho činnosť ako agenta sa náhle skončila koncom roku 1966, keďže BND sa obávala, že Sovieti by ho mohli pre jeho skutočnú totožnosť vydierať a využiť na spoluprácu. To podľa Spieglu dokazuje, že západonemecká tajná služba vedela, že jej spolupracovník je hľadaným vojnovým zločincom. Jej predchodkyňa, Gehlenova organizácia, údajne poznala Barbieho adresu v Augsburgu na juhu Nemecka, kým v roku 1951 ušiel do Bolívie, a vedela tiež, že sa skrýva v La Paz.

 

Barbie bol od roku 1942 šéfom gestapa v Lyone, kde sa preslávil svojou brutalitou. Francúzsko ho po vojne v neprítomnosti odsúdilo na trest smrti. V roku 1972 ho v Bolívii vypátrali lovci nacistov Beate a Serge Klarsfeldovci. Do Francúzska ho však bolívijské súdy vydali až v roku 1983. O tri roky neskôr ho odsúdili na doživotie. Barbie zomrel vo väzení na rakovinu v roku 1991.

by J.D. l Jan 19, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Nacistický zločinec Barbie bol agentom Západného Nemecka“

Peter Godovic says:

Jan 22, 2011 7:52 PM

Dnes vecer dava Stv2 film Hon na Barbieho - http://www.stv.sk//relacieaz/dvojka/hon-na-barbieho/

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or