SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Česi ocenili nových záchrancov Židov

Česi ocenili nových záchrancov Židov

Do Česka zamierilo ďalšie ocenenie Spravodlivý medzi národmi. Od Izraela ho dostali in memoriam manželia - volynskí Česi.

 

Tí za druhej svetovej vojny na Ukrajine ukrývali židovské dievča a tak mu zachránili život. Navyše, po vojne pomohli dievčine postaviť sa na vlastné nohy a založiť rodinu. Ocenenie odovzdal manželom izraelský veľvyslanec v Prahe.


Najnovšou Spravodlivou medzi národmi je Anna Bohatá, ktorá so svojím manželom počas vojny ukrývala židovskú dievčinu Mindlu Švarcovú pred nemeckými vojakmi, ale aj pred oddielmi banderovcov. Rodina Bohatých patrila medzi volynských Čechov a po vojne sa vrátila do Československa. Ukrývanú Mindlu vzali so sebou a členovia rodiny sa dokonca vzdali svojho podielu dedičstva a venovali ho mladej Židovke.


Mindla sa nakoniec vydala ako Emília Sobotková a mala tri dcéry. Jedna z nich, Růžena, uviedla "Je to nádherný pocit, pretože vždy sme vedeli, že tá rodina nás brala ako vlastných, že nám nikdy nedali nič najavo, proste sa k nám správali strašne pekne a mamku mali veľmi radi." Titulom Spravodlivý medzi národmi bolo Izraelom ocenených celkovo 115 Čechov.

 

Zaujimavosťou je, že napriek tomu, že Slovensko bolo takpovediac súčasťou Nemeckej ríše a jeho predstavitelia ochotne a za peniaze vyvážali Židov do koncentrákov, tak Spravodlivých medzi národmi je takmer päťkrát toľko, ako u našich západných susedov.


J.D. l Apr 17, 2015 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo