SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

J. Masaryk hovorí o jeho vzťahu k Židom

J. Masaryk hovorí o jeho vzťahu k Židom

Zavolala ma večeru stará mama Dalma. Povedala, že niečo pre mňa má. Dala mi zožltnutý papier a na ňom text písaný ešte na stroji.

 

Bol to rozhovor medzi novinárom Viktorom Fischlom a Janom Masarykom, ktorý vznikol niekedy medzi rokmi 1946 – 1948. Zaujala v texte jedna časť, kde bývalý minister zahraničných vecí Československa hovorí o Židoch a sionizme. Zrejme krátko nato, Masaryka zavraždili. Dovolil som si ho prepísať a preložiť do slovenčiny. Stojí totiž zato.

 

Samozrejme, že aj Židia majú zlé vlastnosti. Bodaj by ich nemali. Každý v ich koži by ich mal. Len sa pozrite na nás. Česi žili 300 rokov v neslobode a len sa pozrite, akú pamiatku nám to zanechalo na chrbtici. A ešte niečo. Česi vždy zostali vo svojej zemi a Židov rozprášili po celom svete, ako keď si kýchnete do múky a nie na 300 rokov ale na dvetisíc rokov. Pri všetkej úcte k habsburskému absolutizmu, v porovnaní s inkvizíciou, ruskými porgommi a Hitlerom, boli Habsburgovia len úbohí a neschopní ochotníci. Keď dvetisíc rokov musíte máte strach o holý život, preplávate medzi pogromami a vyhosťovacími dekrétmi, živoríte v getách a zarábate si na živobytie nie tak, ako by ste chceli ale ako vám pani dovolia. Také niečo zanechá pamiatku na každom človeku alebo národe.

 

Na druhej strane tých dvetisíc rokov urobilo Židom aj dobre. Museli viac myslieť a lepšie myslieť ako ostatní. Ale nemyslím si, že bez geta by sa nenarodil Spinoza, Heine alebo Einstein. Myslím na to, že sa Židia stali najľudskejším národom na svete. Dám vám príklad. Nikdy v živote mi nebolo tak zle ako po Mníchove. Náhodou som bol v ten večer pozvaný k Weizmannom. Nikdy nezabudnem na to, s akým pocitom mi vtedy Weizmann a je židovskí priatelia prejavili sústrasť. Pobúchalo ma po chrbte v ten deň viac ľudí. Vieru v človeka som nestratil najmä vďaka toho večera u Weizmannovcov. V tú noc som si uvedomil jednu veľkú vlastnosť, ktorá je na dne židovskej múdrosti. Židia nemyslia v dňoch a mesiacoch. Myslia v stáročiach a tisícročiach. A to je veľká vec.

 

 

Byť proti Židom znamená ísť proti ľudskosti. Kvôli tomu vidím v antisemitizme najhoršiu formu barbarstva. Vrahovia, kanibali a antisemiti sú pre mňa rovnaká kategória. Hitler bol však to najhoršie, pretože bol vrah a antisemita zároveň. A kanibal nebol len preto, lebo nejedol mäso. Ale každý antisemita je potenciálny vrah a patrí za mreže. Antisemitizmus považujem aj za zbabelosť. Beštialita nemierená smerom najslabšieho odporu. Každý národ, ktorý jej prepadne, pre každého slušného človeka akoby zomrel.

 

Za veľkú vec považujem sionizmus. Zoberte si napríklad tú reč. Dvetisíc rokov si Židia mumlajú hebrejské modlitby a vôbec im nerozumejú. A zrazu sa chlapci v Tel Avive  môžu v tejto reči baviť o futbale a hovoriť si také dôležité veci ako napríklad: Pobozkaj mi prdel. K tomu treba veľa guráže a energie. To si vždy budem vážiť. Alebo aj to, že sa advokáti, účtovníci, obchodní cestujúci stali sedliakmi, farmármi a vôbec, že sú užitoční. Pred tým skutočne skladám klobúk. Viem, že ich v Palestíne čaká ešte mnoho starostí, s Angličanmi napríklad. To sú inak slušní ľudia, ale hneď ako vytiahnu päty z Liverpoolu a ocitnú sa v nejakej kolónii alebo protektoráte, je lepšie im ísť z cesty aj s Arabmi.

 

Ja som to nikdy neštudoval ale Židia sa budú musieť nejako s Arabmi dohodnúť. A budú k tomu potrebovať veľa taktu. Nech to skončí ako chce stálo to zato. Vytvoriť židovský štát, to je jedna z najväčších politických myšlienok našej doby. Je to taká veľká vec, že ľuďom nestačí fantázia, aby to dokázali pochopiť.  Aj mnohým Židom. Mne však nie. Ja v to verím, som sionista.


by Michael Szatmary l Apr 22, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
28 Reponses to „J. Masaryk hovorí o jeho vzťahu k Židom “

Robert says:

Oct 22, 2018 3:59 PM

Po roku 89. Československo nastúpilo politiku toho, že sa zobralo na seba neuveriteľný dlh- bankový svetový nikdy sa nekončiaci kolotoč dlhu.. MMF atd.. Komunistické peniaze pomíňali, tak zobrali sa zobral neuveriteľný "večný" dlh a vtedy Slováčik povedal, Čechúrikovi: "My ti toto platiť nebudeme, plať si to sám"! A začal rozchod. Tam sa treba opýtať Klausa, Dlouhého. .. jednoducho sa zdlĺžilo tým svetovým bankám

Trubiroch says:

May 2, 2013 5:15 PM

Tu tak isto.

Igor Dietrich says:

May 1, 2013 1:11 PM

Pozn. Byl to skvělý kousek sionistů podstrčit svoji „bibli“ křesťanské sektě, podle které musí být „Svatá země“ etnicky čistá

Igor Dietrich says:

May 1, 2013 1:07 PM

Pseudonym,neuviedol si zdroj od toho židovského novinára: "Ak sa opýtate, ako by sa s takými "netvormi" malo naložiť, potom vám čl. 7 tejto charty jasne vysvetlí, že existencia židov bude mať svoj koniec - v Armagedone moslimov proti židom.“-Oproti tomu ja,aby som dal možnosť komukoľvek preveriť zdroj, vždy ho na konci uvediem, preto do budúcnosti – necituj mi tu niečo bez uvedenia zdroja a navyše, bez uvedenia mena napr.toho židovského novinára.

G. Bush patří k tzv. „Křesťanským sionistům“, sekci přesvědčené podle bible, že než nastane druhý příchod „Spasitele“, musí celý Izrael patřit Židům a je nutné jej etnicky očistit od všech Palestinců! …. Bushova administrativa podporuje kontroverzní izraelský postoj vůči Palestincům a vykresluje se jako bojovník za svatou věc proti teroristům. Invaze do Iráku byla též z přesvědčení, že „armageddon“ bude rozpoután z Babylonu, tj. z Iráku…

Lhaní a zkreslování zpráv v USA bije do očí: Koncem roku 2007 vyslovil profesor Marvin Karba z Harvardu názor, že USA potřebují odvážného soudce, který by zamezil situaci v médiích, způsobenou Bushovou administrativou, jež si protiústavně uzurpuje nezvyklá práva zasahovat prostřednictvím velkých mediálních společností, které skoupily hlavní televizní společnosti (sionisté), do zpravodajství a publicistiky.
Počátkem června 2008 začalo v řadách sionistů zděšení… Přes finanční a mediální pomoc presidentské kandidátce USA Hillary Clintonové, získal podporu demokratů černoch Barak Obama,, prosazující změnu politiky USA. – Jejich ovládání americké loutky je ohroženo…

Zdroj: ://pravda.blatna.cz/index.html

Igor Dietrich says:

Apr 28, 2013 10:28 PM

A ja ti píšem, že si idiot, keď sa ma pýtaš na moje hriechy.A si idiot, keď píšeš, že som sa pochválil pseudonymom - menom, ktoré som sám sebe nedal. A si idiot, keď si ani nedokážeš kliknúť na link, ktorý som ti k tomu dal,aby si vedel, odkiaľ to mám:
http://www.shekel.cz/28544/nebe-peklo-a-raj-tzv-spaseni

gewitter says:

Apr 28, 2013 7:39 PM

Nemal si sa pochváliť svojim mohamedánskym pseudonymom. :))
A zase tu čosi splietaš úplne od veci. Ja som sa pýtal na tvoje hriechy, nie na krst. Mimochodom, neviem odkiaľ si tie bludy ohľadom neho navyťahoval, z Marka určite nie.

Igor Dietrich says:

Apr 28, 2013 6:34 PM

Len hlupak tu oslovuje niekoho inak, ako je tu prihlaseny.

Precitaj si Toru a Koran, tam to najdes. Na Tvoju otazku som mimochodom uz odpovedal, co ale uniklo tvojej pozornosti: "Kdo bude důvěřovat, tak samozřejmě vleze do mikve, začne se chovat podle tóry a bude spasen. Kdo nebude důvěřovat, bude ztracen…"Uniklo ti aj to, ze to nie je citat ale vysvetlenie versu Mk16,16 - citat je uvedeny hned na zaciatku: „Kdo se nepokřtí, nebude spasen.“

Od toho isteho autora este nieco pritocim pre tvojho pastora:

Je pozoruhodné jak ideologie křesťanství (prosím neplést si se samotným křesťanstvím!!!) pod průhlednou záminkou osvobození od kdovíčeho své „klienty“ znesvobodňuje. Několika šachovými tahy jim vezme svobodu v tomto světě a nabídne jim takové to „až pak“. Prostě: odkroj se od života výměnou za spasení… A pak se začne vydírat.

Kdo se nepokřtí, nebude spasen. O tom, že by snad o křtu měl rozhodovat prelát, nikde ani slovo, vždyť k Jordánu chodili svorně všichni. Farizej i potencionální křesťan.

Pojďme radši k ideologické chybě daleko fatálnější. Pojďme až k cílovým metám : Největším peklem křesťanské ideologie je, že kvůli spasení se peklo, které vůbec neexistuje, muselo vymyslet. Proč? Inu když už se jeden nepotřebuje bát soudu, protože může být nakonec spasen, a my nejlíp víme jak, musí se bát alespoň toho, aby nezůstal nespasen. Ono je to i mocensko-politicky šikovnější, vytvořit v lidech potřebu obrátit se na ty, kdo „spasení“ drží v rukou jako klíče.

gewitter says:

Apr 28, 2013 9:41 AM

Verím ti ahmed, ťažko sa odpovedá na otázky, na ktoré odpoveď nepoznáš. :))
Bavme sa radšej o Masarykovi...

Igor Dietrich says:

Apr 27, 2013 11:45 PM

Trubiroh, neviem.

Igor Dietrich says:

Apr 27, 2013 11:45 PM

Gewitter a čo keď Ti neodpoviem? Kto Ti dal právo sa ma na to pýtať? Tvoji pastori?

Page 1 of 3 1 2 3 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or