SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Coco Chanel arizovala židovský majetok

Coco Chanel arizovala židovský majetok

Počas nacistickej okupácie Francúzska sa Coco Chanel pokúsila podviesť svojich židovských obchodných partnerov.

 

Nemeckým úradom napísala, že jej spoločnosť je židovským majetkom, preto ju treba zabaviť a prerozdeliť, konkrétne jej osobne. Vo svojej knihe „Tajomstvo Chanel No. 5“ rozoberá jej autorka Tilar Mazzeo nielen históriu známeho parfumu, ale aj temnejšiu epizódu zo života Gabriel „Coco“ Chanel. Jej obchodnými partnermi boli židovskí bratia Paul a Pierre Wertheimerovci. Spoločne s Coco stáli za zrodom spoločnosti „Le Parfums Chanel“. Wertheimerovci ale boli nútení ujsť z Francúzska pred blížiacou sa nacistickou armádou.

 

Coco so svojou žiadosťou o konfiškáciu podniku nacistami a jeho následné ovládnutie neuspela. Nerátala totiž s tým, že bratia zverili svoj podiel priemyselníkovi Felixovi Amitovi. Dohodli sa s ním, že sa o ich podnik postará a takto podnik uchránili pred zabavením nacistami počas okupácie. Rodina Wertheimer je dodnes majoritným vlastníkom spoločnosti a podnik opäť vedú bratia – Alain a Gerard, ktorí patria k najbohatším ľuďom sveta. Ich spoločný majetok sa odhaduje na 19 miliárd dolárov.

 

Takéto konanie Coco Chanel nie je vôbec prekvapujúce. Noviny New York Times v roku 2011 zverejnili článok, v ktorom bola Coco označená ako „hrozná bytosť“ a to nielen pre jej otvorenú spoluprácu s nacistickým režimom, ale aj pre zdokumentovaný intímny vzťah s nacistickým dôstojníkom. Kniha “V posteli s nepriateľom: Tajná vojna Coco Chanel“ z roku 2011 obsahuje pasáže, ktoré naznačujú, že Coco Chanel mohla pôsobiť aj ako agentka nacistickej tajnej služby.


by Peter Godovic l Sep 30, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or