SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Modlitebná kniha za 800 tisíc dolárov

Modlitebná kniha  za 800 tisíc dolárov

Modlitebná knižka - Siddur v hebrejčine, ktorú vystavujú v týchto dňoch v New Yorku pôjde do dražby. Jej hodnota je asi 800-tisíc dolárov.

 

Vzácnu knihu modlitieb k židovským sviatkom z 15. storočia teraz vystavujú v New Yorku, no o mesiac bude súčasťou katalógu predmetov na predaj na parížskej aukcii vzácnych kníh a rukopisov v aukčnom dome Christie’s.

 

Je to 400-stranová iluminovaná modlitebná knižká, Mazhor, ktorú pravdepodobne vyrobili vo Florencii. Považuje sa jednu z najzachovalejších a najvzácnejších kníh svojho druhu a doteraz ju nikdy verejne nevystavili. Bohato ilustrovaný rukopis napísaný na najjemnejšom pergamene je plný renesančných motívov. Nájdeme v ňom každodenné modlitby a požehnania pre sviatky Pesach, Roš Hašana, Jom Kipur a Sukkot.

 

Písmo je prekrásne a text je plný iluminácií v rôznych štýloch,“ informovala Kay Sutton, riaditeľka sekcie pre stredoveké a renesančné rukopisy medzinárodnej pobočky aukčného domu Christie’s. Zložitú ilustráciu na titulnej strane pripisujú jednému z posledných predstaviteľov zlatého veku renesančnej iluminácie vo Florencii, ktorým bol Giovanni di Giuliano Boccardi.

 

 

„Toto je jediný text v hebrejčine, o ktorom vieme, že ilustroval práve on,“ vysvetľuje Sutton a dodáva, že ďalšie kresby v knihe sú už dielom židovského iluminátora. „Je pre nás prekvapením, že tento starý rukopis sa zachoval v takom dobrom stave, nepoškodený a bez chýbajúcich strán. Väzba pochádza zo 16. storočia a je na nej erb jej prvého židovského majiteľa,“ povedala v rozhovore pre médiá.

 

Kay Sutton označila modlitebnú knižku za jedno z najkrajších a najúžasnejších diel svojho druhu a podľa jej slov, nestáva sa často, aby sa takto vzácne dielo objavilo na verejnej aukcii. „Písomnosti tohto druhu sú nielen odkazom dejín židovského národa, ale aj vzájomného spolužitia v diaspóre,“ dodala. V 15. storočí zaznamenala židovská komunita vo Florencii veľký rozmach, pravdepodobne vďaka dobrým vzťahom s mocnou dynastiou Mediciovcov.

 

„Už na prvý pohľad to nie je bežný predmet dražby,“ informovala Kay Sutton a dodala, že novým majiteľom bude múzeum, alebo súkromný zberateľ, čím by výrazne klesli šance na jej vystavenie pre verejnosť. „Vo svete aukcií je to vždy tak, že kým nevidíte podpis na šeku, neviete, kto sa stal majiteľom starožitnosti.“


Peter Godovic l Apr 18, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo