SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Mein Kampf napokon vydali

Mein Kampf napokon vydali

Hitler napísal Mein Kampf v roku 1924 počas pobytu vo väzení. V knihe opisuje predstavu o rasovo čistej spoločnosti svoju nenávisť voči Židom.

 

Úryvky z diela nacistického vodcu Adolfa Hitlera síce už včera mohli  zakúpiť v nemeckých novinových stánkoch, no text bol začiernený. Dôvodom je rozhodnutie mníchovského súdu, podľa ktorého zverejnenie výňatkov z Hitlerovej knihy Mein Kampf porušuje vydavateľské práva.

 

Tie vlastní vláda nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko, ktorá sa na súd s podnetom obrátila. Verdikt súdu v bavorskej metropole viedol vydavateľa časopisu Zeitungszeugen, kde časti kontroverzného diela vyšli k začierneniu textu. Ako Brit Peter McGee v liste čitateľom píše, plne čitateľný text vodcovho diela vyjde až po súhlase súdu, dovtedy zostane nezačiernený iba sprievodný komentár historikov.

 

V Nemecku nie je jeho manifest oficiálne zakázaný, no vydávacie práva naň do roku 2015 vlastní vláda Bavorska, ktorá žiadne ďalšie vydanie nepovolila. Mein Kampf v Nemecku naposledy vyšiel v roku 1945, pričom historici poukazujú na jeho publikovanie po celom svete, dokonca aj v Izraeli. Do konca druhej svetovej vojny vyšlo v Nemecku takmer jedenásť miliónov kusov, pričom od roku 1936 ho každá novomanželská dvojica dostávala od štátu ako dar.


by Emil Vojtánek l Jan 27, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Mein Kampf napokon vydali“

Trubiroch says:

Jan 27, 2012 11:05 PM

Zaujímavé je že na krištalické zlo v tlačenej forme si niekto može uplatňovať vydavateľské právo.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or