SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Česi ocenili nových záchrancov Židov

Česi ocenili nových záchrancov Židov

Do Česka zamierilo ďalšie ocenenie Spravodlivý medzi národmi. Od Izraela ho dostali in memoriam manželia - volynskí Česi.

 

Tí za druhej svetovej vojny na Ukrajine ukrývali židovské dievča a tak mu zachránili život. Navyše, po vojne pomohli dievčine postaviť sa na vlastné nohy a založiť rodinu. Ocenenie odovzdal manželom izraelský veľvyslanec v Prahe.


Najnovšou Spravodlivou medzi národmi je Anna Bohatá, ktorá so svojím manželom počas vojny ukrývala židovskú dievčinu Mindlu Švarcovú pred nemeckými vojakmi, ale aj pred oddielmi banderovcov. Rodina Bohatých patrila medzi volynských Čechov a po vojne sa vrátila do Československa. Ukrývanú Mindlu vzali so sebou a členovia rodiny sa dokonca vzdali svojho podielu dedičstva a venovali ho mladej Židovke.


Mindla sa nakoniec vydala ako Emília Sobotková a mala tri dcéry. Jedna z nich, Růžena, uviedla "Je to nádherný pocit, pretože vždy sme vedeli, že tá rodina nás brala ako vlastných, že nám nikdy nedali nič najavo, proste sa k nám správali strašne pekne a mamku mali veľmi radi." Titulom Spravodlivý medzi národmi bolo Izraelom ocenených celkovo 115 Čechov.

 

Zaujimavosťou je, že napriek tomu, že Slovensko bolo takpovediac súčasťou Nemeckej ríše a jeho predstavitelia ochotne a za peniaze vyvážali Židov do koncentrákov, tak Spravodlivých medzi národmi je takmer päťkrát toľko, ako u našich západných susedov.


by J.D. l Apr 17, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or