SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Európsky deň židovskej kultúry 2018

Európsky deň židovskej kultúry 2018

Židia na miestach svojho pôsobenia zanechali veľké kultúrne bohatstvo. Veľa sa v časoch minulých zničilo. To, čo sa podarilo zachrániť si teraz budete môcť pozrieť.

 

Európsky deň židovskej kultúry sa koná pravidelne už viac ako 20 rokov v takmer tridsiatich krajinách celej Európy. V Bratislave je už tradične sprístupnený verejnosti pamätník Chatama Sofera -svetoznámeho rabína, ktorý pôsobil v Bratislave na začiatku 19. storočia a taktiež Múzeum židovskej kultúry SNM na Židovskej ulici ktoré prezentuje verejnosti pamiatky duchovnej a hmotnej židovskej kultúry ako aj holokaustu so zameraním na celé Slovensko.

 

Tretím prezentovaným objektom je synagóga na Heydukovej ulici. Na ženskej galérii synagógy je inštalovaná stála expozícia judaík dokumentujúcich históriu židovskej komunity v Bratislave a na jej blízkom okolí. Okrem toho sa tu nachádza aj jedinečná výstava pod názvom „Medzi Prešovom a Bratislavou“.


Výstava je svedectvom práce výnimočného človeka, staviteľa Eugena Bárkánya, ktorý zbieral  pred druhou svetovou vojnou ako aj po holokauste artefakty dokumentujúce rôzne oblasti života židovských komunít na celom Slovensku. Taktiež zachytil na papier formou kresieb a malieb židovské pamiatky ako náhrobné kamene na cintorínoch, synagógy, mikve či židovské školy.


Inou formou boli jeho poznámky k jednotlivým pamiatkam, ktoré sú často poslednými dokumentmi o ich existencii. Pamätník Chatama Sofera, Múzeum židovskej kultúry SNM a synagóga budú sprístupnené širokej verejnosti 2. septembra od 10. do 16. hodiny. V rámci Európskeho dňa židovskej kultúry bude dňa 4. septembra o 16. hodine na Barokovom nádvorí univerzitnej knižnice v Bratislave sprístupnená výstava kresieb Helgy Hoškovej – Weissovej. Helga Hošková bola v roku 1941 ako dvanásťročná deportovaná do koncentračného tábora Terezín.

 

Zachránila sa napriek tomu, že musela prekonať útrapy ďalších koncentračných táborov – Osvienčim, Freiburg a Mauthausen. Keď odchádzala do Terezína, otec jej povedal „maľuj čo vidíš!“. A malá Helga kreslila a maľovala – zobrazovala dianie v koncentračných táboroch, aby podala svedectvo o hrôzach, ktorých bola svedkom, ktoré poznačili jej krehkú dušu. Podáva autentické svedectvo o všetkom tom, čo si dnes, v 21. storočí vieme iba ťažko predstaviť a precítiť.


Helga Hošková- Weissová vyštudovala po druhej svetovej vojne monumentálnu maľbu. Vystavovala v Čechách, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a USA. V roku 1993 získala čestný doktorát na Massachusetts College of Art v Bostone, je nositeľkou Medaily Josefa Hlávku (2009) a Medaily Za zásluhy I. stupňa (2009) udelenú prezidentom ČR. Z terezínskych kresieb bola vydaná monografia. Helga Hošková – Weissová žije v Českej republike.


by Peter Werner l Aug 29, 2018 12:00 AM l Print l
Click here to print.
10 Reponses to „Európsky deň židovskej kultúry 2018“

Koki says:

Oct 25, 2018 11:23 PM

Robert, prečo myslíš že Európa je bordel? Nakoniec, myslím si že dnes je svet všade rovnaký. Ale prekvapuje ma že aj v Izraeli sa konajú Gay pride pochody. Myslel so že izraelčania sú nábožnejší. Neviem si predstaviť že by si katolíci založili svoju krajinu a organizovali by tam podobné akcie.
A hoj

Robert says:

Sep 3, 2018 1:03 PM

gewitter nič, relativitko nič, ((: .. a európa v bordeli :)

Robert says:

Sep 1, 2018 9:48 PM

relativitko, kto je to Merkelová? muslimka? kresťanka? židovka? .. nemka? hovoria že európanka ?

Robert says:

Sep 1, 2018 3:30 PM

vy ste fakt drbnuté bytosti ľudia, ale nemožete za to, .. ste sa nechali "oklamať" preto proti sebe stojíte, ale jasne nejaký magor povie, ved ja mám priateľov a ten je so mnou
hm, to je niečo ako anjel zatratenia, radil jozuemu, mohamedovi aby ste sa tĺkli, proste priniesli vás- ludí na hranicu priepasti, katastrofa, ... mier sa vami, nie vojna

Robert says:

Sep 1, 2018 2:16 PM

ja byť šéfom mossadu tak prehladám celý Izrael aj 10 razy, oplatí sa to

Robert says:

Aug 31, 2018 9:41 PM

gewitérius a ty nič? žiješ ešte? alebo už kraľuješ v Raji? :)

Robert says:

Aug 31, 2018 4:45 PM

relatívko, vylez vylez :))

Robert says:

Aug 30, 2018 6:54 PM

relativitko, aby si to pochopil, v občianskej spoločnosti sa veci posudzujú individuálne bez rozdielu, nie kolektívne, to robili komunisti a nacisti plus robili aj iné veci.

Robert says:

Aug 30, 2018 3:08 PM

ten problém nacionálneho socializmu je hlavne v tom, vo veciach vidí kolektívnu vinu, .. keď je jeden na vine /zastrelil nemeckého vojaka/ sú aj iní, /napr. vypálená dedina/ ... takže toto by sa nemalo kopírovať nikde, keď je jeden na vine nemusí byť jeho brat a matka, /nech aspoň im dom stojí pred zbúraním/

Robert says:

Aug 30, 2018 2:46 PM

k inému, ... američania pomáhali SNP tak, že pomocou lietadiel zhadzovali partizánskym jednotkám proviant: konzervy, cigarety, áno aj žuvačky atd... p.Harabín. ... Rusi zhadzovali zimné oblečenie, "tzv. vaťáky" muníciu atd...

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or