SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Hlohovec nezabudol na slávneho vinára

Hlohovec nezabudol na slávneho vinára

Spomienku pripravili pri príležitosti príchodu Ferdinanda Fussmanna do Hlohovca pred 100 rokmi. Fussman založil úspešné vinárstvo, ktoré existuje dodnes.

 

Vinárstvo Golguz, ktoré je pokračovateľov tradície, ponúka celodenný bohatý program pre verejnosť, v rámci ktorého vínnym mokom pokrstia nový televízny dokument Príbeh písaný vínom – Ferdinand Fussmann.

Ferdinand Fussmann je považovaný za spoluzakladateľa novodobej vinárskej tradície v Hlohovci, je uvádzaný aj ako najväčší producent a obchodník s vínom na Slovensku, s ročnou produkciou 5000 hektolitrov vína. „No hlohovská história o ňom skôr mlčí, je skúpa aj na bohatú vinohradnícku tradíciu v meste,“ uviedol Vladimír Mosný, riaditeľ usporiadateľskej spoločnosti Food Farm, s.r.o. Pokračovatelia i takto chcú verejnosti pripomenúť pamiatku muža, ktorý svoj život skončil v koncentračnom tábore.


Fussmann sa narodil v slovinskom Maribore, na Slovensko prišiel začiatkom 20. storočia a v roku 1916 odkúpil väčšiu časť pozemkov medzi Bojničkami a Dvorníkmi, kde založil vlastné vinohradníctvo s názvom Pannonia. Do roku 1924 postupne vybudoval rozsiahly vinohradnícky areál s menším kaštieľom pri ceste, dnes známy ako Fussmannov dvor nachádzajúci sa 13 km od Hlohovca a 13 km od Serede.

 


 

„Vo viniciach na Pannonii sa pestovali hlavne druhy ako Veltlínske zelené a červené, Silván zelený, Dievčie hrozno, Gamay biely, Rizling, Čabanská perla, Malingre, Muškát Ottonel, Burgundské modré, Tramín, Ezerjó a Medovec,“ uviedol Mosný. Mimoriadne odborné a organizačné schopnosti zaradili Fussmanna medzi najvplyvnejších podnikateľov Hlohovca v medzivojnovom období, do jeho osudu však tragicky zasiahol príchod druhej svetovej vojny.


Fussmann sa rozhodol aj s rodinou zostať v čase vojnového konfliktu na Slovensku. Ako vplyvný židovský podnikateľ dokázal dlho uchrániť seba i rodinu pred deportáciami, napokon sa jej v roku 1944 neubránil. Životná púť rodiny Ferdinanda Fussmanna sa skončila 5. októbra 1944 v Osvienčime, zachránil sa iba syn Oskar, ktorý po vojne emigroval do Nemecka a neskôr dal v Pannonii postaviť pamätník Ohnivú pochodeň. Vinohradnícku usadlosť na Panónii získali po vojne Štátne majetky.


V roku 2005 po uplatnení reštitučného nároku rodiny a následného odpredaja sa vlastníkom stala spoločnosť Food Farm. Vinárstvo Golguz vzniklo ako divízia spoločnosti v roku 2007, hospodári a produkuje víno vo viniciach Pannonie a bolo vyhodnotené ako Vinárstvo roka 2015. V roku 2014 pri príležitosti okrúhleho výročia narodenia Fussmanna a úmrtia v Osvienčime vytvorili vo vinárstve nový produktový rad vín pod označením Ferdinand Fussmann.


by J.D. l Sep 12, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or