SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Izraelčania objavili v Maroku Tretí Chrám

Izraelčania objavili v Maroku Tretí Chrám

V srdci saharskej púšte, kde sa nakrúcajú mnohé filmy, narazila počas putovania skupinka Izraelčanov na nádherné kulisy predstavujúce „Židovský chrám“.

 

V saharskej púšti v Maroku, asi polhodinu cesty autom od najbližších obydlí, stojí v celej svojej nádhere a sláve Tretí Chrám. Samozrejme, že to nie je skutočný chrám, ale kulisy sú dostatočne autentické na to, aby potešili srdce každého Žida. „Chrám“ postavili uprostred Ouarzazate, hlavného mesta marockej kinematografie, a mal by poslúžiť pri natáčaní nového filmu. Na rovnakom mieste vznikli aj také hollywoodske filmy, ako „Desatoro Prikázaní“ a „Gladiátor“.

 

Dvadsaťštyriročný Izraelčan Shlomi Lugasi sa spolu s niekoľkými priateľmi vydal začiatkom februára na púť k významným hrobom na území Maroka. Na svojej ceste „objavili“ nádherný „chrám“.

 

 

„Smerovali sme do mesta Marrakesh, keď ma jeden priateľ zrazu upozornil, že neďaleko sa vraj nachádza židovský chrám,“ objasňuje Lugasi. „Bol síce hlboko v púšti, ale i tak sme sa rozhodli, že ho musíme vidieť. Išli sme autom po zaprášenej ceste asi tak dvadsať minút a zrazu stál pred nami.“ Lugasi a jeho spoločníci si túto neuveriteľnú stavbu odfotografovali. „Nič mu nechýba. Má všetko, čo treba – schody, svätostánok i oltár. Prídete na to miesto a stojí tam. Nikdy som nič podobné nevidel. Je to neuveriteľné,“ nadšene dodal.

 

Naša cesta mala od začiatku veľký duchovný náboj a tento „chrám“ bol akýmsi vyvrcholením. Sú to síce len kulisy, ale v ich blízkosti každý strašne zatúži po tom skutočnom Chráme. V duchu s hovoríte, keby tak Chrám naozaj stál.“


Miestni robotníci návštevníkom objasnili, že kulisy sa renovujú pre pripravovaný film, a že majú šťastie, že sa dostali k nim tak blízko, lebo za normálnych okolností nie sú prístupné verejnosti. „Tie kulisy sú naozaj obrovské,“ poznamenal Lugasi. „Na fotografiách z nich vidíte len malú časť. A vyzerajú neuveriteľne presvedčivo. Napríklad tieto stĺpy, napohľad sa zdá, že vážia aspoň tonu. V skutočnosti vážia len zlomok, lebo sú vyrobené zo sklených vlákien. Keďže stavba stojí uprostred púšte, kde vôbec neprší, tak kulisy nepotrebujú nijakú zvláštnu údržbu.“ Podľa jeho vyjadrení sa k nim miestni obyvatelia správali veľmi vľúdne a priateľsky. Vraveli: „Vieme, že tak kedysi vyzeral váš Chrám.“

 


Peter Godovic l Feb 28, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
6 reakcií pre „Izraelčania objavili v Maroku Tretí Chrám“

Peter Godovic napísal(a):

Feb 28, 2012 12:36

Ved prave. Nabuduce si overim informacie lepsie :) Este raz dakujem :)

micha dor napísal(a):

Feb 28, 2012 12:11

Mylit sa je ludske. Ako som napisal predtym - aj z osobnej skusenosti, a aj podla wikipedie: ...."v Meronu, na místě, kde byl pohřben Rašbi (Rabi Shimon bar Jochai - pozn.)i jeho syn, rabi El'azar ben Šim'on."....... (http://cs.wikipedia.org/wiki/Šim'on_bar_Jochaj). Prajem pekny den :)

Peter Godovic napísal(a):

Feb 28, 2012 11:30

Zdroj je Ynetnews a sekcia Jewish World. Doteraz som s informaciami odtial problem nemal. Rozhodne dakujem za opravu a ospravedlnujem sa :)

micha dor napísal(a):

Feb 28, 2012 08:40

Dakujem, netreba patrat, ani trosku, ai vela - ja totiz VIEM, (aj z osobnej skusenosti) ze rabin Shimon bar Jochai ma (spolu so svojim synom Ela'azarom) hrobku v Izraeli, na hore Meron. Inac - ...."zdroj odkial som cerpal info k clanku uvadza...." - aky "zdroj" ?

Peter Godovic napísal(a):

Feb 28, 2012 08:14

Hmm, zdroj odkial som cerpal info k clanku uvadza ako miesto hrobky rabina Simona bar Jochaia Ouarzazate, teda miesto, kde postavili kulisy chramu spominane v texte. Pokial viem, tak hrobku by mal mat rabin Simon bar Jochai v Merone, v Izraeli. Skusim trosku patrat, aby som si info potvrdil. Dakujem za postreh :)

micha dor napísal(a):

Feb 28, 2012 07:27

V článku je napísané: "Nábožní Židia navštevujú toto miesto nie pre filmy, ale putujú sem k hrobu rabína Šimona bar Jochaia a to najmä počas výročia jeho úmrtia."...... - moja otazka: kde je hrob Šimona bar Jochaia a kam putujú Židia ?

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo