SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Antisemitizmus nemá na Ukrajine miesto

Antisemitizmus nemá na Ukrajine miesto

Antisemitizmus nemá na Ukrajine miesto, vyhlásil včera ukrajinský prezident Petro Porošenko pri príležitosti 75. výročia masakry v Babom Jare.

 

V tejto lokalite počas druhej svetovej vojny nemecké jednotky a ich kolaboranti popravili viac ako 100.000 ľudí, najmä Židov. "My, Ukrajinci, veľmi dobre rozumieme zármutku Židov a vnímame ho ako náš vlastný. Holokaust je najtragickejšou stránkou v dejinách židovského národa, ako aj ukrajinského národa. Spolu budujeme Ukrajinu, kde antisemitizmus nemá miesto," citovala Porošenkovo vyhlásenia na Twitteri agentúra UNIAN.


Porošenko sa večer taktiež zúčastní na spomienkovom podujatí pri pamätníku venovanom obetiam, ktorý leží na mieste masakru. Izraelský prezident Reuven Rivlin v utorkovom prejave v ukrajinskom parlamente vyhlásil, že ukrajinskí nacionalisti boli spolupáchateľmi zločinov spáchaných na židovskom obyvateľstve počas druhej svetovej vojny, a to aj v prípade masakrov v rokline Babyn Jar.


Líder ukrajinskej Radikálnej strany Oleh Ľaško v stredu vyzval, aby sa Rivlin za tieto slová ospravedlnil, pretože "ponížil Ukrajincov". Vyzval tiež izraelský parlament, aby "uznal hladomor na Ukrajine (z 30. rokov 20. storočia) ako genocídu ukrajinského národa" tak, ako ukrajinský parlament "ešte v roku 2008" uznal "holokaust za genocídu Židov".


Rivlin vo svojom prejave pripomenul, že "mnohí pomáhači nacistických zločinov boli Ukrajinci. A medzi nimi obzvlášť vynikali bojovníci Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorí týrali Židov, vraždili ich, v mnohých prípadoch vydávali Nemcom". Porošenko vlani v máji pridelil práve Organizácii ukrajinských nacionalistov - Ukrajinskej povstaleckej armáde (OUN-UPA) štatút bojovníkov za nezávislosť.


Moskva toto rozhodnutie odsúdila, pričom poznamenala, že Ukrajina je tým štátom, kde neonacisti prešli od slov k činom a zabili tisíce civilistov, preto ich konanie treba hodnotiť adekvátne. Heroizácia UPA a jej lídrov - Stepana Banderu a Romana Šuškeviča - vyvoláva kritiku zo strany mnohých veteránov druhej svetovej vojny i politikov, ktorí banderovcov vinia z kolaborácie s nacistami.


by Emil Vojtánek l Sep 30, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Antisemitizmus nemá na Ukrajine miesto“

Solomon says:

Oct 10, 2016 7:30 AM

Ludom v Delete uz asi uplne preskocilo, vsak? Taky stupidny nadpis, na Ukrajine nie je antisemitizmus? A co potom znamena pravy sektor? prapor Azov a rozne fasisticke bataliony, ktore pochoduju Kyjevom a zabijaju vlastnych obcanov na Donbase? Ukrajinski vojaci maju na rukavoch insignie waffen SS....Szatmary koho zase ides oblbovat? mozes akurat svojich bratov zidov....

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or