SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ako sa Česi a Slováci pozerajú na Izrael

Ako sa Česi a Slováci pozerajú na Izrael

Keď som bol v šiestej triede, tak sme dostali úlohu, napísať sloh na tému, čo by sme robili, ak by sme mali Arabelin prsteň.

 

V tom čase som si želal mier na Blízkom východe, predovšetkým medzi Izraelom a Palestínčanmi. Na dosiahnutie tohto stavu som považoval za potrebné, zbaviť sa palestínskeho vodcu Jásira Arafata, ktorý vždy podporoval a financoval terorizmus proti izraelským civilistom a irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorý počas vojny v Zálive odpálil 39 rakiet SCUD na izraelské civilné obyvateľstvo. Obidvoch som považoval za najväčšie prekážky pre mier, stabilitu a prosperitu v regióne.

 

Avšak ako som rástol, rástli aj moje vedomosti a záujem o blízkovýchodnú problematiku. Počas tohto stále prebiehajúceho procesu som si uvedomil, že som bol vo svojom slohu trochu naivný, ale čo očakávať od jedenásť ročného žiaka? Žiaľ, nemýlil som sa len preto, že obaja diktátori sú už mŕtvi a mier v nedohľadne, ale z toho dôvodu, že som nevedel o ďalších prekážkach pre mier. Tými sú najmä tzv. "právo návratu" pre Palestínskych utečencov, rôznorodé stratégie Iránu pri podpore palestínskych teroristických organizácií (najmä Hamas a Islamský džihád) a libanonského teroristického hnutia Hizballáh v ich úsilí zničiť Izrael. Ďalším hlavným problém pre docielenie záverečnej dohody je palestínska nenávisť voči židovskému štátu spolu s globálnymi pokusmi delegitimizovať Izrael a popierať jeho právo na existenciu.

 

Štát Izrael zostáva geograficky obkľúčený nepriateľskými arabskými režimami a zlyhávajúcimi entitami kontrolovanými násilnými neštátnymi aktérmi. Do dnešných dní prežil osem ozbrojených konfliktov a dve palestínske intifády. Od svojho zrodu v roku 1948 nezažil moment, v ktorom by nebol pod okamžitou hrozbou teroristického útoku.

Summa summarum, Izrael čelí trojnásobnej hrozbe konvenčnej vojny, terorizmu a súčasným pokusom delegitimizácie v medzinárodnom prostredí. Podľa Amosa Jadlina, bývalého riaditeľa izraelskej vojenskej spravodajskej služby Aman, "strategická hrozba pre našu legitimitu vo svete a pokusy dostať nás do pozície párijského štátu, predstavujú v súčasnosti väčšie nebezpečenstvo ako vojna.

 

Delegitimizácia židovského štátu je virulentným globálnymi fenoménom, ktorý má niekoľko podôb. Cieľom delegitimizácie je izolovať Izrael a dostať ho do pozície odvrhnutého štátu. To všetko prostredníctvom popierania izraelského práva na existenciu ako štát židovského národa a vyobrazovania ako krajiny, ktorá opakovanie porušuje ľudské práva a medzinárodné normy. Takisto nálepkovaním Izraela ako štátu, ktorý je systematicky a zámerne krutý a sadistický voči Palestínčanom. Delegitimizačné kampane ospravedlňujú terorizmus voči Izraelu a popierajú jeho právo na sebaobranu a v neposlednom rade vyobrazujú židovský štát ako nelegitímnu koloniálnu entitu zrodenú z hriechu nacizmu, ktorá praktizuje rasizmus a apartheid. Prípadne delegitimizátori prezentujú Izrael ako primárny faktor, ktorý je zodpovedný za všetky problémy na Blízkom východe a popierajú akékoľvek historické spojenie medzi židovským národom a Izrael.

 

 

Démonizácia Izraela vytvára ideologické ospravedlnenie pre implementáciu konkrétnych krokov namierených na negáciu legitimity štátu či elimináciu štátu samotného. Rámec pre delegitimizáciu Izraela bol vytvorený na prvej Durbanskej konferencii v roku 2001. Fórum NGOs prijalo okrem iného "politiku kompletnej a totálnej izolácie Izraela ako štátu apartheidu ... a uloženie direktívnych a kompletných sankcií a embárg, úplné zastavenie všetkých vzťahov (diplomatické, ekonomické, sociálne, vojenské a vzdelávacie) medzi všetkými štátmi a Izraelom".

 

Súčasné kampane delegitimizujúce Izrael zahŕňajú v súlade s durbanskou agendou dva hlavné komponenty. Jedným je tzv. lawfare, a teda zneužívanie súdov v demokratických štátoch s cieľom obťažovať izraelských vojakov a oficiálnych predstaviteľov Izraela civilnými žalobami a kriminálnymi vyšetrovaniami kvôli údajným "vojnovým zločinom" a inými údajnými porušeniami medzinárodného práva. Druhým komponentom je tzv. BDS hnutie, ktoré sa snaží o bojkot Izraela, vyzývať na stiahnutie zahraničných investícií a uvaliť sankcie na Izrael. Gerald Steinberg, profesor politológie na izraelskej univerzite Bar-Ilan uvádza, že "konferencia v Durbane poskytla stratégie pre zabezpečenie NGOs vedenou vojnou proti Izraelu, používaním zbraní odvodených z rétoriky ľudských práv a medzinárodného práva a vykonávanou prostredníctvom OSN, médií, cirkví a univerzitných kampusov".

 

Systematická delegitimizácia a démonizácia Izraela sa stala najefektívnejšou, najsofistikovanejšou a najnebezpečnejšou formou antisemitizmu dnešnej doby. Prípady delegitimizácie sa vyskytujú takmer na celom svete a Slovensko a Česká republika nie sú výnimkou. Nasledujúci text popisuje len niekoľko príkladov tohto fenoménu v oboch krajinách. Na Slovensku sú hlavnými aktérmi delegitimizácie Izraela najmä krajne pravicové politické strany, združenia a internetové stránky.

 

 

Počas izraelskej protiteroristickej operácie (Obranný štít) v Judsku a Samárii v apríli 2002 (operácia boli spustená v reakcii na početné palestínske samovražedné útoky proti izraelským civilistom), obe parlamentné nacionalistické strany, Slovenská národná strana (SNS) a Pravá Slovenská národná strana (PSNS) použili nenávistnú antiizraelskú rétoriku. Napríklad, SNS sa pripojila k zástupu vplyvných NGOs a palestínskych skupín (Amnesty International, Human Rights Watch, al-Haq) a obvinila izraelskú armádu (IDF) z "masakru" v palestínskom utečeneckom tábore v Džaníne. SNS vtedy požadovala "tvrdé potrestanie izraelských vinníkov masakry v Džaníne, za obeť ktorej padli stovky osôb, medzi nimi aj civilisti".

 

Avšak následné vyšetrovanie OSN odmietlo tvrdenia o stovkách či tisícoch mŕtvych Palestínskych civilistov a zistilo, že celkovo bolo 52 obetí, pričom len piati z nich boli civilisti a zvyšok tvorili ozbrojení militanti alebo členovia teroristických skupín Islamský džihád a Brigády mučeníkov al-Aksá. Napriek tomu je mýtus "džaninského masakru" stále a pravidelne propagandisticky zneužívaný antiizraelskými entitami. V rámci operácie Obranný štít sa izraelská armáda pokúšala chytiť hľadaných palestínskych teroristov, ktorí sa ukryli v Chráme Narodenia Pána v Betleheme spolu so zbraňami a výbušninami. Teroristi sa v kostole zabarikádovali a zneužili kňazov a mníchov ako ľudské štíty proti ozbrojenému útoku, čo je akt, ktorý podľa medzinárodného práva jasne predstavuje vojnový zločin.

 

Počas obliehania kostola začali média šíriť nepravdivú správu, ktorá tvrdila, že tanky izraelskej armády spustili paľbu na posvätné miesto. Krátko nato šovinistický predseda PSNS, Ján Slota, vyzval Konferenciu biskupov Slovenska, aby odsúdila "barbarské útoky Izraela na posvätné miesta betlehemskej Baziliky Narodenia Pána". Urážlivé antiizraelské a antisemitské stanovisko, podobné tomu Slotovmu, bolo vyslovené aj predsedníčkou SNS, Annou Malíkovou, ktorá dodala, že "národniari nemôžu mlčať, keď barbari, ktorými sa Židia týmto krokom jednoznačne stali, ničia a znesväcujú miesto narodenia Ježiša Krista". Dnes je SNS považovaná za nerelevantnú politickú stranu, ktorá má limitovaný politický vplyv, no potenciál pre jej návrat nemožno podceniť.

 

 

Iné prípady delegitimizácie Izraela zahŕňajú najmä neonacistické a krajne pravicové organizácie či hnutia. Jedným z nich je Slovenská pospolitosť, ktorého ideológia obsahuje početné antisemitské konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že židovský národ tajne kontroluje Slovensko a že "sionistické hnutie" riadi históriu sveta a snaží so o celosvetovú nadvládu. Žiaľ, v tomto smere nie sú sami. Podľa štúdie sociológia Michala Vašečku, takmer 26 % Slovákov si myslí, že "Židia sú v súčasnosti príliš vplyvní v našej krajine".

 

Webová stránke Slovenskej pospolitosti obsahuje množstvo antisemitských článkov, ktoré sú zamerané na tradičné negatívne stereotypy Židov, na vykresľovanie Izraela ako rasistický, totalitný, apatheidný, teroristický a nemorálny štát, na popieranie práva Izraela na existenciu, na vyzývanie sveta na odstránenie Židovského štátu, na popieranie či zľahčovanie holokaustu  a na obviňovanie Židov a Izraela, že stoja za mnohými negatívnymi historickými fenoménmi - napríklad človekom spôsobený hladomor na Ukrajine (1932-1933), teroristické útoky na USA z 11. septembra 2001 či vírus prasacej chrípky.

 

Jeden nechutný článok pod názvom "Ukrajinské deti – ďalšie obete satanského štátu Izrael" obviňuje "židoboľševickú mafiu z porciovania detí  kvôli obchodu z ľudskými orgánmi pre vyvolenú rasu diabla v IsraHelli. Internetová stránka prezentuje tiež mnohé otvorene antisemitské karikatúry krivonosích Židov s peniazmi alebo planétou Zem v ich rukách, prípadne izraelskí politici, ako napríklad bývalý premiér Ariel Šaron, sú vyobrazení ako nacistickí vojnoví zločinci. Samozrejme, nejedná sa o jedinú antiizraelskú internetovú stránku; démonizácia Izraela a antisemitizmus sú prítomné v takmer každej on-line diskusii na SME.sk, iných spravodajských weboch či rôznych internetových fórach a sociálnych sieťach.

 

 

Krajne pravicové entity sa okrem iného snažia aj o rehabilitáciu obrazu vojnového s nacistami kolaborujúceho Slovenského štátu (1939-1945), ktorý aktívne pomohol zahubiť viac ako 70 000 Slovenských Židov. Potrebné je tiež zdôrazniť, že podobné snahy glorifikovať Slovenský fašistický štát boli a sú vyvíjané niektorými vysokopostavenými členmi slovenskej katolíckej cirkvi (napríklad arcibiskup Ján Sokol), niekoľkými druhotriednymi historikmi a takisto aj rôznymi nacionalisticky orientovanými ľuďmi.

 

Vyššie uvedení sa snažia popierať či zľahčovať aktívnu úlohu režimu pri vyvraždení podstatnej väčšiny Slovenských Židov a obdivujú prezidenta satelitného pronacistického štátu, Jozefa Tisa - katolícky kňaz  a spojenec Adolfa Hitlera - ako hrdinu. Znižovanie Tisovho podielu pri posielaní Židov do koncentračných táborov bolo typické pre hodiny dejepisu na mojej strednej škole, v Tisovom rodisku. Učiteľka dejepisu zvyčajne argumentovala, že Tiso nevedel o ničom, čo sa deje. Bodka. Našťastie tam bol jeden učiteľ geografie, ktorý disponoval oveľa presnejšími informáciami, ktoré uviedli problematiku do faktickej roviny.

 

Ďalší príklad delegitimizácie Izraela sa uskutočnil 14. marca 2010, kedy sa v Bratislave zhromaždili stovky neonacistov, aby oslávili 71. výročie vzniku bábkového pronacistického Slovenského štátu. Počas podujatia jedna staršia žena vykrikovala, že "Adolf Eichmann bol židovského pôvodu" a "holokaust je židovský výmysel a Izrael existuje len vďaka nemu". Psychológ František Šebej, v súčasnosti poslanec slovenského parlamentu, označil tieto antisemitské  podujatia a prejavy za niečo "nepochopiteľné, neuchopiteľné a strašne hrozivé" a dodal, že "ak by títo ľudia mali príležitosť zopakovať holokaust, ochotne tak urobia".

 


 

Ako myslíte, že vyzerala diskusia okolo Šebejovho komentáru? Áno vulgárna a antisemitská. Niekoľko príkladov: "Šebej je sionista s krvou na rukách". "Vždy keď vás pán Šebej vidím na Wolkrovej [ulici], mám chuť Vám vlepiť takú riadnu otcovskú" a "chce [sa mi] vracať, keď Žid z OKS s podporou 0,25% sedí v slovenskom parlamente". A aká je situácia v Českej republike? V rámci postkomunistických krajín je považovaná za jedného z najbližších spojencov Izraela. Česká vláda podporila židovský štát dokonca aj počas udalostí - napríklad Druhá libanonská vojna v roku 2006 či počas protiteroristickej operácie v zime 2008-2009 - ktoré vyvolali silné a niekedy aj pokrytecké odsúdenie so strany niektorých štátov EÚ.

 

Izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, počas návštevy Prahy v roku 2012 uviedol, že "Izrael nemá lepšieho priateľa v Európe ako je Česká republika". Bibi takisto pochválil český hlas proti rezolúcii valného zhromaždenia OSN, ktorá zmenila status Palestínskej autonómie z pridruženej entity na nečlenský pozorovateľský štát. Česká republika bola jediným európskym štátom, ktorý hlasoval proti tejto rezolúcií. Avšak výzvy na odstránenie Izraela prichádzajú v Českej republike, ako so strany krajne pravicových entít, tak aj tých krajne ľavicových. Postoje českej krajnej pravice voči Židom a Izraelu sú takmer rovnaké ako tie slovenské. Rozdiely sú len v názvoch týchto politických strán a organizácií.

 

Čo sa týka krajnej ľavice, tak rôzne antiizraelské prejavy boli charakteristické pre Komunistickú stranu Česka a Moravy (KSČM). V roku 2006, počas letnej vojny medzi Izraelom a iránskym spojencom Hizballáhom, KSČM vyzývala na bojkot "agresívneho Izraela". Komunisti často popierajú právo Izraela na sebaobranu opisovaním každej operácie izraelskej armády ako "agresiu proti nevinným a ožobráčeným palestínskym civilistom", ale pritom ignorujú rakety a iné teroristické útoky na Izrael zo susedných oblastí.

 

 

Jedným z najaktívnejších hnutí delegitimizujúcich Izrael patrí česká pobočka Medzinárodného hnutia solidarity (ISM). ISM je krajne ľavicová propalestínska a antiizraelská skupina, ktorá vysiela svojich členov na "územia" s cieľom organizovať "nenásilný" odpor, zapájať sa do život ohrozujúcich stretov s izraelskými vojakmi a participovať na násilných demonštráciách proti Izraelu. Počas druhej intifády, sa dobrovoľníci ISM špecializovali zamedzovaniu protiteroristických aktivít izraelskej armády, a tak nepriamo podporovali terorizmus.

 

Napríklad, ISM povzbudzovala aktivistov, aby slúžili ako ľudské štíty pre teroristov v Bazilike Narodenia Pána počas operácie Obranný štít a v Arafatovom sídle v Ramalláhu v roku 2002. Aktivisti ISM sa v roku 2003 stretli s dvoma samovražednými útočníkmi pochádzajúcimi z Veľkej Británie, a to len niekoľko hodín pred ich teroristickým útokom na telavivskú kaviareň. V roku 2008 bol ISM dobrovoľník Richard David odsúdený americkou federálnou porotou za materiálnu pomoc teroristickej organizácii Hamas, ktorej mal dať 20 000 USD zatiaľ čo pracoval v Izraeli pre ISM. Iní členovia ISM boli zapojení v propagandistickej flotile do Gazy, ktorú spoluorganizovala Hamas podporujúca a na globálny džihádizmus napojená turecká "charita" IHH Humanitarian Relief Foundation.

 

Česká vetva ISM delegitimizuje Izrael podporovaním BDS hnutia proti židovskému štátu, publikovaním početných článkov o "izraelských zločinoch", organizovaním zaujatých prednášok a ciest do "Palestíny". Ich cieľom je vzbudiť sympatie pre Palestínčanov a dramatizovať "brutalitu" a "nelegálnosť" izraelskej "okupácie", "rasizmu", "apartheidu" a protiteroristickej politiky. Členovia ISM popierajú Izraelu právo na sebaobranu, a to dokonca aj v prípadoch, kedy čelí akútnej vojenskej hrozbe, čo možno považovať za efektívny nástroj, ako vystaviť Izrael reálnej hrozbe deštrukcie.

 

 

Podľa ISM je každá obeť na palestínske strane nutne výsledkom úmyselnej a zámernej politiky zabíjať Palestínčanov. Tvrdia, že cieľom tejto politiky sú "etnické čistky", "genocída" a "holokaust Palestínčanov". Napríklad mylne trvali na tom, že skutočným cieľom protiteroristickej operácie Liate olovo (2008-2009) nebola ochrana izraelských civilistov pred pravidelnými spŕškami rakiet a mín od teroristických skupín v Gaza, ale išlo o krycí manéver ako "zmasakrovať nevinných palestínskych civilistov". V podstate sa jedná využívanie novej a sofistikovanej formy klasických antisemitských motívov "židovských rituálnych vrážd a krvných obvinení".

 

ISM tiež prirovnáva pásmo Gazy ku nacistickému koncentračnému táboru, čo predstavuje  perfektný príklad démonizácie Izraela. Toto prirovnanie je absolútne neúctivé a ukazuje totálnu ignoranciu. Neexistuje žiadna podobnosť medzi ľuďmi, ktorí boli zavraždení a trpeli v koncentračných táboroch a legálnou vojenskou blokádou Gazy, ktorej cieľom je zabrániť pašovaniu zbraní pre Hamas a iné "charitatívne" organizácie v Gaze. Účel tejto stratégie je jasný. Pokiaľ je Gaza vyobrazovaná ako koncentračný tábor, tak útoky na "dozorcov" sú považované za heroizmus a odstránenie systému, ktorý produkuje toto väzenie je oprávnené a rakety a míny vystreľované Hamasom na Izrael sa stávajú aktom sebaobrany.

 

Ďalšou organizáciou, ktorá je zapojená ako kampaní za delegitimizáciu Izraela je česká skupiny "Slobodnej Palestíny" (Free Palestine). Organizácia využíva všetky vyššie uvedené stratégie a taktiky. Na jej antiizraelskej facebookovej stránke vyzýva na bojkot Izraela a na zastavenie "genocídy v Palestíne". Napríklad pred v marci 2013 urgovala svojich členov: "Všetci teraz píšte na Alicia Keys Facebook page a snažte sa ju presvedčiť, aké je to neľudské ísť zabávať ľudí do Izraela, pokiaľ terorizujú Palestínčanov, ktorí nemôžu ísť na jej koncert. Takisto jej povedzte, že máte radi jej hubu, ale stoji na zlej strane histórie, ak bude koncertovať pre rasistickú krajinu, ktorá robí etnické čistky Palestínčanov".

 


 

A takmer by som zabudol, Benjamín Netanjanu a Ehud Barak sú "vojnoví zločinci". Izrael je jedinou krajinou, ktorej právo na existenciu je sústavne spochybňované, avšak nateraz sa dopad delegitimizačných kampaní ukázal ako limitovaný. V nedávnom období bol Izrael prijatý za člena OECD a jeho úverový rating rástol, zatiaľ čo mnohé Západné ekonomiky zaznamenávali výrazný pokles. Počet turistov dosiahol v roku 2012 rekordnú úroveň a mnohí technologický giganti otvorili svoje výskumné centrá práve v Izraeli. Okrem toho počet štátov, s ktorými má Izrael nadviazané diplomatické vzťahy indukuje, že izolácia židovského štátu je stále iba snom antiizraelských entít.

 

Napriek tomu by bolo predčasné a nedbanlivé odignorovať či odpísať delegitimizačné a démonizačné kampane. Ako hovorí Ron Prosor, Izraelský stály reprezentant v OSN: "delegitimizácia je ako čínske vodné mučenie - kvapka za kvapkou - ktoré má napokon vážny dopad".

 

Článok bol pôvodne publikovaný v denníku Jerusalem Post


by Ján Kapusňak l Oct 30, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
5 Reponses to „Ako sa Česi a Slováci pozerajú na Izrael“

Robert says:

Nov 20, 2013 8:56 AM

oficiálne je pospolitosť zakázaná, ale prečo sa to objavuje internete

Robert says:

Nov 11, 2013 3:14 PM

slovenská pospolitosť sa snaží o obrodu slovenského štátu z rokov 1939 až 45. a nič iné ich nezaujíma

Robert says:

Nov 11, 2013 9:54 AM

pospolitosť

Robert says:

Nov 11, 2013 9:52 AM

slovenskú pospolitoť už mali dávno zakázať

Robert says:

Nov 10, 2013 6:44 PM

Viete čo Pán Ján je znepokojujúce v súčasnosti? To, že sa za BB-kraj do druhých volieb dostane nacionálny socialista /fašista/ - len sa tak nechce nazvať.
V srdci SNP ! V pospolitosti, SNP účasníkou povstania hanobia!

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or