SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Dávidova hviezda - symbol židovstva

Dávidova hviezda - symbol židovstva

Dávidovu hviezdu nájdeme od holokaustu až po izraelskú zástavu – aký zmysel sa vlastne ukrýva v tomto šesťcípom židovskom symbole?

 

V dnešnej dobe je Dávidova hviezda asi najznámejším židovským symbolom. Šesťcípu hviezdu (hexagram), ktorú tvoria dva vzájomne prepojené trojuholníky, môžeme nájsť na mezuzách a menorách, zdobí vrecká na úschovu talitu alebo je vyšitá na kipách. Sanitky v Izraeli taktiež nesú znak „červenej Dávidovej hviezdy“ a izraelská štátna zástava má zase vo svojom strede modrú Dávidovu hviezdu

 

Aký je pôvod tohto symbolu?

Počas dlhej, a často zložitej, histórie židovského národa, sme si uvedomili, že našou jedinou nádejou je viera v Boha. Šesť vrcholov Dávidovej hviezdy symbolizuje Božiu vládu nad vesmírom vo všetkých jeho smeroch – sever, juh, východ, západ, hore, dole.

 

Pôvodný názov tohto symbolu v hebrejčine je „Magen David“, čo v preklade znamená „Dávidov štít“ a v prenesenom význame sa tento termín vzťahoval na Boha.Je potvrdením skutočnosti, že náš hrdina, kráľ Dávid, nezvíťazil len vďaka vlastne sile, ale s pomocou Všemocného. Odkaz na toto tvrdenie nájdeme v treťom požehnaní po čítaní Haftarah počas šabatu: „Požehnaný si Bože, Štít Dávidov.“

 

Niekoľko ďalších významov

 

Tak kedy sa stala Dávidova hviezda židovským symbolom? Nespomína sa v Biblii alebo Talmude, takže sa nim stala asi v neskoršom období židovských dejín. Napriek tomu stojí za námahu preskúmať niektoré       myšlienky objasňujúce skrytú symboliku Dávidovej hviezdy.

 

Podľa niektorých získala šesťcípa hviezda svoju formu a podstatu zo svojho stredu. Jadro vo vnútri hviezdy predstavuje duchovno, ktoré je obklopené šiestimi svetovými stranami. S podobnou myšlienkou sa     stretávame pri šabate – tento siedmy deň týždňa zastrešuje šesť pracovných dni a dáva im zmysel.

 

V kabale dva trojuholníky predstavujú protiklady, ktoré má v sebe každý človek: dobro proti zlu, duchovno proti matérii, atď. Dva trojuholníky by tiež mohli predstavovať vzťah medzi židovským národom a Bohom. Trojuholník smerujúci „hore“ symbolizuje naše dobré skutky, ktoré sa vznášajú k nebu a vďaka nim nám Boh zosiela Svoju dobrotu „dole“ do nášho sveta, čo reprezentuje trojuholník smerujúci nadol.

 

Iní zastávajú názor, že Dávidova hviezda je zložitý symbol, ktorý nemá šesť, ale dvanásť strán. Môžeme si ju predstaviť, že je zložená z dvoch prekrývajúcich sa trojuholníkov alebo, že ju tvorí šesť menších trojuholníkov, ktoré vyčnievajú zo stredového šesťuholníka. Tak ako židovský národ, má i hviezda dvanásť strán, ktoré predstavujú dvanásť kmeňov Izraela.

 

Ďalšia z teórií, ku ktorej jej zástancov priviedol praktický život, hovorí o období povstania Bar Kochba, kedy sa pri výrobe štítov začala používať nová technológia. Táto využívala vynikajúcu vlastnosť trojuholníkového tvaru – stabilitu. Z vnútornej strany štítu bola podpera tvorená výstužou v tvare dvoch vzájomne prepojených trojuholníkov.A ešte tu máme mierne cynický názor, že Dávidova hviezda je vhodným symbolom pre vnútorné napätie, ktoré často postihuje židovský národ – dva trojuholníky zobrazujúce dva protichodné smery.

 

Dávidova hviezda bola smutným symbolom holokaustu

Dávidova hviezda sa stala smutným symbolom holokaustu, keď nacisti prinútili Židov nosiť na odeve žltú hviezdu. V skutočnosti boli Židia donútení používať zvláštne označenie už počas stredoveku, kedy to prikazovali moslimské alebo kresťanské úrady, ale dokonca aj na izraelskom území v období vlády Osmanskej ríše.

 

Nech už ju vidíme hrdo viať na zástave alebo ako zlatú hviezdu nad vchodom do synagógy, Dávidova hviezda nám neustále pripomína, že našou jedinou nádejou je viera v Boha...


Rabín Shraga Simmons l Máj 11, 2011 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
4 reakcie pre „Dávidova hviezda - symbol židovstva“

Ladislav Bleha napísal(a):

Dec 12, 2012 08:07

asi by správne malo byť "pokus o holokaust na židovskom národe"..ale súhlasím s tým, že skôr ide o slovíčkarenie..a ak na tom niekto "zarába", tak iste nie rodiny pozostalých..možno dotyčný myslel rôzne diela, čerpajúce z tejto témy..čiže napr. každý herec, ktorý hral v podobnom filme a dostal zaplatené:))))

Diana Zsigová napísal(a):

Máj 23, 2011 20:56

Drahý Platón,

v tvojom prípade ide vyslovene o nudnú a primitívnu hru so slovíčkami. Nehnevaj sa na mňa ale keď napríklad v Nitre bolo pred vojnou 6000 Židov a po vojne 50, a takéto percento ak nie menšie ostalo v iných oblastiach a v niektorých došlo k úplnému vyhladeniu, tak som si istá, že v druhej svetovej vojne sa jednalo o holokoust a genocídu v jednom. Možno sú to pre teba obyčajné čísla, ale boli to ľudia a tí sa určite nerozratúvali v táboroch aby ich prežilo zopár a aby tých zopár to po vojne nazývalo holokoustom pre nejaký zisk.

O genocíde v Rwande, Arménov, Stalinovych genocídach a o celkovo minulosti, histórii, vie každý inteligentný človek, tak sa teraz prosím ťa necíť, že si objavil Ameriku. Poznám veľa Židov a nezdá sa mi, že by veľmi profitovali z toho, že trištvrte ich rodiny zahynulo počas holokoustu, takže neviem čo si za človeka a čo máš za zmýšlanie, keď tvrdíš, že holokoust je biznis, alebo profit a už vôbec nerozumiem o akej skupinke, ktorá na tom zarobila enormné množstvo peňazí. Neviem, kam ťa mám zaradiť, keď tvrdíš, že činy druhej svetovej vojny potrebujú reklamu........nechám to na psychiatrov....

Platon napísal(a):

Máj 12, 2011 14:00

Na nesprávne vyloženom termíne - holokaust - jedna skupinka ludia, zarobila enormné množstvo peňazí. čo potrebujete ak chcete predať tovar alebo službu vo velkom? Reklamu. To presne znamená pre židov slovo "holokaust". S významom genocída by nikdy nepredali svoju krivdu tak, ako s významom slova holokaust. a kto sa už zaujíma o to či sa použil správny termín? Málokto. Liek na túto lož okolo "židovského holokaustu" sa volá - nazývajme veci pravými slovami !

Platon napísal(a):

Máj 12, 2011 13:57

ja by som sa skôr opýtal prečo tá hviezda v obrázku nad týmto článkom je zlatá. aké príznačné!

ďalej - "Dávidova hviezda bola smutným symbolom holokaustu" - preberme si význam slova "holokaust" - z gréckého ὁλόκαυστον holokauston celopal; ὅλος holos celý + καυστός kaustos spálený. holokaust je masové vyhladenie rasy.
a teraz si preberme význam slova genocída- (lat. geno-cidium, vražda rodu) je zločin proti lidskosti, spočívající ve vyvražďování určité skupiny lidí definované na základě jejich etnika či rasy.

Podla významov týchto slov, židia nikdy vo svojej histórii nemohli zažiť žiadny holokaust, pretože slovo "žid" by sme v dnešnej dobe už neskloňovali, bolo by minulosťou. V prípade genocídy ide "iba" o cielené vyvraždovanie etnika alebo rasy, ale nie vyvraždenie rasy celej. A teda to čo bolo páchané na židoch v žiadnom prípade nebol holokaust, ale genocída.

Iný príklad - genocída v Rwande v roku 1992 , bolo vyvraždených približne 1,2 miliónov ludí z etnika Tutsi (oficiálne) až 2,5 milióna ludí (neoficiálne) etnikom Hutu, títo ludia boli strielaní aj spalovaní rovnako ako židia. Toto systematické vyvraždovanie sa nazýva - genocída.

Prečo v suvislosti so židmi sa nazýva rovnaký počin holokaustom? a prečo u všetkých iných etník sa ten istý počin volá genocídou ?? Tomu sa hovorí "rovnaký meter". Holokaust-slovo ktoré v človeku evokuje príšernosť, zvrátenosť, koniec rasy/rodu/etnika. ruku na srdce, kto z vás vedel o genocíde v Rwande? môj skromný odhad je že by som bol asi velmi naivný ak by som tipol že 10% z vás. Nazývajme veci pravými slovami, podla významu oboch slov židia v európe tak isto ako tutsi v afrike zažili genocídu, nie holokaust! O židovskej genocíde sa píše nespočetné množstvo kníh, točia sa filmy, dokumenty. média sú plné tejto novodobej avantgardy, ale v zmysle že ide o ...HOLOKAUST! nie o genocídu. a prečo?? odpoveďou na túto otázku je jediné slovo - profit.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo