SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

40te výročie mníchovskej masakry

40te výročie mníchovskej masakry

Presne pred 40 rokmi, 5. septembra 1972, palestínski teroristi z organizácie Čierny september prepadli ubytovňu izraelskej výpravy na OH v Mníchove.

 

Na mieste zabili dvoch športovcov a zadržali deväť rukojemníkov. Pokojná atmosféra XX. letných olympijských hier (LOH) v Mníchove bola narušená v druhý týždeň trvania tejto športovej udalosti. Osem palestínskych teroristov preniklo do nedbalo stráženej olympijskej dediny. Podľa všetkého ani len netušili, čo vlastne chcú urobiť. Po čine sa teroristi s rukojemníkmi snažili ujsť z Nemecka.


Ako výmenu za ich prepustenie žiadali oslobodenie palestínskych zajatcov v Izraeli. Pri pokuse o oslobodenie športovcov zahynulo na letisku vo Fürstenfeldbrucku všetkých deväť rukojemníkov, päť teroristov, západonemecký policajt a pilot vrtuľníka. Hry na jeden deň prerušili.


Palestínčan Amín Hindí, ktorý sa podľa prevládajúceho presvedčenia podieľal na útoku na izraelský olympijský tím v Mníchove v roku 1972 a pomáhal založiť palestínske bezpečnostné služby, zomrel 17. augusta 2010. Hlavný organizátor a plánovač útoku na mníchovskej olympiáde Muhammad Úda, zvaný Abú Dáwud, zomrel na zlyhanie obličiek v júli 2010.

 

Spomienkový obrad pri príležitosti 40. výročia teroristického útoku na olympijské hry v nemeckom Mníchove v roku 1972 sa 6. augusta konal v dejisku XXX. letných olympijských hier v britskom Londýne. Na spomienke v londýnskej Guidhall sa zúčastnil britský premiér David Cameron, nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, židovskí lídri a prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge i ďalší. Spomienkový obrad organizovali izraelský olympijský výbor, Židovský výbor pre londýnsku olympiádu a izraelské veľvyslanectvo v Londýne. O tom, že športoví úradníci ani v rámci 40teho výročia masakry odmietli minútu ticha sme už na Delet - e popísali veľa.


by Emil Vojtánek l Sep 5, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or