SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

David Granit, veľvyslanec štátu Izrael pre Slovensko

Ste rodený Izraelčan. Odkiaľ pochádzajú vaši predkovia?
Narodil som sa v Izraeli. Moji rodičia prišli z Poľska pred druhou svetovou vojnou.

 

Aké aktivity izraelské veľvyslanectvo vyvíjalo na území SR v uplynulom roku?
K našim aktivitám patrilo poskytovanie politických, kultúrnych a ekonomických informácií médiám. Vzhľadom na nedávne násilnosti sme sa zapájali do množstva aktivít v oblasti vzťahov s verejnosťou. Angažovali sme sa aj v otázkach židovského majetku. Absolvovali sme návštevu nášho ministra pôdohospodárstva pána Simchona. V tomto období prebieha výstava obrazov v Novom Meste, v lete sme sa zapojili do Mesiaca fotografie a zúčastnili sme sa aj nedávneho veľtrhu cestovného ruchu. A mohol by som menovať aj ďalej.

Neuvažuje sa v budúcnosti o zriadení samostatného Veľvyslanectva štátu Izrael na Slovensku?
Určite. Izraelské ministerstvo zahraničia hľadá v rozpočte prostriedky na tento účel.

V akom štádiu spolupráce sú diplomatické vzťahy Izraela a Slovenska?
Máme vynikajúce vzťahy. V tomto roku plánujeme návštevu ministra zahraničných vecí Kukana a premiéra Dzurindu v Izraeli a návštevu izraelského prezidenta Katzava na Slovensku. Očakávame aj posilnenie ekonomickej spolupráce a pokračovanie dobrej spolupráce v oblasti kultúry.

Ako by ste odporúčali cestovať slovenským židom do Izraela, aby sa vyhli možnému nebezpečenstvu odmietnutia vstupu do krajiny vzhľadom na fakt, že veľké množstvo občanov Slovenska cestuje do Izraela pracovať načierno?
Odporúčam priniesť si so sebou dokumentáciu od židovskej obce potvrdzujúcu ich židovstvo.

Aké podmienky musí spĺňať člen niektorej židovskej komunity na Slovensku v prípade, že prejaví záujem o pracovné víza v Izraeli?
Nie sú žiadne podmienky. Pre podrobnosti treba konktaktovať konzulárnu sekciu Izraelského veľvyslanectva vo Viedni.

Aké ja vaše stanovisko k irackej kríze?
Veríme, že Saddám Husajn predstavuje významnú hrozbu pre mier vo svete a Západ by sa ho mal zbaviť. Izrael však nevedie túto vojnu a nemá žiaden konflikt s ľudom Iraku.

Bude Izrael opäť v role pozorovateľa, ako to bolo pri oslobodzovaní Kuvajtu, alebo sa pripojí k protiteroristickej aliancii?
Izrael nebol oslovený, aby sa stal súčasťou protiirackého frontu. Izrael teda bude reagovať iba v prípade, že naň zaútočia.

Ako vidíte riešenie palestínsko-izraelského konfliktu? Je ukončenie intifády možné v blízkej budúcnosti?
Riešenie sa dosiahne skôr, ako mnohí očakávajú - na princípe dvoch štátov s tým, že palestínsky štát bude demilitarizovaný. Nedávne organizované násilie sa už v skutočnosti skončilo. V tejto chvíli sme svedkami aktov terorizmu podporovaných vonkajšími silami.

Aké sú plánované aktivity Veľvyslanectva štátu Izrael na Slovensku v roku 2003?
Ako som už spomínal, plánujeme zvýšiť počet vzájomných návštev na vysokej úrovni a prehĺbiť ekonomickú spoluprácu. Taktiež plánujeme viac kultúrnych podujatí a udelenie ocenenia Spravodlivý medzi národmi asi desiatke slovenských občanov.

by Michael Szatmary l Feb 20, 2003 10:55 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or